Austria

Askush nuk ishte i përgatitur. Gjest fisnik i Francës dhe Gjermanisë, ndalojnë eksportet e pajisjeve mjekësore

Postuar në 23 Mars, 2020 13:25

Askush nuk ishte i përgatitur për virusin e ri që ka mbërthyer botën në ankth. Këtë ka deklaruar kreu i Parlamentit austriak, Thomas Stelzer sipas të cilit pandemia kapi të gjithë botën në befasi. Situata po evoluon shumë shpejt dhe në këto kushte një brez i tërë i njerëzimit nuk di ende të gjejë përgjigjen e duhur organizative.

Takimi i Berlinit, Austria jashtë loje dhe me të edhe shkëmbimi i territoreve

Postuar në 29 Prill, 2019 15:21

Eksperti austriak për Europën Juglindore në universitetin e Gracit, Florian Baiber mendon se takimi i sotshëm i Berlinit ofron një mundësi të rrallë për të vënë në rrgë disa çështje të rëndësishme të Ballkanit Perëndimor. Sipas tij bashkimi në një qëndrim i presidentit francez Macron dhe kancelares gjermane Merkel është diçka jo e zakonshme, ndërkohë që pala gjermane sipas tij do të kërkojë anullimin përfundimtar të planeve për shkëmbim territory mes Serbisë dhe Kosovës.

Çfarë po negocion ambasadori i Austrisë?

Postuar në 17 Shkurt, 2019 20:25

Shqipëria del në lajmet austriake 3-5 herë në vit. Dje ishte një nga këto raste, fatkeqësisht, dhe tema kryesore ishte dhuna. Ishte një spektakël force qytetarësh të angazhuar derisa “fluturuan” gurët. Mundësi e shpërdoruar. Sjellje jo e rrallë për opozitën aktuale

Kufijtë shqiptarë si politikë dhe plan biznesi i Austrisë

Postuar në 02 Shtator, 2018 16:30

Koha Ditore  publikon sot një opinion të diplomatit të njohur austriak Wolfgang Petrisch. I konsideruar si një njeri i afërt me qëndrimet shqiptare për Kosovën, Petrisch është përfolur së fundmi për ndryshimin e qëndrimit të vet dhe përafrimin me idensë serbo-thaçiane të shkëmbimit të kufijve. Në opinionin e tij, Petrisch përmend dy elementë bazë: së pari se klima në Ballkan po afirmon frymën e kompromisit mes shteteve duke nisur me rregullimet e mosmarrëveshjeve mes Maqedonisë dhe Greqisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë si dhe Kosovës dhe Malit të Zi. 

Bisedimet italo-austriake: Kampe refugjatësh në Shqipëri në këmbim të afrimit me BE-në

Postuar në 21 Qershor, 2018 13:12

Shqipëria është një opsion që po diksutohet për ngritjen e një kampi refugjatësh në Shqipëri. Pamvarësisht se qeveria bën lojën kukamfshehti, njëherë duke thënë se nuk ka kërkesë zyrtare dhe pastaj duke folur për kapacitetet e pritjes dhe strehimit të rreth 600 mijë emigrantëve. Plani është i qeverisë austriake, e cila ka kërkuar edhe mbështetjen e Italisë.

Gazeta austriake “Presse”: Vjena po negocion me Tiranën për kampet e emigrantëve

Postuar në 16 Qershor, 2018 12:51

Gazeta austriake “Presse” shkruan se Vjena zyrtare është në negociata me Tiranën, Beogradin, Prishtinën dhe Shkupin për ndërtimin e një kampi për refugjatët të cilëve u refuzohet qëndrimi në Austri. 
Sipas gazetës në fjalë, këta persona duhen “parkuar përkohësisht” në disa vende që janë më pak tërheqëse për emigrantët suke shtuar se vendet e Ballkanit Perëndimor po kërkojnë para në këmbim të hapjes së kampeve në fjalë. 
Austriakët po ashtu duan që të ndryshojë edhe misioni i Frontex, ndaj të cilit mendojnë se duhet kërkuar kthimi në Afrikë i personave që shpëtohen në det. 

Në Shqipëri mund të ndërtohet një kamp refugjatësh

Postuar në 07 Qershor, 2018 21:18

Në Shqipëri mund të ndërtohet një kamp refugjatësh për emigrantët nga Lindja e Mesme. Klan Plus raporton se Austria, Gjermania, Holanda dhe Danimarka i propozuan sot Brukselit, si zgjidhje përfundimtare për refugjatët, ngritjen brenda këtij viti të një kampi të përhershëm azilkërkuesish, në një shtet të kontinentit evropian, por jashtë kufijve të Bashkimit Evropian.

Nga "Kushtetuta më idiote" te polici të huaja në kufi. Kujt i duhen këto lloj negociatash?

Postuar në 30 Maj, 2018 15:04

As Austria nuk jep garanci apo datë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Gjatë një konference për shtyp mes kryeminisrave Edi Rama dhe Sebastian Kurz në Vjenë, ky i fundit ka zbardur qëndrimin austriak që është një Po për Shqipërinë, por pa datë.

Europa përballë demokracisë

Postuar në 02 Janar, 2018 13:31

2018 e gjen BE-në përballë dy sfidash të mëdha - Austrinë dhe Poloninë. Në rastin e parë Brukseli duhet të tregojë se si do trajtojë pjesëmarrjen e ekstremit të djathtë të Freedom Party (FPO), në koalicionin qeverisës ku zotëron portofolet e ministrive kryesore dhe postin e zv/kancelarit. 

Profil/Kush është Sebastian Kurz, lideri i ri austriak?

Postuar në 21 Dhjetor, 2017 14:31

Me një pamje prej djaloshi, kryeministi ri ri i Austrisë Sebastian Kurz ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Mënyra se si ai kapërceu shkallët hierarkike në politikë duket se ka thyer “rekordet” e mëparshme nga lideri i Koresë së Veriut Kim Jong, nga Presidenti Francez Emanuel Macron apo edhe kryeministri kanadez Justin Trudeau, të cilët deri më tash janë konsideruar si udhëheqësit më të rinj në botë.

Pages

Subscribe to RSS - Austria