anetaresim

Mali i ZI, anëtar i NATO-s në fund të Majit

Postuar në 24 Shkurt, 2017 16:56

Mali i Zi ka marrë garanci se senati amerikan do të ratifikojë protokollin e pranimit të vendit në NATO. Ministri i Punëve të Jashtme Srgja Darmanović tha në një intervistë për Reuters se Mali i Zi mund të bëhet anëtar me të drejta të plota i Aleancës deri në fund të majit.

Intervista e Ramës për Francë Culture: Mos hapja e bisedimeve për anëtarësim na çon në rrugë të tjera

Postuar në 06 Korrik, 2016 11:52

Zyra për shtyp e kryeministrit ka pëcjellë një intervistë që kreu i qeverisë Edi  Rama ka dhënë për France Culture ku thotë se Bashkimi Evropian duhet të hapë sa më parë bisedimet me Shqipërinë dhe vendet e ballkanit, në të kundërt sipas tij krijohen kushtet për të lëvizur jo në rrugën e duhur.

Turqisë do i duhen 1 mijë vjet të anëtarësohet në BE. Shqipëria, Mali i Zi dhe Serbia në listën e zezë

Postuar në 23 Maj, 2016 10:15

"Me ritmin që po ecën do na duhet të presim vitin 3000 që Turqia të përfshihet në Bashkimin Evropian". Kështu u shpreh kryeministri britanik në përgjigje të skeptikëve dhe të pavendosurve për qëndrimin e Britanisë në Bashkimi Europian. “Do të na marrë dekada para se të ballafaqohemi me këtë mundësi. Turqia e ka paraqitur kandidaturën e saj që në vitin 1987”-theksoi David Kameron në përpjekje për të bindur britanikët të votojnë pro qëndrimit të Britanisë në Bashkimin Europian në referendumin e 23 Qershorit.

Bosnje-Hercegovina troket në derën e BE-së

Postuar në 15 Shkurt, 2016 10:56

Bosnja-Hercegovina paraqiti kërkesën zyrtare për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian, megjithëse Brukseli thotë se Sarajeva nuk ka përmbushur të gjithë kushtet.

Renzi: Shqipëria e Serbia sa më shpejt në BE

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 21:37

Italia kërkon anëtarësimin e shpejtë të Shqipërisë dhe Serbisë në Bashkimin Europian. Kryeministri italian, Mateo Renzi foli në Forumin për Mesdheun “Med 2015” që u zhvillua në Romë. Sipas tij, Europa gjatë këtyre viteve me qëllimin për tu zgjeruar në Lindje, humbi vemendjen ndaj Mesdheut. “Ekziston një temë e madhe që nuk ka të bëjë vetëm me Shqipërinë, por që arrin në Kosovë dhe Bosnjë dhe shumë shpesh është nënvlerësuar në debatin politik europian.

Qeveria malazeze miraton rezolutë për anëtarësimin në NATO

Postuar në 19 Shtator, 2015 13:33

Qeveria malazeze ka miratuar një rezolutë për anëtarësimin në NATO. Agjencia ruse e lajmeve, “Sputnik” shkruan se ky akt mund të jetë i koordinuar, pasi në muajin dhjetor parashikohet një takim i ministrave të vendeve anëtare të NATO-s dhe me këtë rast, edhe çështja e Malit të Zi mund të hyjë në axhendë. “Sputnik” citon kreun e opozitës malazeze, Andrija Mandiç, sipas të cilit trajtimi i kërkesës malazeze duhet parë me seriozitet, pasi në çdo rast, Aleanca mund të përballet nesër me një kërkesë për dalje të Malit të Zi nga NATO.

Fadil Vokrri: “Të gatshëm për eliminatoret e Botërorit 2018, nëse Kosova pranonet në FIFA dhe në UEFA më 2016”

Postuar në 06 Shtator, 2015 11:45

Fadil Vokrri, ish-futbollist i njohur kosovar i klubeve të njohura të ish-Jugosllavisë, aktualisht drejtues i Federatës së Futbollit të Kosovës, i ka dhënë një intervistë “tesheshi.com”. Me rëndësi mund të quhet pyetja për anëtarësimin e Kosovës në FIFA dhe në UEFA, për të cilën Vokrri shpjegon se kjo ka gjësë të ndodhë në vitin 2016. “Ne i kemi bërë të gjitha detyrat që na takojnë dhe i vetmi problem për ne ashtu siç e përmenda më lartë është mos qenia e Kosovës anëtare e OKB-së dhe kjo është pengesë për ne. Ata prapë mund të mos na pranojnë, por ne kemi premtime nga krerët e UEFA-së.

Subscribe to RSS - anetaresim