Assange

17 akuza të reja për Julian Assange

Postuar në 24 Maj, 2019 12:59

Departamenti amerikan i Drejtësisë njoftoi të enjten 17 akuza të reja kundër bashkëthemeluesit të ËikiLeaks, Julian Assange, i cili aktualisht është në duart e autoriteteve britanike.

Akuzat e fundit kanë të bëjnë me marrjen e paautorizuar dhe publikimin e emrave të burimeve private. Assange u akuzua muajin e kaluar për konspiracion në bashkëpunim me ish-analisten ushtarake Chelsea Manning përmes së cilës u arrit të fitohej akses në rrjetin e Pentagonit.

Arrestohet themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange

Postuar në 11 Prill, 2019 15:40

Bashkëthemeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, është arrestuar sot në Londër ku ishte strehuar në ambasadën e Ekuadorit për shtatë vjetët e fundit. Assange është arrestuar në bazë të një kërkese të bërë nga SHBA, ndërkohë që akuzat për ngacmim seksual bërë në Suedi, kanë rënë.

Inteligjenca artificiale, kërcënim ekzistencial për njeriun

Postuar në 17 Janar, 2018 11:57

 Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange i është bashkuar korit të njerëzve të njohur që po parlajamërojnë rrezikun ekzistencial që i vjen njeriut nga inteligjenca artificiale. Përmes një statusi në Twitter, Assange, vetë një protagonist i shekullit të 21-të dhe epokës teknologjike, akuzon edhe kompanitë e mëdha si gjeneruese dhe përçuese të këtij rreziku që duket se po hyn në axhendën publike me shumë forcë.

E ardhmja e njeriut është beteja mes njerëzve që kontrollojnë makinat dhe makinat që kontrollojnë njerëzit.

Bien akuzat për Assange, Suedia pushon çështjen e përdhunimit

Postuar në 19 Maj, 2017 18:17

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange deklaroi se nuk do t’i falë falë ata që u bënë përgjegjës për izolimin e tij për 7 vite, 5 pesë prej të cilave i kaloi në Ambasadën e Ekuadorit në Londër. 45 vjeçari Assange u strehua në ambasadën e Ekuadorit në qershor të vitit 2012 në mënyrë që të mos u  dorëzohej autoriteteve në Suedi. Autoritetet suedeze kishte nisur hetimet kundër tij për përdhunimin e një gruaje, akuzë të cilën ai e mohoi kategorikisht. Këtë të  premte, prokuroria e Suedisë njoftoi se pushoi çështjen.

Edhe “Guardian” në lojën e lajmeve të rreme

Postuar në 30 Dhjetor, 2016 11:45

Në një nga paraqitjet e saj të rralla kur humbi zgjedhjet presidenciale një muaj më parë, Hillari Clinton ngriti shqetësimin e lajmeve të rreme që sipas saj ishin kthyer në një rrezik për demokracinë amerikane,  duke lënë të kuptohet se ndikuan edhe në disfatën e saj përballë Donald Trump.

Assange vihet në lëvizje, kërkon sqarime për hetimet ndaj tij. Analogji me sjelljen e FBI-së ndaj Hillary Clinton

Postuar në 11 Nëntor, 2016 05:38

Julian Asssange, themelues i WikiLeaks ka ngarkuar së fundmi avokatin e tij, Barry Pollack, të kërkojë një përgjigje zyrtare nga prokurorja e Përgjithshme e ShBA-së, Loretta Lynch rreth statusit të hetimeve ndaj tij.

Intervista e Assange: Hillary Clinton dhe ISIS financohen nga të njëjtat para, Trump nuk ka me vete elitat (video)

Postuar në 04 Nëntor, 2016 14:21

Julian Assange ka dhënë një intervistë për gazetarin australian John Pilger, si pjesë e një dokumentari, që pritet të publikohet së shpejti. Ndërkohë, në një pjesë të shkëputur nga kjo intervistë, Assange deklaron se Hillary Clinton është financuar nga të njëjtat para, që financojnë edhe grupin terrorist të ISIS.

Njollosen zgjedhjet në ShBA/Sulm ndaj WikiLeaks pas publikimit të fjalimit të Clinton në Goldman Sachs

Postuar në 17 Tetor, 2016 22:11

Organizata njofton në Twitter se që nga e shtuna, ambasada e Ekuadorit në Britani, ku strehohet Julian Assange ka ndërprerë internetin për këtë të fundit. Vetë WL ka kërkuar nga bashkë punëtorët të mbrohen dhe në disa media po hidhet dyshimi se Assange mund të mos jetë më në ambasadë. Gjithçka mesa duket pas e-maileve të Clinton që kanë djegur keq.

Whistleblower*

Postuar në 10 Shtator, 2016 00:07

Në ndërgjejen time jam i qartë se këta njerëz nuk janë thjesht nxjerrës sekretesh, të fshehtas, sensacionesh, por janë promotorë dhe nxitës të evolucionit njerëzor, janë zbatuesit më të ndershëm të ligjeve të vendit, janë mbi të gjitha humanë dhe përparimtarë.

Julian Assange: nëse dal prej këtu e di se si do më vrasin

Postuar në 31 Gusht, 2015 11:58

I ftuar nderi i detyruar nga ambasada ekuadoriane në Londër, me kusht ndaj taksapaguesve britanikë prej rreth 12 milion paund në vit për shkak të zhvendosjes së mbikëqyrjes policore 24 orë në 24, Julian Assange është një nga njerëzit më të kontestuar në botë. Në dy skajet e litarit, qëndrojnë idealistët që  donin ta merrnin në qafë, Suedia, e cila ka kërkuar ekstradimin e liderit të lëvizjes WikiLeaks.

Subscribe to RSS - Assange