Arben Ahmetaj

Republikë bananesh/Dy amnisti fiskale në 3 vjet

Postuar në 07 Mars, 2020 16:31

Po flitet me të madhe se qeveria po përgatit një amnisti fiskale dhe penale. Kryeministri del lart e poshtë me mikrofon në dorë dhe premton mrekullinë e kësaj nisme për të cilën nuk ka asgjë të shkruar. Kështu ai bën debatin mbi llafe në erë për të miratua mandej draftin siç e do vetë.

Një ministër më shumë

Postuar në 13 Dhjetor, 2019 13:03

Arben Ahmetaj është propozuar nga Kryeministri Edi Rama si ministër Shteti për Rindërtimin. Kështu i ashtuquajtur Komitet katandiset në një sebep që ish-ministri i Financave të rikthehet në kabinetin qeverisës, ndërkohë që në cilësinë e Kryetarit të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë luan rolin e lektorit të financave shqiptare.

Ministri i Ekonomisë dhe Financave: Industria e kanabisit, zero ndikim në hartimin e buxhetit(video)

Postuar në 07 Nëntor, 2017 15:42

Diskutimet për mbledhjen e të ardhurave është zhvilluar në Komisionin e Ekonomisë, ku përfaqësues të PD-së kanë kërkuar sqarime nga ministri Arben Ahmetaj mbi ndikimin e parasë së pistë në ekonomi. 

Qeveria tërhiqet nga skema e përfshirjes së gjithë biznesit në skemën e TVSH-së

Postuar në 24 Tetor, 2017 15:33

Qeveria është tërhequr nga nisma për përfshirjen e të gjithë biznesit në regjimin e tatimit mbi vlerën e shtuar. Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, deklaroi sot se skemës së TVSh-së do t’i shtohen vetëm 9 000 biznese të reja, kurse 61 mijë të tjera do të vijojnë si deri më sot.

Ikën Shkëlqim Cani, Arben Ahmetaj merr Ministrinë e Financave

Postuar në 16 Shkurt, 2016 11:15

Me një njoftim të papritur dhe kur kryeministri e kishte quajtur të mbyllur kapitullin e ndryshimeve në qeveri, zyra për shtyp e kreut të qeverisë informoi shkarkimin e Ministrit të Financave, Shkelqim Cani dhe emërimin në vend të tij të ministrit aktual të Ekonomisë, Arben Ahmetaj. Mbeten të paqarta arsyet e shkarkimit të Shkëlqim Canit, komunikimi i të cilit me kryeministrin mësohet se nuk ka qenë në ditët më të mira. Më poshtë njoftimi për shtyp i kryeministrisë:

Ligji i ri i turizmit, PD-ja ende nuk mbledh dot veten nga argumenti brilant i Ben Ahmetajt: Ky ligj ofron një përqasje të integruar për një zhvillim të qëndrueshëm në një plan afatmesëm e afatgjatë

Postuar në 18 Shtator, 2015 23:41

Ahmetaj fshihet pas mega-tenderit të check up-it falas, akuzon Sot

Postuar në 08 Shtator, 2015 14:07

Gazeta Sot thotë se ministri Arben Ahmetaj fshihet pas tenderit të majmë të check up-it shëndetësor falas. Fakti që një kompani e licencuar për alkool dhe cigare, fiton me ofertën më të lartë dhe me një procedurë krejtësisht të dyshimtë, një projekt me vlerë qindra milionë euro, ka nga pas një dorë dhe interes të fortë. Sipas Sot, mministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj, ngrihen dyshime nëse ja ka shitur aksionet e kompanisë së tij “HERMES” (me të cilën zhvati Telekomin), vetëm sa për sy e faqe afaristes që ka fituar Check-Up, Vilma Nushi.

Subscribe to RSS - Arben Ahmetaj