arkiva

Piramida e Keopsit/Zbulohet në Detin e Kuq porti i parë në botë dhe “arkiva e papiruesve” që shpjegon ndërtimin. Bie miti i Herodotit për shfrytëzimin e skllevërve(foto)

Postuar në 23 Nëntor, 2016 22:50

Si janë ndërtuar pirmadiat? Ja një pyetje që ushqen një industri të tërë kinematografike, dokumentarësh dhe pse jo, përbën gjenezën e konspiracioneve me alienët që në librat fetarë zëvendësohen me engjëjt me fuqi të jashtëzakonshme. Më enigmatikja, patjetër që është Piramida madhe e Gizës, e quajtur e Keopsit, për nder të faraonit Khufu, që sundoi Egjiptin në vitet 2580 – 1550 p.e.s.

Sokol Dervishaj zëvendëson Haxhinaston. Kryeministri shpërblen edhe PDIU-në

Postuar në 02 Shtator, 2016 12:53

Dorëheqja e Edmond Haxhinastos dhe zëvendësimi i tij me Sokol Dervishajn jepet tshmë si informacion i konfirmuar. Për momenti ministrat e PS-së nuk lëvizin dhe duket se edhe kjo qeveri po shkon në vazhdën e asaj të mëparëshme. Edhe Sali Berisha nuk e kishte zakon të ndryshonte ministrat e tij, ndërkohë që marrëveshjet me aleatët e rinj i pagëzonte me oferta bujare postesh të ndryshme. Të kujtojmë këtu se Nard Ndoka hyri në koalicion me postin e majmë të ministrit të Shëndetësisë.

360 terabajt për 13.8 miliardë vjet - arkiva e përjetshme, sa një monedhë

Postuar në 09 Maj, 2016 17:38

Arkivat fizike duket se po renditen në paleontologjinë e ruajtjës së të dhanëve. Bota e internetit dhe ajo dhixhitale prodhoi një sasi të dhënash dhe kapacitet ruajtjeje dhe procesimi të paprecedentë. Por një arritje e shkencëtarëve britanikë të Southampton’s Optoelectronics Research Center, mund të shënojë kalimin në një erë të re. Një pajisje e përbërë nga xham i nanstrukturuar, me madhësinë e një monedhe mund të ruajë 360 terabajt informacion për 13.8 miliardë vjet. Praktikisht në përjetësi, pasi kjo është pak a shumë edhe mosha e universit tonë, nëse i referohemi teorisë së Big Bang.

3 mijë procese gjyqësore për mungesë dokumentacioni për pensionin

Postuar në 04 Mars, 2016 15:47

Punon të gjithë jetën tënde, derdh kontributet dhe në fund për të plotësuar dosjen që çon në vendimin për të marrë pensionin duhet të sorollatesh pa fund. Kjo ndodh në Shqipëri prej vitesh, ku njerëz të moshës për pension duhet të menaxhojnë vetë të gjithë dokumentacionin që u mungon zyrave të sigurimeve shoqërore. Jo rrallë ndodh që mungesa e dokumentacionit çon në proces gjyqësor për verifikim fakti , ku thirren dëshmitarë “ish-shokë të kolektivit punonjës” për të bindur institucionet se ti je ai që ke punuar aty ku institucionit i mungojnë letrat.

Akuza e PD-së: "Kreu i Arkivës së Shtetit, person i larguar nga policia me akuza të rënda"

Postuar në 29 Shtator, 2015 14:22

Partia Demokratike ka akuzuar sot kreun e Arkivës së Shtetit, Gjetë Ndoji, duke publikuar me këtë rast një shkresë të firmosur nga ish-ministri i Rendit, Spartak Poçi, për lirimin para kohe të tij.  “Bëhet fjalë për Arkivin Qendror të Shtetit, ku çdo shtet serioz mban memorien kombëtare. Bëhet fjalë për Arkivin Qendror të Shtetit Shqiptar ku janë dokumentet e para qeverisë së Ismail Qemalit por edhe ato pas saj. Aty janë dokumente të vyera ku palët me çështje pronësie dhe të tjera, zgjidhin ose jo problemet e tyre.

Dossier/Lufta e Ftohtë - një analizë e shërbimeve amerikane: si ndikon plakja te liderët komunistë

Postuar në 10 Shtator, 2015 16:59

Një material interesant zbardhet nga Arkiva Kombëtare në ShBA. Një material, përpilimi i të cilit daton më 1979-ën e që përcjell një të dhënë se deri në cilin nivel, e mbi çfarë kriteresh përpunohet monitorimi i vendeve të ndryshme, profili i liderëve të tyre, ndikimi mbi vendimmarrjen etj.. Nuk dihet sesa vendimmarrësit në SHBA kanë marrë parasysh atë, por fakt është se ai ka qenë cilësuar si “sekret” deri në vitin 1994. Materiali është përpiluar nga Jerrold M.

Pages

Subscribe to RSS - arkiva