aleanca

Padi për akt ekspertimin e Teatrit. Tre ekspertë janë pa licencë

Postuar në 15 Maj, 2020 12:46

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka ngritur një padi në Prokurorinë e Tiranës për tre zyrtarë të Institutit të Ndërtimit. AMT ka kallëzuar në prokurori për "Shpërdorim detyre", Artur Hasantare, Olsi Nunajn dhe arkitekten Elbarina Kola.

Mësohet se padia është depozituar sot në Prokurinë e Tiranës.

Aleanca për Teatrin: Koha për t’u përballur fizikisht me qeverinë

Postuar në 04 Qershor, 2019 13:14

Aleanca per Mbrojtjen e Teatrit, paralajmëron përballje fizike me qeverinë pas botimit në fletoren zyrtare të  vendimit per shembjen e godinës së Teatrit.

Në një reagim të saj thuhet se çështja e Teatrit po vërtetohet si një histori grabitjeje nga dyshja Rama-Veliaj kundër interesit të publikut dhe në favor të klientëve të qeverisë.

Deklarata e plotë:

Vizitë blic e Stoltenberg të dielën në Tiranë

Postuar në 01 Qershor, 2019 16:59

Në Tiranë vjen të dielën e  2 Qershorit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Gjatë vizitës blic në Shqipëri. Stoltenberg do të takohet me presidentin e vendit Ilir Meta, Kryeministri Edi Rama dhe ministren e Mbrojtjes Olta Tzaska. Në 15.20 është planifikuar të të mbahet konferenca për shtyp me kryeministrin e Shqipërisë.

Ndryshim kursi, Zaev: Duam aleancë me Bullgarinë dhe normalizim me Greqinë

Postuar në 17 Nëntor, 2017 11:29

Zoran Zaev synon të ndryshojë kursin e politikës së jashtme maqedonase duke kërkuar miqësi dhe aleancë me Bullgarinë dhe të zgjidhë çështjet e hapura me Greqinë, dy shtete me të cilët Shkupi zyrtar ka patur jo pak probleme deri më tani. 

Ai ka apeluar gjatë një interviste për televizionin kombëtar bullgar, BTV, që Maqedonia dhe Bullgaria të bëhen aleatë. 

Samiti i NATO-s, hendek mes BE dhe Trump

Postuar në 25 Maj, 2017 20:30

NATO do të bashkohet me koalicionin ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, por kjo nuk do të thotë se aleanca do të marrë pjesë në operacionet luftarake. Samiti i parë i Aleancës me praninë e presidentit Donald Trump arriti të unifikohet për luftën kundër terrorizmit, por tregoi edhe hendekun e madh mes presidentit Trump dhe Bashkimit Europian.

SHBA e palëkundur për forcimin e NATO-s

Postuar në 24 Janar, 2017 12:08

Në ditën e tij të parë në Pentagon, sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis konfirmoi përkushtimin e palëkundur të SHBA-së në rapot me NATO-n. Në bisedat telefonike me zyrtarët evropianë ai  theksoi rëndësinë e Aleancës së Atlantikut të Veriut.Mattis, i cili do të jetë i pranishëm  në samitin e NATO-s në muajin shkurt, tha se kur Shtetet e Bashkuara kërkojnë aleatë për të mbrojtur vlerat e tyre  e fillojnë gjithmonë nga Evropa.

Viti greko-rus festohet në minoritet, zv/ambasadori rus premton forcim të lidhjeve me OMONIA-n

Postuar në 12 Tetor, 2016 20:17

Minoriteti grek me ose pa të drejtë është parë shumë herë  si zgjatim i politikës greke në Shqipëri në një terren ku infleuncat nga jashtë kanë dominuar shpesh herë jo vetëm axhendat e grupimeve të caktuara, por edhe të vetë partive politike.

Statistikat mbi punësimin në Shqipëri si "dhuratë" e qeverisë për Vitin e Ri?!

Postuar në 29 Dhjetor, 2015 17:48

Koalicioni politik dhe qeveritar i Aleancës për Shqipërinë Europiane (ASE) po shkon drejt fundit të vitit të tretë të bashkëpunimit. Me anë të strategjive dhe premtive elektorale që bënë gjatë zgjedhjeve parlamentare të qershor 2013 arritën të formonin një mazhorancë tepër të fuqishme, e cila u mundësonte dhe u mundëson ende ndërrmarjen e një serie reformash apo vendimesh pa ndonjë lloj pengese politike për zhvillimin e mëtejshëm të vendit.

Humbja e NATO-s po vjen

Postuar në 14 Tetor, 2015 13:48

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), e themeluar më 1949, ka 28 anëtarë të përkushtuar ndaj sigurisë kolektive. Parashikimi: Deri në kohën që presidenti Obama largohet nga detyra më 2017, betimet e NATO-s për mbrojtje të përbashkët për të reaguar ndaj agresionit do të jenë ekspozuar si pavlerë. Objektivisht aleanca nuk do të ekzistojë më. Shkaktarët? Vladimir Putin – dhe Barack Obama.

Me apo pa Ilir Metën

Postuar në 08 Tetor, 2015 12:15

Kryeministri Edi Rama po vazhdon të shmangë një qëndrim publik ndaj kërkesës së aleatit të tij të LSI për ndryshime në qeveri dhe po përpiqet të fitojë kohë duke u takuar me Ilir Metën në dy ditë, aq sa nuk është takuar në dy vjet.

Pages

Subscribe to RSS - aleanca