Armenia

Rasti armen si sqarim për pasojat e një marrëveshjeje të mundshme për ndarjen e Kosovës

Postuar në 19 Nëntor, 2020 17:32

Situata e provokuar në Armeni duhet të shërbejë si një mësim historik i mirë për botën shqiptare që u përball në dy vitet e fundit me idenë e ndarjes së Kosovës. Në Armeni njerëzit po djegin shtëpitë në zonat që do të kalojnë në kontrollin e Azerbajxhanit, ndërkohë që në vend kanë nisur protestat. Sado që marrëveshja u negociua nga Rusia me miratimin e dukshëm të Turqisë, është e qartë se pakënaqësia në Armeni ndaj kësaj që ndodhi do të reflektohet me zhvillime politike në të ardhmen.

Putin: Tërheqja e Armenisë nga marrëveshja e paqes për Nagorno-Karabakhun, do të ishte vetëvrasje

Postuar në 19 Nëntor, 2020 11:55

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar se tërheqja e Armenisë nga marrëveshja e paqes për Nagorno Karabakhun negociuar ditë më parë me Azerbajxhanin, do të ishte një akt vetëvrasës. Putin e ka përcjellë mesazhin e tij përmes një interviste televizive duke nënvizuar se Armenia duhet t’i përmbahet marrëveshjes. Marrëveshje ka hapur rrugën e lëshimeve territoriale në favor të Azerbajxhanit, çka ka provokuar protesta të mëdha në Armeni që kanë vënë në vështirësi qeverinë e Nikol Pashinyan, madje një javë më parë shërbimet armene deklaruan se kishin parandaluar një atentat ndaj tij.

11 pikat e marrëveshjes për Nagorno-Karabakun. Rusia lë jashtë Turqinë

Postuar në 11 Nëntor, 2020 11:46

Paqja e ndërmjetësuar nga Rusia në konfliktin azero-armen në Nagorno Karabakh parashikon 11 pika të cilat janë bërë sot publike. Konkretisht marrëveshja e firmosur nga tre përfaqësuesit e përfshirë në diskutime janë: 

Armëpushimi hyn në fuqi në mesnatën e 10 nëntorit me orën e Moskës. 

Azerbajxhani dhe Armenia do të qëndrojnë në pozicionet aktuale.

Armenia dhe Azerbajxhani do të shkëmbejnë robërit e luftës.

Njoftohet marrëveshje tripalëshe për mbylljen e konfliktit në Nagorno-Karabakh

Postuar në 10 Nëntor, 2020 02:51

Mediat raportojnë se pas një muaji konflikti ushtarak, Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia kanë nënshkruar një marrëveshje për ndalimin e luftimeve. Vendimi është njoftuar së pari nga kryeministri armen, Nikol Pashinyan dhe është konfirmuar më vonë nga presidenti azer, Ilham Alyiev.

Deklarata tripalëshe do të jetë një pikë kyçe në rregullimin e konfliktit

Ambasadori armen në OSBE: Turqia kërkon të krijojë “zona të nxehta” në rajon

Postuar në 15 Tetor, 2020 17:25

Rajoni i Nagorno Karabak që ndodhet në territorin e Azerbajxhanit është përfshirë prej kohësh në luftime të ashpra mes Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Armenia shpall gjendjen e luftës me Azerbajxhanin

Postuar në 27 Shtator, 2020 12:45

Armenia ka shpallur gjendjen e luftës dhe mobilizimin e përgjithshëm ushtarak pas përplasjeve të armatosura në rajonin e Nagorno-Karabak.

Qeveria ka vendosur të deklarojë gjendjen e luftës dhe një mobilizim total

është shprehur kryeministri armen Nikol Pashinyan.

Rrjedhja në media/Turqia ka përpunuar plan pushtimi të Greqisë dhe Armenisë

Postuar në 18 Qershor, 2020 14:27

Turqia e Reccep Tayyip Erdoganit ka përpunuar një plan për pushtimin e Greqisë dhe të Armenisë, koduar si operacioni Çakabej, sipas një gjenerali turk të shekullit të 11-të. Dokumentet përmes të cilave pretendohet një gjë e tillë janë publikuar nga një media kritike me Ankaranë zyrtare, Nordic Monitor dhe janë paraqitur në një prezantim të Shtabit të Përgjithshëm dhe mban datën 13 qershor 2014.

Origjina e Druzëve, genetika na çon në Armeni

Postuar në 08 Shkurt, 2017 10:01

Druzët janë një popullsi në rajonin e Izraelit, Libanit dhe Sirisë që dallojnë nga popullsitë arabe dhe ato hebreje. Origjina e tyre është debatuar për një kohë të gjatë, njësoj sikundër interesi për besimin e tyre fetar është i madh. Ata janë shkëputur nga islami ismailit, degë e islamit shiit dhe e kanë izoluar besimin e tyre fetar për anëtarë të rinj që në shekullin e 11-të. Ata kanë luajtur një rol të madh që nga koha e Kryqëzatave dhe kanë preferuar malësitë si strehë.

Shkëndija lufte mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, 30 të vrarë në enklavën autonome të Nagorni Karabakut

Postuar në 03 Prill, 2016 18:02

Azerbajxhani njoftoi të dielën pasdite armëpushim e njëanshëm në Nagorni Karabak,  duke shtuar se  do t’i  përgjigjet një sulmi eventual nga forcat armene. Përplasja e armatosur nis mbrëmjen e së premtes dhe ka vijuar përgjatë gjithë ditës së shtunë duke u gdhirë e diel. Bilanci, 30 të vdekur nga të dyka palët, mes të cilëve dy civilë. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Azerbajxhanit, armëpushimi i brishtë u thye të shtunën nga forcat armene, megjithë thirrjet e Rusisë dhe Bashkimit Europian për të ulur tensionet.

Në Europë fillimisht përmes Europianit...

Postuar në 11 Tetor, 2015 20:04

Shqipëria është pjesëtarja më e re e Europianit të vitit 2016. Ajo që është pritur prej kaq vjetësh, si ëndërr e parealizuar e shumë tifozëve, është përmbushur sot në Jerevan të Armenisë. Kombëtarja jonë e futbollit është kualifikuar pas fitores me rezultat 3 me 0 përballë Armenisë. Nisi mbarë loja për ekipin tonë që mori si dhuratë një autgol nga armeni Hovhannisyan në minutën ‘9. Rezultati u dyfishua në minutën ’23 me Memushaj për të marrë firmën përfundimtare të fitores në minutën ’76 me të sapo futurin Sadiku.

Pages

Subscribe to RSS - Armenia