AMA

CoVid-19 depërton edhe tek AMA

Postuar në 14 Korrik, 2020 15:28

Koronavirusi duket se ka depërtuar edhe në një institucion tjetër shtetëror. Sot në Autoritetin e Mediave Audiovizive ka rezultuar një punonjës pozitive me CoVid-19 ndërkohë që është kryer edhe dezinfektimi i mjediseve.

Dy ditë më parë doli lajmi se ishte prekur edhe Gjykata e Apelit, ndërkohë që Tatimet janë prej kohësh një institucion i infektuar.

Dy arrestime që vënë në pikëyetje vendimmarrjen e Autoritetit të Mediave Audiovizive

Postuar në 14 Qershor, 2019 15:26

Mediat raportojnë sot se në kuadër të operacionit policor të zhvilluar kundër pjesëtarëve të një fisi në Elbasan, janë arrestuar edhe dy gazetarë. Sipas raportimeve të deritanishme Suela Musta, anëtare e Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe Zylyftar Bregu, pedagog i gazetarisë, ish-anëtar I AMA-s, akuzohen se kanë favorizuar dhënien e liçencës për televizion kabllor në Elbasan për personat e fisit në fjalë.

Ruçi: AMA s’plotëson as gjysmën e rekomandimeve

Postuar në 12 Prill, 2019 19:13

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Gramoz Ruçi, ka kritikuar këtë të premte drejtuesit e institucioneve të pavarura. Ai paralajmëroi se nëse institucionet nuk plotësojnë rekomandimet që bëhen nga Kuvendi do të kërkojë shkarkimin e drejtuesve. Gjatë mbledhjes, kryetari i Kuvendit u përplas me kryetarin e AMA-s, pasi ky institucion nuk ka plotësuar as gjysmën e rekomandimeve.

"Autoriteti i Mediave Audiovizive ka realizuar plotësisht pesë dhe ka realizuar pjesërisht gjashtë", tha Ruçi.

Partia Socialiste e AMA-s

Postuar në 05 Dhjetor, 2018 12:33

Autoriteti i Medias Audiovizive ka dalë sot me një reagim kundër deklaratës së OMONIA-s, e cila një ditë më parë sillte në vëmendje edhe të AMA-s, situatën e krijuar në raportet mes pakicës greke dhe shumicës shqiptare në Jug të Shqipërisë. OMONIA trajtonte në deklaratën e vet edhe faktin se një emision i përcjellë në Top-Channel, me autor gazetarin Marin Mema, kishte ushqyer ndjenja negative ndaj pakicës duke çuar në dëmtimin e memorialit të Thimjo Lolit.

R-AMA rikthen transmetimet analoge

Postuar në 11 Shtator, 2018 16:12

Ankesat që vërshuan drejt Autoritetit të Mediave Audiovizive për fikjen e transmetimeve analoge në qarqet Tiranë dhe Durrës u prezantuan si arsyet që çuan në anullimin e vendimit dhe shtyrjen e afatit edhe me 4 muaj, por urdhëri ka qene ne fakt i kryeministrit Rama.

Megjithatë kreu i AMA-s, Gentian Sala, bëri me dije se vendimi kishte si shkak situatën e krijuar në terren ditët e fundit, kur janë krijuar vështirësi në pajisjen e qytetarëve me dekodera.

Ekspertja e OSBE-së: AMA është e ndikuar politikisht

Postuar në 04 Korrik, 2018 19:37

Mirella Marchese, eksperte e OSBE/ODHIR-it është përplasur këtë të mërkurë me kryetarin e Autoritetit të Mediave Audiovizive, Genti Sala për shkak të disa konkluzioneve të nxjerra nga OSBE-ja se AMA është e ndikuar politikisht.

Paratë publike drejt televizioneve private, Bordi i AMA-s nuk është njoftuar zyrtarisht

Postuar në 15 Qershor, 2018 15:34

Bordi i AMA-s nuk është thirrur për të diskutuar një projektligj të rëndësishëm të medias, i cili prek drejtpërdrejt xhepat e taksapaguesve. Bëhët fjalë për kërkesën e pronarëve të mediave të mëdha që kërkojnë 30 % të fondeve publike, e për të cilën anëtarja e bordit të AMA-s, Suela Musta thotë se po kalon pa konsultim drejt miratimit.

OSBE: Konsultim publik për financimin e mediave private. Jo vetëm, Tv-të, por edhe shtypi online dhe print

Postuar në 14 Qershor, 2018 19:40

Partneriteti më i ri mes qeverisë dhe operatorëve televizivë privatë që synon financimin me para publike të këtyre të fundit, ka sjellë reagimin edhe të OSBE-së dhe zyrës së saj në Vjenë. Përmes një deklarate, përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Shtypit, Harlem Desir deklaron rezerva të forta për këtë nismë, duke bërë thirrje qeverisë që të zhvillojë konsultime dhe të mos përqendrojë paranë publike vetëm te disa operatorë.

Para publike drejt televizioneve private. Pritet dyfishimi i tarifës aktuale për aparatin televiziv

Postuar në 13 Qershor, 2018 12:00

Është zbardhur projektligji që synon transferimin e një pjese të të ardhurave nga tarifa e aparatit televiziv drejt televizioneve private. Akti që është i paprecedentë, vendos kushte favorizimi financiar për operatorë privatë duke e bërë këtë me para publike. Sipas projekvendimt që sugjeron amendim të ligjit “Për mediat audiovizive” parashikohet krijimi i Fondit të Transmetimit që do të ndajë paranë e dhënë nga qytetarët në masën 70$% për RTSh-në dhe pjesën tjetër për operatorët privatë.

Paratë tona për median e kazanit?

Postuar në 11 Qershor, 2018 22:39

Sot është zhvilluar në mjediset e Autoritetit të Medias Audiovizive një takim konsultativ mes drejtorit të këtij instiutucioni, Gent Sala dhe përfaqësuesve të disa televizoneve private në Shqipëri. Qysh në fillm duhet thënë se është jo pa domethënie se z. Sala është në këtë mbledhje personi më pak i rëndësishëm, edhe pse çështja e diskutuar është në interes të të gjithë qytetarëve. Drejtuesit e televizoneve kanë kërkuar krijimin e Fondit të Transmetimit, si një amendim në ligjin ekzistues “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë”.

Pages

Subscribe to RSS - AMA