asteroidi

Anija kozmike amerikane OSIRIS-REx kryen ulje të suksesshme në asteroidin Bennu

Postuar në 21 Tetor, 2020 03:27

Anija kozmike amerikane OSIRIS-Rex(Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer – Sonda eksploruese e Regoliteve, sigurimit, identifikimit të burimeve dhe interpretimit spektral dhe të origjinës) është ulur për 10 sekonda në sipërfaqen e asteroidit Bennu.

Shpërthimi i Tunguskës, teoria e re: Një asteroid hyri dhe doli nga atmosfera

Postuar në 15 Tetor, 2020 16:42

Një ekip studiesish nga Universiteti Federal Siberian në Rusi ka dalë së fundmi me një shpjegim të ri për atë që njihet si Shpërthimi i Tunguskës, ndodhur në qershor të vitit 1908. Daniil Khrenikov, kreu i studimit sugjerojnë se shpërthimi që pati pasoja të mëdha në zonë, u provokua nga një asteroid me përmbajtje hekuri, i përmasave 200 m në diametër që kaloi tangencialisht në atmosferë dhe mandej doli në hapësirë. Kjo për shkak të këndit të hyrjes. 

Një astronom amator zbulon asteroidin që kaloi pranë Tokës  

Postuar në 13 Shtator, 2020 10:32

Një astronom amator nga Brazili ka zbuluar një asteroid të madh "potencialisht të rrezikshëm", i cili ka kaluar pranë Tokës të enjten e shkuar (10 shtator).

Asteroidi, i quajtur 2020 QU6, është afërsisht 3.280 metra i gjerë, mjaftueshëm i madh për të shkaktuar një katastrofë globale nëse do të godiste Tokën. Sidoqoftë, ai nuk paraqiste rrezik për planetin tonë pasi udhëtonte përtej planetit në një distancë prej më shumë se 20 milion milje (40 milion kilometra), e cila është më shumë se 100 herë distanca midis Tokës dhe Hënës, sipas një deklarate nga Shoqëria Planetare.

Sonda japoneze Hayabusa 2, ulet me sukses në asteroidin Ryugu, 300 mln km nga Toka

Postuar në 22 Shkurt, 2019 04:02

Japonia shënon një sukses të madh në kërkimin hapësinor. Në këto orë është konfirmuar ulja e sondës Hayabusa 2 në një asteroid – Ryugu - 300 milionë kilometra larg Tokës.

Agjencia japoneze e Eksplorimit të Hapësirës ka konfirmuar kontaktin bazuar në të dhënat e ndryshimit të shpejtësisë së sondës në fjalë e cila bën pjesë në projektin japonez të kërkimit të origjinës së jetës në sistemin tonë diellor.

Asteroidi i mistershëm që dyshohet se mund të jetë UFO

Postuar në 06 Nëntor, 2018 17:55

Një objekt i niveluar që udhëton në hapësirë ​​me një "nxitim të pazakontë" mund të jetë një objekt jashtëtokësor.  Ndoshta "është një anije plotësisht funksionale që është dërguar në Tokë nga një qytetërim i huaj"-shkruhet në letrën e dy shkencëtarëve  të Harvardit, që do të publikohet më 12 nëntor në Astrophysical Journal Letters.

Njihuni me asteroidin që do të kalojë afër Tokës (Video)

Postuar në 12 Gusht, 2017 21:54

Një asteroid me diameter 15-30 metra do të kalojë shumë afër planetin tonë më 12 tetor, 44 000 km nga toka, ose pothuajse sa një e teta e distancës mes Tokës dhe Hënës ose pak më sipër se orbitat e sateliteve gjeostacionare të NASA-s dhe Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA) që ndodhen në një largësi prej 36 000 km. «2012 TC4» lëviz me një shpejtësi prej rreth 14 kilometra në sekondë, sipas llogaritjeve të shkencëtarëve rrugëtimi i tij nuk përbën ndonjë kërcënim. "Ne jemi të sigurt se nuk ka gjasa që ky objekt të godasë Tokën. Nuk ka asnjë rrezik"- siguroi Dedlev Kosni nga Agjencia ESA.

A u provokua zhdukja permiane nga një asteroid? Disa shkencëtarë mendojnë se kanë gjetur kraterin

Postuar në 13 Qershor, 2017 09:18

Teoria më e pranuar për zhdukjen e dinosaurëve është ajo e goditjes nga një asteroid. 66 milionë vjet më parë një masë shkëmbore me gjatësi 10 km hyri në atmosferën e Tokës dhe u përplas në gadishullin Jukatan në Meksikë. Një krater prej 200 km provon impaktin e goditjes që çoi në zhdukjen e 80% të bimëve dhe kafshëve në Tokë. Kështu sugjeron teoria që mbështetet në prova për këtë. 

2014 JO25 - NASA filmon asteroidin që kalon pranë Tokës

Postuar në 19 Prill, 2017 18:16

Më shumë se 600 m në gjerësi ai kalon brenda rrezes 1.1 milion milje nga Toka dhe rikthehet pas 400 vjetësh.

1 në 250 milionë – asteroridi 2013 TX68, mund të marrë kurs përplasjeje me Tokën në 2017-ën

Postuar në 27 Shkurt, 2016 16:15

Agjencia amerikane e Hapësirëska pranuar se një asterorid, i quajtur 2013 TX68, mund të marrë një trajektore përplasjeje me Tokën vitin e ardhshëm. Ai do të kalojë afër planetit tonë më 5 mars dhe rishfaqet mnë 28 shtator 2017, një moment kur trajektorja e tij mund të jetë ajo e përplasjes. Mundësia që NASA jep për kursin e tij drejt Tokës është 1 në 250 milionë, “shumë të vogla”, sipas Paul Chodas, Menaxher i Qendrës për Studime të Orbitimit Afër Tokës në NASA.

Subscribe to RSS - asteroidi