amerikanët

SHBA shpall fundin e Kalifit

Postuar në 27 Tetor, 2019 12:24

Një informacion i siguruar nga Observatori për të Drejtat e Njeriut në Siri flet për vrasjen në Siri të kreut të Shtetit Islamik, Abu Bakër Al Bagdati,

Sulmi dyshohet se u krye nga 8 helikopterë të ushtrisë amerikane, të cilët shoqëruan një avion luftarak të përfshirë në mënyrë aktive në operacion, në zonën Barisa, në veri të qytetit të Intlib në Siri. Helikopterët thuhet se kanë bombarduar pozicionet  e ISIS-it me artileri të rëndë për afro 120 minuta.

Fluks aplikimesh nga amerikanët dhe britanikët për shtetësi gjermane

Postuar në 08 Shtator, 2017 13:07

Që nga nëntori 2016, pas zgjedhjes së Donald Trump në presidencën amerikane, numri i shtetasve amerikanë që kërkojnë shtetësi gjermane është rritur ndjeshëm, sipas të dhënave të mbledhura nga Ministria e Jashtme Gjermane.
Numri i përgjithshëm i aplikacioneve (përfshirë ato të shtetasve amerikanë që tashmë jetojnë në Gjermani) regjistrohen çdo vit dhe të dhënat për këtë vit nuk priten të dalin para verës së vitit 2018.

"Amerikanët nuk ma falën blerjen e armatimeve nga Rusia"

Postuar në 05 Korrik, 2017 18:14

"Pagova me burg blerjen e armatimeve nga Rusia dhe këtë amerikanët nuk ma falin. Pagova konfrontimet mes interesave ndërkombëtare në fushën e energjisë "- thotë ish-ministri grek i Mbrojtjes, Akis Xohaxopoulos në një intervistë për gazetarin Antonis Sroiter. "Nuk ka asnjë konspiracion global apo ndërkombëtar, por veprime armiqësore kundër Greqisë. As nuk kam lyer gishtin me mjaltë dhe as kam marrë rryshfet"- shton ish-ministri në intervistën që do të transmetohet të enjten në mbrëmje.

Amerikanët rrisin prezencën ushtarake në rajon

Postuar në 12 Qershor, 2017 12:29

Amerikanët kanë vendosur të forcojnë praninë ushtarake në rajonin e Ballkanit. Mediat greke raportojnë se Pentagoni ka dhënë miratimin për stacionimin e zhytësve amerikanë (Navy Seals) në bazën e Souda-s të Greqisë. Me rëndësi të veçantë është fakti që marinsat e organizuar në grupe të vogla futen gjithmonë e më pak nga baza e Incirlikut në Turqi për të vepruar në vatra intensive si Siria.

Rrëshqitja e Maqedonisë, pritet ndërhyrja e amerikanëve

Postuar në 28 Prill, 2017 12:45

Ngjarjet e një dite më parë në Maqedoni ishin një paralajmërim i fortë se vendi fqinj mund të rrëshqasë kollaj drejt destabilitetit. Përplasja ka vënë përballë Nikolla Gruevskin, kryeministër i një dekade  dhe fitues i zgjedhjeve të fundit parlamentare dhe opozitën e drejtuar nga "filoperëndimori" Zoran Zaev. 

Gjermanët dhe amerikanët të paduruar me Vettingu-n, marrin në dorë dosjet e gjyqtarëve dhe prokurorëve pa u shprehur Gj. Kushtetuese

Postuar në 19 Tetor, 2016 11:06

Ndonëse për ligjin e Vetingut pritet të vendosë Gjykata Kushtetuese, ekspertët amerikanë dhe gjermanë, kryesisht të drejtësisë penale, por edhe të fushatave të tjera, kanë nisur lëvizjet për hetimin dosjeve, me dokumentacionin dhe të dhënat, për gjyqtarët dhe prokurorët, për ligjshmërinë e pasurive dhe ligjet e papërshtatshme me krimin.

Kreu i forcave amerikane në Siri paralajmëron rusët dhe Assad: Do të kundërpërgjigjemi ndaj çdo goditjeje

Postuar në 21 Gusht, 2016 19:36

Incidentet dhe goditjet ndaj trupave apo mjeteve amerikane që operojnë në Siri do të marrim kundërpërgjigje direkte. Kreu i ri trupave amerikane në Siri, gjenerali Stephen Townsend i tha në një intervistë telefonike CNN, se çdo përpjekje e re për të goditur apo provokuar nga forcat ruse apo të qeverisë siriane, do të marrin përgjigje.

“Kemi informuar rusët se ku ndodhemi...ata na thonë se kanë informuar sirianët dhe unë do të doja të thosha se do të mbrohemi nëse ndjehemi të kërcënuar”, tha Townsend.

Dhaskalët e triumfit të reformës dhe shpresa te një drejtësi "in vitro”

Postuar në 23 Korrik, 2016 19:14

Incident mes rusëve dhe amerikanëve në Siri

Postuar në 22 Korrik, 2016 16:28

Përplasja mes amerikanëve dhe rusëve në Siri ka patur edhe momente të nxehta siç është bombardimi nga avionët rusë i një baze sekrete të CIA-s dhe britanikëve. Lajmi është publikuar nga “Wall Street Journal” dhe sipas saj kjo goditje synonte të presonte mbi Shtëpinë e Bardhë në funksion të një marrëveshjeje për sulmet ajore në Siri. CIA dhe Pentagoni e kanë kundërshtuar këtë gjë, por Shtëpia e Bardhë ka vijuar përpara me rënien dakord me Moskën, duke arritur një marrëveshje për sulme ndaj Al Qaedas dhe Al Nusras, ndonëse ka disa pika për t’u plotësuar.

Pages

Subscribe to RSS - amerikanët