aluizni

Protesta e Astirit “merr kokën” e parë

Postuar në 21 Nëntor, 2018 18:12

Duket se protesta e banorëve të zonës së Astirit ku parashikohet ndërtimimi i një segmenti të Unazës së Madhe, ka bërë kurbanin e parë.

Burime nga Kryeministria bëjnë me dije për ResPublica se tri ditë më parë ka dhënë dorëheqjen Briseida Baraj, drejtoresha e Drejtorisë Rajonale të ALUIZNI-t, zona e Veriut.

E pabesueshme! Po hidhet baltë ndaj ALUZNI-t...Sot u shkarkua drejtori në Vlorë

Postuar në 21 Nëntor, 2018 14:13

Lexoni sot një reagim të ALUIZNI-t, një agjenci që nuk flet ndonjëherë për mediat, por që së fundmi ka nisur të ndjekë edhe emisionet televizive:

Dy standarde për legalizimet/Banesa me mur të përbashkët, disa të legalizuara, disa jo

Postuar në 15 Nëntor, 2018 18:30

Rreth 300 familje të Unazës së Re vijojnë betejën me shtetin kundër shembjes së banesave të tyre duke protestuar. Ndonëse shteti i ka diskriminuar duke i ndarë, disave duke ua legalizuar shtëpitë dhe disave jo, deri tani banorët kanë qenë kompaktë për të mbrojtur shtëpitë e tyre

"TemA TV" ka shkuar në shtëpitë e banorëve për të parë cilët kanë hipotekë dhe cilët jo. Nazifi është njëri prej atyre që e ka legalizuar shtëpinë, por edhe vetë e konfirmon se për të fituar hipotekën ka paguar para nën dorë.

Në proces legalizimi për dekada. Sot pranojnë në protestë njërin prej përgjegjësve

Postuar në 09 Nëntor, 2018 13:34

Në zonën e Astirit në Tiranë po protestohet prej disa ditësh kundër prishjes së afërt të banesave apo objekteve të tjera që preken nga ndërtimi i Unazës së Madhe. Banorët thonë se do mbrojnë  shtëpitë e tyre, disa prej të cilave janë të palegalizuara.

Zona në fjalë është ndër ato që u urabanizuan më shpejt dhe pa rregull. Në këtë protest po bëhet pjesë edhe Partia Demokratike. Sot p.sh kreu i saj, Lulzim Bash aka shkuar për një takim me banorët. Të cilët ose janë militantë të PD-së, ose duan të përdoren.

Unaza e Madhe në Shkozë, Avokati i Popullit: IKMT dhe ALUIZNI kanë shkelur ligjin

Postuar në 16 Tetor, 2018 13:44

Avokati i Popullit po ndjek me shqetësim problemin e banorëve të Shkozës, të cilët janë prekur nga projekti i ndërtimit të Unazës së Madhe. 

Institucioni i Avokatit të Popullit ka hartuar një raport të veçantë për këtë çështje, ku ka konstatuar se Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit  dhe ALUIZNI ka konsumuar një sërë shkeljesh ligjore në veprimtarinë e tyre.

Eksperti pranë Avokatit të Popullit, Alket Jaupi, thotë se raporti ka evidentuar mungesë transparence nga ana e IKMT-së. 

ALUIZNI: Projekti i vitit 2009 për regjistrimin e shtëpive në bregdet, nuk njihet

Postuar në 28 Korrik, 2018 15:10

Vendimi i ri I Këshillit të Ministrave për regjistrimin e banesave të ndërtuara para vitit 1991, autorizon ALUIZNI-n me detyrën kryesore. Sipas numrit dy të Agjencisë, Ingrid Konomi, një nga arsyet pse është ngarkuar ALUIZNI me regjistrim banesash është suksesi i treguar në këto vite dhe burimet njerëzore. Në një intervistë dhënë për TemaTv, Konomi shprehet se regjistrimi i kryer në bregdet përmes projektit të vitit 2009-2012 që u financua edhe nga OSBE-ja nuk konsiderohet nga hipotekat si i saktë, ndaj nuk vlen.

I preferuari i kryeministrit bën autokritikë në televizor (Video)

Postuar në 23 Janar, 2018 22:20

I informuar për një aferë korruptive në institucionin që drejton, Artan Lame i ka paraprirë zhurmës që do të krijohej, ku ALUZNI ekspozohet si agjenci sekserësh, ku janë të përfshirë deri te roja i institucionit. Video tregon rastin e një  qytetari i thotë jursitit se nuk po i legalizohet objekti edhe pse i janë bërë 3 herë matjet.

Politikë për vete, radha e pushtetit të legalizojë pasuritë

Postuar në 22 Gusht, 2017 18:08

Pa ikur mirë vapa e gushtit qeveria surprizoi me një lajmërim të Agjencisë së Legalizimeve për  t’i hapur rrugë formalizimit edhe  të rreth 160 mijë  ndërtimeve pa leje në të gjithë territorin e Republikës. Drejtori i ALUIZNI-t Artan Lame tha se kjo do të mundësohet pas ndryshimeve ligjore që do t’i bëhen ligjit aktual, pa dhënë më shumë detaje se për çfarë objektesh bëhet fjalë.

Pas katër vjetësh si drejtor: Punonjësit e ALUIZNI-t do t’i nënshtrohen konkursit

Postuar në 22 Gusht, 2017 12:12

Artan Lame, drejtori ik e hajde i ALUIZNI-t ka dalë sot në një konferencë për shtyp se punonjësit e agjencisë do t’i nënshtrohen konkursit.

Artan Lame natyralizohet si drejtor i Rilindjes: Fajin e kanë ata poshtë

Postuar në 20 Korrik, 2017 19:43

Shikojeni këtë video prononcim të z. Artan Lame. Ajo është shpërndarë në Facebook nga kryeministri Edi Rama, si shembulli sesi do të ndëshkohen të gjithë ata që nuk shërbejnë për popullin. Lame, që tërheq nga mbrapa këmborën mediatike të intelektualit, të befason kur e sheh të transformuar verbalisht – pasi karakterin nuk ja njeh kush – në një nëpunës shembullor, nga ata që marrin formën e enës së autoritetit.

Pages

Subscribe to RSS - aluizni