armet

Akuzat jo vetëm nga Fronti i së Keqes/Arqipeshkvi Massafra: "Njerëzit mbajnë armë, sepse shteti nuk i mbron".

Postuar në 06 Shkurt, 2017 16:00

Ministri Tahiri hasi për herë të parë në një këndvështrim tjetër të çështjes së armatosjes së shqiptarëve, kur Arqipeshkvi i Shkodrës i tha se njerëzit kanë frikë.

"I bëj thirrje që të dorëzojnë armët, por edhe shteti duhet të jetë më i fortë dhe të mbrojë qytetarët në mënyrë që të mos kenë frikë dhe të mos mbajnë armë”, është shprehur Arqipeshkvi i Shkodrës, Angelo Massafra gjatë takimit në fshatin Dajç. 

Imzot Angelo Massafra shtoi se njërëzit nuk janë të sigurtë, ndërsa ministri iu përgjigj se kjo nuk është arsye që ata të mbajnë armë.

Vëzhgim: Policia me kallashnikov në Elbasan. Që nga 2014, këtë armë e përdor vetëm ushtria!!!

Postuar në 12 Nëntor, 2016 20:10

Në Elbasan është vendosur "gjendja e shtetrrethimit" me rastin e ndeshjes së futbollit me Izraelin. Forca policie të shumta janë të pranishme në emër të ruajtjes së sigurisë dhe kundër ndonjë akti terrorist. Siç shihet në foto, policia ka në përdorim armë automatike model 56, Kallashnikov, cilësuar në kuptimin tektnik armë luftarake. Në vitin 2014, ministri i Brendshëm Tahiri, kur diskutohej ligji për armët do të deklaronte: 

Armë nga vende të BE-së për Egjiptin, pavarësisht embargos

Postuar në 25 Maj, 2016 21:23

Amnesty International deklaron se 12 vende të BE-së, unioni që nuk lodhet së bëri moral, kanë shmangur embargon për Egjiptin dhe i kanë shitur këtij 6.77 miliardë dollarë armë vetëm për vitin 2014.

Armët për vetëmbrojtje, një propozim që duhet diskutuar seriozisht

Postuar në 22 Maj, 2016 17:54

Gazeta e njohur amerikane “The Washington Post” i ka kushtuar një shkrim atyre që kanë nisur të quhen “patriotë” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e të cilët shohin si kërcënim kryesore për liritë e tyre kushtetuese qeverinë federale. Në krye të lëvizjes, e cila po rritet shpejt, është një 40 vjeçar B.J.Soper, i cili nisi lëvizjen bashkë me 30 njerëz të tjerë.

Kallëzim penal Berishës për deklaratën e armëve

Postuar në 29 Prill, 2016 11:02

Partia Socialiste konkretizoi sot nismën për të paditur në Prokurori ish-kryeministrin Berisha lidhur me deklaratat e bëra nga ky i fundit në parlament për armatosjen me ligj tw popullsisë në kushtet e mungesës së rendit dhe sigurisë. Kallëzimi penal është dorëzuar në prokurori nga nënkryetari i grupit parlamentar, Taulant Balla. Akuzat e ngritura nga PS janë “thirrje publike për veprime të dhunshme” dhe “armatosje kundër rendit kushtetues”.

Opozita mesazh qytetarëve: Armatosuni të mbroheni. Qeveria bandë kriminale

Postuar në 21 Prill, 2016 13:39

Arrestimi i Emiljano Shullazit ka qenë pjesë e debateve në seancë plenare, në të cilën ish-kryeministri Sali Berisha ka lëshuar edhe mesazhin e fundit, i cili edhe mund të quhet disi radikal. “Gjatë qeverisjes sime, Shullazi është arrestuar 4 herë. Shullazi është skandali i radhës i kësaj qeverie. Kjo qeveri është e përfshirë në skandale të pafundme. Të gjitha këto vetëm për një arsye, për shkak të lidhjeve të ngushta të Shullazit me Ramën dhe Tahirin. Rama e ka shndërruar qeverinë në një organizatë kriminale.

Nuk është vetëm Strazimiri që mbajti pa dorëzuar armën

Postuar në 30 Mars, 2016 13:41

Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri i kërkon Ilir Metës të mbledhë armët në kuvend, pasi janë shumë deputetë që ashtu si Strazimiri kanë mbajtur pa i dorëzuar armët siç parashikonte ligji i ri. Në një letër drejtur kreut të parlamentit, Tahiri thotë se deputetët nuk bëjnë pjesë në grupin e personave që mund të mbajnë armë. “Dëshiroj gjithashtu t’Ju kujtoj se të gjithë deputetët e Kuvendit të Shqipërisë që në bazë të dispozitave të Ligjit të ri Për Armët, nuk bëjnë pjesë në grupin e personave që mund të mbajnë armë, kanë detyrimin që t’i dorëzojnë ato në organet e Policisë së Shtetit.

Armët e së ardhmes, më kërcënuese se skenarët apokaliptikë të filmave holloivudianë. Ndryshim i peizazhit gjeofizik e deri tek armë që afektojnë ADN-në

Postuar në 04 Tetor, 2015 14:41

Agjencia ruse e lajmeve “Sputnik” shkruan për kërcënimin ushtarak dhe strategjik të së ardhmes, që zhvillohet në varësi dhe sipas zhvillimit të armëve te reja. Dhe këto armë ja kalojnë edhe skenarëve apokaliptikë të filmave hollivudianë. “Armët e së ardhmes do të ndërtohen bazuar mbi energjinë, parimet radiologjike, gjeofizike dhe genetike. Do të ketë gjithashtu arme speciale informative që do të ndryshojnë perceptimin e njerëzve”, shkruan “Sputnik” duke iu referuar raportimeve nga Ministria ruse e Situatave Emergjente.

Disa kuriozitete nga teknologjia e nazistëve në LIIB

Postuar në 10 Shtator, 2015 12:09

Lufta e Dytë Botërore ishte shkatërruese, por ka bërë të mundur shumë përparime teknologjike falë “dëshirës së luftëtarëve për të fituar." Dhe, pavarësisht humbjes, makina e luftës gjermane ka patur në dispozicion artë vërtetë “mbresëlënëse”, duke përfshirë edhe disa krijime të sofistikuara që mund të ndihmonin për të fituar Gjermania. Megjithatë, ushtria e Hitlerit nuk ishte në gjendje për të prodhuar një numër armësh të avancuara në mënyrë që të kishte ndikim të rëndësishëm në rezultatin e luftës.

Pages

Subscribe to RSS - armet