ahmetaj

Republika jonë: 122 deputetë, katër dublantë ministrish dhe një Qehaja i Informimit

Postuar në 18 Gusht, 2020 13:58

Funksionon gjë normalisht në këtë vend? Është një pyetje që e has shpesh. Nëse i referohemi fakteve publike, të paktën qeveria aktuale e Shqipërisë vuan nga një paradoks që vetëm karakteri i Edi Ramës mund ta gjeneronte.

Por cili është paradoksi?

Ministri i Rindërtimit: Procesi me prokurim të drejtpërdrejtë. Nuk do blihen banesa nga stoku

Postuar në 26 Shkurt, 2020 15:16

Së shpejti qeveria do të fillojë planin e gjerë të rindërtimit për strehimin e banorëve të goditur nga tërmeti i 26 nëntorit. Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, në një intervistë për TvT, zbulon se qeveria tashmë ka vendosur për modelet e banesave që do të ndërtohen.

Mazhoranca nuk është e bindur as vetë për projektbuxhetin 2020(video)

Postuar në 13 Nëntor, 2019 16:32

Prezantimi i projektbuxhetit 2020 është shoqëruar me debate dhe kritika që kësaj radhe kanë ardhur nga brenda shumicës qeverisëse. Ish-ministri Arben Ahmetaj ka kritikuar thuajse çdo gjë, që nga parashikimi i rritjes ekonomike në 4.1% kur FMN-ja sugjeron 2.9%, tek investimet publike apo detyrimet e papaguara.

Opozita e fjalëve

Postuar në 01 Nëntor, 2019 15:46

Jorida Tabaku, një ndër njerëzit më afër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha publikonte dje në facebook një shënim të titulluar: Ligji i shpronësimeve, akti i 10 kundër pronës. Në këtë shënim, zonja në fjalë, që pëshpëritet si një kandidaturë e mundshme për minister Financash në qeverinë e panjohur hije të z. Basha, rendit disa akte të qeverisë së z. Rama, që sipas saj përbëjnë shkelje dhe dhunim të të drejtave të qytetarëve në raport me pronën. Zonja përmend transferime pronash, miratime ligjesh, vendime të ndryshme të Këshillit të Ministrave, apo edhe ligjet speciale.

E ndjekin hallet e shifrave dhe borxhit

Postuar në 29 Janar, 2019 20:47

Beni iku ashtu siç nuk donte në fakt. Me dyshime të mëdha pas vetes dhe me për më tepër me besimin e thyer te kryeministri. Si të mos mjaftonte kjo, në diskutim po vihen edhe shifrat që ish-ministri i Financave la në tabelat e qeverisë. Ahmetaj përgenjeshtrohet nga FMN sa i takon nivelit të borxhit publik. 

Meta kundër “amnistisë preferenciale” për korporatat

Postuar në 20 Dhjetor, 2018 17:34

Meta kthen në parlament një prej ligjeve të Paketës Fiskale të vitit 2019. Bëhet fjalë për nenin 9 të Ligjit të Tatimit  mbi të Ardhurat, që parashikon uljen nga 15% në 8% të taksës së dividentit të korporatave ose fitimit që shkon në xhepat e aksionerëve.

Meta thotë se ligji krijon trajtim preferencial prapavreprues, pasi përfshin në normën 8% edhe korporatat që nuk kanë paguar taksën për fitimet e realizuara përpara hyrjes në fuqi të këtij ligji.

Kjo sipas presidentit krijon pabarazi me subjektet që kanë paguar taksën më parë në normën 15%.

Vetëm 10 mijë lekë të patatueshme te pagat. Çfarë halli ka qeveria? (Video)

Postuar në 12 Nëntor, 2018 16:58

Ka kohë që qeveria nuk përmend bamirësinë me 98 përqindëshin e shqiptarëve që sipas saj shijuan uljen e taksave. Tani sharra ka ngecur në gozhdë dhe siç duket rripin duhet ta shtrëngojnë edhe ata që kanë paga të ulëta ose që deri dje paguanin zero lekë si tatim mbi pagën.

Bankers-i u shit, Shqipëria nuk përfitoi asgjë!

Postuar në 06 Nëntor, 2018 18:32

Ministri i Financave zbuloi sot sesi legjislacioni shqiptar  është përshtatur për disa investitorë të mëdhenj që e kanë patur fushë me lule aktivitetin në Shqipëri, falë edhe qeverisë ku bën pjesë zoti  Ahmetaj. Ministri përmendi rastin e kompanisë Banker’s duke thënë se nga shitja e aksioneve të saj jashtë vendit Shqipëria nuk përfitoi asgjë.

Arena Kombëtare, Duka kërcënon me gjyq Ahmetajn

Postuar në 03 Nëntor, 2018 17:27

Teksa po shkojnë duke u mbyllur punimet për stadiumin e ri Arena Kombëtare, Fderata Shqiptare e Futbollit paralajmëron se do të çojë në gjyq Ministrinë e Financave, pasi sipas FSHF-së Komisioni i Apelit refuzon të rimbursojë TVSH-në për pjesën e investimit të kryer nga FSHF në stadiumin “Arena Kombëtare.

Kjo do të thotë  sipas Federatës se këtij investimi i mungojnë afërsisht 2 milionë Euro dhe se praktikisht përfundimi i punimeve të stadiumit vihet seriozisht në pikëpyetje.

Qeveria kapet me shifra të rreme

Postuar në 16 Tetor, 2018 17:05

Në komisionet e Kuvendit u diskutua buxheti faktik i 2017. Shifrat nuk përbëjnë ndonjë interes në vetvete, pasi raportimi është kthyer në procedurë rutinë aq më tepër që qasja ndaj statistikave nuk reflekton ndonjë transparencë në nivel politikash të qeverisë.

Pages

Subscribe to RSS - ahmetaj