antimafia

Çfarë loje po luan?

Postuar në 12 Shtator, 2019 22:16

Partia Demokratike po përqendron shumë energji në denoncimin e koncesionit të rrugës Milot - Balldren. Dhe parimisht me të drejtë. Jo vetëm për kostot e çmendura që nuk justifikohen, por edhe sepse kompanitë të cilat sot kanë në dorë një kontratë të miratuar me një ligj në parlament nuk kanë kapitale të deklaruara për të përmbyllur projektin. 

Mirëpo në një dalje të sotme për mediat, kryetari i PD-së, Lulzim Basha ndër të tjera tha: 

Konfiskim pasurive që nga 1991? Ligje që do bëjnë koka turku dhe do flenë në sirtar

Postuar në 11 Gusht, 2017 08:46

“Konfiskim që nga ’91, ‘anti-mafia’ efekt prapaveprues”. Me këtë titull trajton sot gazeta “shqiptarja.com” disa dispozita të reja të Kodit Penal që e fuqizojnë Prokurorinë Speciale dhe Byronë Kombëtare të Hetimit me kompetencën e veprimit edhe mbi pasuri të vëna përmes aktivitetit kriminal dhe korruptiv që nga viti 1991. 

Situata e drogës në Shqipëri nën kontroll, hetimet përparuan pas dhjetorit

Postuar në 23 Maj, 2017 12:32

Marrëveshja e 18 Majit la disi në hije çështjen e trafikut të drogës, që mesa duket merret si argument vetëm për qëllime politike. Rastësisht ose jo, paqja në politikë po shoqërohet me konseguenca pozitive në çështjen e drogës. 
Ish kreu i antimafias italiane në Leçe,  Cataldo Motta thotë se situata e trafikut të drogës mund të thuhet se është nën kontroll dhe vlerëson skuadrën e përbashkët të hetimit që u ngrit në dhjetor.

Deputeti Peza dhe bashkëshortja nuk justifikojnë 850 000 USD

Postuar në 18 Prill, 2017 11:22

Me kërkesë të Prokurorisë për Krime të Rënda, Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur sekuestro preventive ndaj aksioneve bankare me vlerë rreth 113 milionë lekë të reja, të bashkëshortes së deputetit Alfred Peza,  shtetases Mirela Ndini. Procedimi penal për këto vepra penale ka nisur kryesisht nga Prokuroria e Përgjithshme dhe ka si objekt hetimin e pasurive të deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Alfred Peza.

Droga certifikohet ndërkombëtarisht si çështje e sigurisë kombëtare

Postuar në 24 Shkurt, 2017 11:29

Ndërkombëtarët, apo një pjesë e rëndësishme e tyre, po certifikojnë më në fund realitetin e kanabizimit të vendit. Dy ditë më parë ambasadori i OSBE-së, Bernd Borchardt deklaroi në një intervistë në Ora Neës, se janë në qarkullim 2 miliardë euro nga droga që mund të përdoren për zgjedhje.

Subscribe to RSS - antimafia