ambasadorja

Raportime në media: Irani planifikoi vrasjen e ambasadores amerikane në Afrikën e Jugut

Postuar në 15 Shtator, 2020 23:03

Shërbimet iraniane janë përpjekur të vrasin ambasadoren e SHBA në Afrikën e Jugut, Lana Marks, në shenjë hakmarrjeje ndaj vrasjes së kreut të forcave Quds, Qasem Soleimani në fillim të këtij viti në Baghdad.

Media të ndryshme citojnë raporte të shërbimeve amerikane sipas të cilave në organizimin e atentatit presupozohet se është përfshirë edhe ambasada iraniane në Pretoria, ndërkohë që diplomatja është njoftuar për një rrezik të tillë.

Arabia Saudite emëron një grua si ambasadore në SHBA

Postuar në 24 Shkurt, 2019 13:58

Arabia Saudite ka emëruar për herë të parë një grua si ambasadore  në SHBA, teksa marrëdhëniet midis dy vendeve aleate janë në krizë për shkak të vrasjes së gazetarit Jamal Kasogki.

Princessha, Rima Bint Bandar do të zëvendësojë Princin, Halid bin Salman, vëllain e vogël të trashëgimtarit të Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, i cili u emërua ministër i Mbrojtjes. Ajo është gruaja e parë që merr një post kaq të rëndësishëm në diplomacinë saudite.

Atletet e Ramës dalin demode. Ambasadorja turke në Uganda shfaqet me fustan trojan

Postuar në 04 Nëntor, 2018 11:25

Edi Rama kalon në vend të dytë për suprizat e tij me veshjet në ceremoniz zyrtare. Politika e atleteve është sfiduar së fundmi nga ambasadorja turke në Uganda, Sedef Yavuzalp e cila në ditën e Republikës ka dalë e veshur me një fustan trojan. Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se ambasadorja është thirrur për sqarime në Ankara dhe se për këtë çështje ka nisur një hetim. 

Ambasadorja: Kthim me forcë shqiptarëve nga Gjermania

Postuar në 16 Mars, 2018 11:30

Në kohën kur debati i punësimit është kthyer në përplasje shifrash, ku qeveria pretendon se mandatin e kaluar hapi 300 mijë vende pune, panorama që shohin të huajt nuk është dhe aq rozë. 

Kiza në Kosovë, fryt i armiqësive të vjetra

Postuar në 08 Gusht, 2017 16:24

Zgjedhjet politike në Kosovë nuk kanë prodhuar ende një qeveri që të ccojë përpara axhendën europiane të vendit. Gjermania, vendi që nxit Ballkanin drejt proceseve integruese është e shqetësuar se kriza ku është futur politika pas zgjedhjeve rrezikon axhendën europiane të Kosovës. Ambasadorja në largim, Angelika Viets thotë në një intervistë për DW se kriza politike në Kosovë është pasojë edhe e armiqësive të vjetra e egoizmave partiakë.

Reforma dhe dialogu, dy të pamundurat e Shqipërisë që i “japin” melankoli ambasadores Vlahutin

Postuar në 16 Qershor, 2016 16:02

Romana Vlahutin, ambasadore e Bashkimit Europian në Tiranë, ka provuar sot shijen e shpërfilljes nga përfaqësues të qeverisë shqiptare. Top-Channel raporton se zv.ministrja e Integrimit, Eralda çani është vonuar për 15 minuta në një takim me studentë në kuadër të avantazheve që ka Shqipëria nga integrimi në BE. Zv.ministrja i ka shtuar ëmbëlsirën vonesës së vet: “Unë në fakt nuk di çfarë mund të them.

Reagon ambasadorja Tomasova: Vetoja ishte për reformat, jo për CEZ-in

Postuar në 02 Tetor, 2015 13:47

Në debatin politik të ditëve të fundit është deklaruar fakti që shitja e sektorit të shpërndarjes së energjisë për kompaninë çeke CEZ u bë edhe për të hequr veton e Çekisë për marrjen e statusit kandidat. Në kohën kur Shqipëria paraqiti kërkesën, Çekia kishte presidencën e radhës së Bashkimit Europian. Por ambasadorja e Republikës së Çekisë në Shqipëri ka mohuar se vendi i saj ka vendosur veto ndaj Shqipërisë, nisur nga marrëdhënia me kompaninë energjitike CEZ. Këtë deklaratë ajo e ka bërë gjatë një vizite në qytetin e Elbasanit. “Nuk besoj se probelmi kryesor është CEZ-i.

Subscribe to RSS - ambasadorja