aktivistet

Policia Bashkiake mësyn Teatrin, aktivistët: Po provokohet vëllavrasja

Postuar në 13 Maj, 2020 19:18

Kjo në foto është letra me të cilën Bashkia e Tiranës njofton kalimin e Teatrit Kombëtar në varësi të saj. Dokumenti në fjalë njofton se bazuar në vendimin e qeverisë, ndërtesa nuk është më pronë e Ministrisë së Kulturës.

 Forca të shumta të Policisë Bashkiake mbërritën pasdite te Teatri Kombëtar, ku u pritën nga aktivistët për Mbrojtjen e Teatrit. Pas një debati me këta të fundit, ata kanë vendosur në derën e Teatrit dokumentin e mësipërm. 

Aktivistët thonë se me këtë lëvizje, Bashkia po vepron në mënyrë të shpejtë sepse e di që  e ka të humbur çështjen.

Shou i ri i ambientalistëve

Postuar në 14 Mars, 2019 16:36

Mbrëmë ishte një diskutim në TV mbi lëvizjen e re ambientaliste të nxënësve në shtete të ndryshme të Europës. Ndërsa nesër të dy fëmijët e mi, njëri klasa e nëntë e tjetra klasa e shtatë, do të marrin pjesë për herë të parë në këtë lëvizje, duke demostruar.

“Teatri hodhi tuç minjtë e Bashkisë” (Video)

Postuar në 04 Korrik, 2018 21:30

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit protestoi sërish kundër projektit të qeverisë për shembjen e godinës dhe ndërtimit të 6 kullave sipas planit të kompanisë Fusha.

Aktivistët thanë se janë mbledhur mbi 2 mijë firma dhe se arkitektë dhe specialistë të njohur kanë argumentuar me anë të një letre të hapur pse ekspertiza e njerëzve që janë në shërbim të bashkisë nuk qëndron.

Bojë mbi ministren Nikolla në shenjë proteste(video)

Postuar në 17 Nëntor, 2016 18:40

Disa aktivistë të "Lëvizjes për Universitetin" kanë hedhur bojë të kuqe ndaj ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, në shenjë proteste kundër reformës në arsimin e lartë. Incidenti ndodhi gjatë aktivitetit të ‘Samitit të studentëve’ që zhvillohej tek ‘Piramida’, i organizuar nga Partia Socialiste.

Veliaj kërcënon aktivistët me “përballje me drejtësinë” për mbështetjen e romëve

Postuar në 12 Gusht, 2016 23:17

Përpjekjet e aktivistëve në ndihmë të familjeve të zonës së Bregut të Lumit që po përballen me rrezikun e shembjes së shtëpive dhe barakave të tyre modeste pa dëmshpërblim nga ana e Bashkisë së Tiranës duket se e kanë shqetësuar kryebashkiakun Erion Veliaj, aq sa ky i fundit i ka kërcënuar aktivistët me “përballje me drejtësinë” pasi i ka akuzuar se po i shkaktojnë bllokim të punimeve.

Subscribe to RSS - aktivistet