avionet

Nga Siria në Libi. Rusia dislokon avionë ushtarakë në mbështetje të gjeneralit Haftar

Postuar në 26 Maj, 2020 14:41

Komana ushtarake amerikane në Afrikë ka njoftuar sot se Rusia ka dislokuar avionë ushtarakë gjuajtës në Libi në mbështetje të kontraktorëve privatë të grupit “Wagner” që vepron krah Ushtrinë Kombëtare Libiane të gjeneralit Haftar. Sipas komandës amerikane, avionët kanë mbërritur në Libi përmes Sirisë dhe për këtë janë ofruar edhe pamje satelitore.

Serbia përplaset me Izraelin ( Video)

Postuar në 06 Gusht, 2018 10:39

Teksa Beogradi është në vorbullën e propozimit për korrigjim kufijsh me Kosovën dhe një paqartësie mbi të ardhmen e Asosacionit të Komunave Serbe, hapet një front i ri polemikash këtë herë me Izraelin.

Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj pjesëmarrjes së pilotëve dhe një delegacioni izraelit në ceremoninë festive që Kroacia organizoi në përkujtim të Operacionit Stuhia, i cili bëri të mundur kthimin nën kontrollin e kroatëve të disa zonave të banuara nga serbë.

Kina del në vend të parë për teknologjinë stealth

Postuar në 13 Nëntor, 2015 15:18

Shkencëtarët kinezë kanë zhvilluar një material që do t’i bënte avionët ushtarakë të realizuar me të, të padetektueshëm nga radarët e sotshëm. Përfshirë ata me mikrovalë që punojnë në frekuenca super të larta apo UHF. Në përgjithësi këto materiale janë shumë të holla sa të përdoren në avionë ushtarakë, por ky materila bënë ndryshimin. Madje ai mund të përdoret edhe në anije ushtarake. Radarët e sotshëm përdëroin disa antena që përdorin energjinë e mikrovalëve që të shohin dhe identifikojnë përmasën e objekteve përtej reve dhe mjegullës. Kjo quhet seskioni i kryqëzimit të radarit.

Subscribe to RSS - avionet