ambasada amerikane

Publikim i opinionit të Venecias që të mos na tallin sërish ambasadat

Postuar në 07 Mars, 2020 00:02

Sot në media ka rrjedhur një pasazh nga opinioni fillestar i Komisionit të Venecias për debatin mes Presidentit të Republikës dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për vakancën në Gjykatën Kushtetuese. Nga sa lexohet në atë pasazh Komisioni i Venencias vlerëson se Presidenti i Republikës ka ndjekur një interepretim të arsyeshëm të Kushtetutës në qasjen e tij. 

Ambasada që nuk rrinë dot pa reaguar pro qeverisë

Postuar në 02 Qershor, 2019 23:35

Opozita protestoi sot siç kishte premtuar dhe protesta e saj ishte e tonifikuar. Me tonifikim zakonisht kuptohen akte dhune si mjete piroteknike dhe përplasje me policinë. 

Është bërë zakon tashmë që për çdo ngjarje publike në Shqipëri, ka një reagim publik nga selitë diplomatike. Ambasada amerikane p.sh është një ndër selitë më të zellshme në Tiranë në këtë drejtim. Shkruan sot ambasada: 

Palmer takon gazetarët e preferuar të ambasadës amerikane

Postuar në 09 Prill, 2019 13:12

Nuk jam këtu për të negociuar për një platformë me palët. Është përgjegjësi e opozitës që të marrë pjesë në zgjedhje, të ketë kandidatët e saj për zgjedhjet lokale. Të gjitha partitë duhet të marrin pjesë në zgjedhje. Shqipëria ka një qeveri legjitime, për të cilën jam i sigurt se do të çojë përpara reformat. Nga ana tjetër, Shqipëria duhet të punojë ende për të luftuar korrupsionin

Të mos i dëgjojmë kaq shumë ambasadat e huaja

Postuar në 16 Shkurt, 2019 15:21

Për protestën e sotme në Tiranë kanë reaguar edhe ambasada amerikane dhe OSBE-ja. Tam tami është i njohur: rrini mirë, protestoni qetë. Mundësisht merrjani valles para zyrave të Edi Ramës.

Të mos i marrim ambasadat për atë që nuk janë. Shikojeni këtë video të vitit 2014. Është ish-ambasadori amerikan Aleksander Arvisu që shpjegon se përse tha se Berisha është burrë shteti pas ngjarjeve të 21 janarit 2011. Arvisu na thotë se I ka pëlqyer fakti që Berisha nuk organizoi kundër minting.

Ambasada e SHBA: Nuk kemi gjë për të thënë për çështjen Tahiri!

Postuar në 25 Tetor, 2017 14:24

Situata e ndezur politike ku ndodhet vendi erdhi pas “fitilit” që ndezi jo pa të drejtë ambasadori amerikan Donald Lu mbi rendin politiko-kriminal që ka qeverisur dhe vazhdon të qeverisë Shqipërinë.

Ambasadori Lu foli për 20 familje dhe 4 klane kriminale, dhe një polici të paaftë për të arrestuar Kelment Balilin, ish-zyrtar i qeverisë Rama i kërkuar nga Interpoli si kreu i një organizate kriminale të trafikut ndërkombëtar të drogës.

Ambasada amerikane: Ankimimi i vettingut, përpjekje e re për të mbrojtur korrupsionin në drejtësi

Postuar në 12 Qershor, 2017 20:58

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar sot përmes një deklarate të posaçme kundër përpjekjeve ankimuese për vettingun, iniciuar së fundmi nga pjesë të gjyqësorit.

Video/Filmi i vetëm jozyrtar i varrimit të Josif Stalinit

Postuar në 12 Mars, 2017 16:40

Video u realizua nga majori i ushtrisë amerikane Martin Manhoff nga ballkoni i ambasadës amerikane në Moskë. Filmimi që konsiderohet i vetmi xhirim jozyrtar i ceremonisë së varrimit të diktatorit sovjetik, Stalin vdekur më 5 mars 1953, u zbulua nga historiani Douglas Smith dhe u publikua nga Radio Evropa e Lirë javën e kaluar. 

Paloka: Nuk ka përplasje mes PD dhe SHBA, kryeministri sillet si zëdhënës i ambasadorit

Postuar në 11 Tetor, 2016 10:53

Qëndrimet e ambasadorit amerikan për reformën në drejtësi ekspozuan një panoramë të raportit që selia diplomatike e Shteteve të Bashkuara ka me palët politike në Shqipëri. Nga njëra anë Partia Socialiste dhe kryeministri Rama që janë dorëzuar pa kushte dhe nga ana tjetër Partia Demokratike dhe Lulzim Basha që janë përplasur verbalisht me ambasadorin amerikan.

Qëndrimi pro qeverisë i ambasadës amerikane, Kozara Kati: Do dorëzojmë dekoratën e ambasadës që na u dha në vitin 2013

Postuar në 01 Tetor, 2016 15:52

Një ditë më parë Ambasada Amerikanë në Tiranë doli në mbështetje të qeverisë shqiptare teksa në njoftimin e vet e cilësonte protestën e sotme si të organizuar nga opozita. Aleanca Kundër Importit të Plehrave reagoi duke kërkuar korrigjimin e njoftimit që e njolloste politiksht një protestë që nuk ka të bëjë me politikën.

Sot drejtuesja e AKIP, Kozara Kati ka deklaruar se do të kërkojë takim me ambasadorin amerikan Donald Lu për t’i dorëzuar dekoratën që i është dhënë AKIP në vitin 2013:

Pages

Subscribe to RSS - ambasada amerikane