Aktorja

Aktorja që i dha jetë Pinokut: Nuk u ktheva kurrë sepse më harruan të gjithë

Postuar në 25 Dhjetor, 2019 14:49

Eva Pëllumbi, aktorja që shumica e adhuruesve të teatrit dhe ekranit e identifikojnë me Pinokun, ndërroi jetë në moshën 66-vjeçare një ditë më parë. E larguar në Gjermani në ditët që i paraprinë ndërrimit të sistemit në Shqipëri, ajo i ka pasur të rralla kontaktet me publikun në Shqipëri. Në intervistën e parë 25 vjet pas largimit nga atdheu, dhënë përmes Skype-it për Tema TV, Eva shprehet mes lotësh se pakkush e ka kujtuar dhe kjo ishte arsyeja e moskthimit të saj.

Humbet betejën me kancerin Hajrie Rondo

Postuar në 09 Shtator, 2017 18:00

Ndërroi  jetë në moshën 66 vjeçare, Hajrie Rondo një nga aktoret më të spikatura të teatrit dhe kinemasë shqiptare. E lindur në vitin 1951 në Delvinë ajo  ka luajtur rreth 120 role në teatër dhe rreth 40 role në filma. Gjendja e saj u përkeqësua në vitin 2013 kur nisi një kalvar të gjatë terapish kundër dy sëmundjeve që prekën shëndetin e saj. Rondo do të mbahet mend për rolin e Tanës në filmin “Përrallë nga e kaluara” me regji të Dhimitër Anagnostit, ndërsa ka intepretuar në filma si  “Kush vdes në këmbë - (1984) në rolin e  Linës.

Ylli i kinemasë gjermane të pasluftës ishte agjente sovjetike

Postuar në 21 Shkurt, 2017 13:15

Një nga aktoret më të dashura gjermane të pasluftës rezulton të ketë qenë agjente sovjetike pas deklasifikimit të dokumenteve të inteligjencës sekrete.Marika Rökk, e cili u ndalua nga aktrimi për dy vjet për afërsinë e saj të dukshme me regjimin nazist, në fakt kishte punuar nga 1940 e këtej për një rrjet zbulues që kalonte sekretet e Rajhut të Tretë në Moskë.

Subscribe to RSS - Aktorja