ambasada

Rusia: Reciprocitet me Shqipërinë. Kosova, një pseudoshtet

Postuar në 23 Janar, 2021 14:40

Rusia duket se nuk e ka gëlltitur mirë fyerjen sipas saj që iu bë nga qeveria shqiptare me dëbimin e një diplomati nën argumentimin e thyerjes së masave anti-CoVid-19. Përmes faqes së vet në Facebook, ambasada ruse në Tiranë përcjell një qëndrim të zv.ministrit të Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Aleksandër Grushko që paralajmëron se ky akt nuk do të kalojë për reagim.

Hapet ambasada e Shqipërisë në Australi

Postuar në 21 Nëntor, 2020 14:40

Shqipëria ka hapur ambasadën e saj në Canberra të Australisë. Lajmi është publikuar edhe në mediat australiane që raportojnë se në ceremoninë e rastit kanë marrë pjesë edhe pjesëtarë të komunitetit shqiptar në Australi.

Drejtues i misionit është i Ngarkuari me Punë Edmond Trako që ka qenë më parë në Lisbonë dhe në Argjentinë.

Tani është radha juaj, e Australisë që të hapni ambasadën në Shqipëri, sepse mbulimi i Shqipërisë vijon të bëhet nga Italia

citohet të jetë shprehur Trako.

SHBA: Jemi kundër reciprocitetit të Kosovës me Serbinë

Postuar në 01 Prill, 2020 14:18

Sot raportohet se qeveria e Kosovës ka vendosur heqjen e barrierave doganore me Serbinë dhe Bosnje Hercegovinës, një hap që është deklaruar se do të shoqërohet nga reciprociteti. Reciprociteti është një fjaë që nuk i pëlqen SHBA-së në rastin e Kosovës, pasi pavarësisht këtij deklarimi, ambasada në Prishtinë e ka cilësuar atë pengesë të rre.

Shtetet e Bashkuara ishin të qarta se Kosova duhet t’i heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të reja sepse këto politika lëndojnë njerëzit e Kosovës dhe e ngulfatin ekonominë e vetë Kosovës.

Na respektoni minimalisht me gënjeshtra më të zgjuara

Postuar në 21 Mars, 2020 14:11

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim është riaktivizuar në rolin e saj së fundmi duke dalë më shpesh në media. Sot ajo ka postuar në tuiter një status në të cilin flet për dizinformacionin rreth çështjes së CoVid 19. 

Raporti i EEAS tregon ata që kanë kërkuar ta dobësojnë Shqipërinë pak vjet më parë po përdorin sërish dizinformacionin dhe propagandën për të fshehur të ërtetën…duke pretenduar të jenë shpëtimtarë në krizën që e shkaktuan vetë. Historia ka vlerë, faktet kanë vlerë

shkruan ambasadorja.

Ambasadori i Rusisë: Ofruam ndihmën tonë pas tërmetit, nuk morëm asnjë përgjigje

Postuar në 20 Shkurt, 2020 13:23

Ambasadori i ri i Rusisë në Tiranë, Mihail Afanasiev ka dhënë së fundmi një intervistë për faqen online, argumentum.al. Përtej vlerësimeve për vendin tonë dhe simpatinë e shqiptarëve të thjeshtë për Rusinë, Afanasiev zbulon edhe faktin se pas situatës së krijuar me tërmetin e 26 nëntorit 2019, pala ruse ofroi ndihmën e vet. Falas siç e thekson ambasadori. Por pala shqiptare nuk ktheu asnjë përgjigje.

Anarkistët e Rubikon sulmojnë ambasadën e SHBA në Athinë

Postuar në 07 Janar, 2019 11:01

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Athinë, u sulmua në orët e para të së hënës, nga pjesëtarë të grupimit anarkist “Rubikoni”. Sulmi, që u shënua në orën 03 e 30 pas mesnate  u krye në hyrje të parkingut të ambasadës, që ruhet nga personeli i sigurisë i përfaqësisë diplomatike amerikane.

Anarkistët hodhën drejt mureve dhe dyerve shishe e tollumbace të mbushura me bojë të kuqe.

Menjëherë forcat e policisë që ndodhen të dislokuara rreth ambasadës, filluan ndjekjen dhe tetë persona janë shoqëruar në polici si të dyshuar.

Ambasada e SHBA: Kush e ka radhën pas Shullazit?

Postuar në 14 Nëntor, 2018 12:24

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për të dënuar me 55 vite burg grupin e Emiljano Shullazit, Ambasada Amerikane reagoi duke përshëndetur këtë vendim, por duke ngritur në fund edhe një pyetje. Kush e ka radhën pas Shullazit?

Një përgjigje mund të jetë, peshqit e mëdhenj, për të cilët na ka folur kaq shumë ish-ambasadori amerikan Donald Lu, madje duke vënë dhe afate për arrestimin e tyre.

E ngarkuara me punë e ambasadës së SHBA përmendi para pak javësh Klement Balilin, për të cilin edhe kryeministri ka filluar të ndihet e bezdisur me moskapjen e tij.

SHBA kërkon Ministrinë e Brendshme "me konçesion"

Postuar në 12 Nëntor, 2018 12:43

Gazeta “Panorama” publikon sot një intervistë me të Ngarkuarën me Punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, Leyla Moses-Ones. Në mungesë të ambasadorit të ri, ambasada e ka gjetur me vend që të ndërhyjë për çështjen e ministrit të ri të Brendshëm përmes një zyrtareje që nuk I thotë gjë publikut shqiptar.

Në një nga deklarimet e veta – që  ndoshta është keqpërkthyer – Moses-Ones thotë:

Ambasada në Jeruzalem, Turqia propozon mekanizëm bashkëpunimi BE-Konferenca Islamike

Postuar në 27 Prill, 2018 10:45

Turqia synon të riaktivizojë mekanizmin e bashkëpunimit me Bashkimin Europian me synim frenimin e vendimit të SHBA për të zhvendosur ambasadën e vet në Izrael, drejt Jeruzalemit.

Irani kërkon hapjen e ambasadës shqiptare në Teheran

Postuar në 25 Prill, 2018 18:35

Hapja e ambasadës së Shqipërisë në Iran do të jetë një hap i rëndësishëm për zgjerimin e shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve. Kështu ka deklaruar kryetari i Unionit të Dhomave të Tregëtisë së Iranit, Gholam Hossein Shafei në një takim të përbashkët me dhomat e tregtisë në Shqipëri.

Pages

Subscribe to RSS - ambasada