agjenti

Rrëfimi i një Bilbilfryrësi, ish-agjent i CIA-s

Postuar në 14 Tetor, 2019 12:51

"Shkalla e lirisë së një vendi matet vetëm nga respekti që ai tregon për të drejtat e qytetarëve të tij"- Edward Snowden.

Ish-agjenti greko-amerikan, John Kiriakou i konsideruar si  Whistleblowrs pasi denoncoi  përdorimin e torturave të CIA-s në burgjet sekrete flet në një intervistë të gjatë për rrezikun me të cilin përballet demokracia dhe publiku nga operacioniet e pakontrolluara të shërbimeve të sigurisë, presidencën Trump dhe përplasjet në Lindjen e Mesme

Fakte të reja për rastin Skripal, u helmua në shtëpi

Postuar në 28 Mars, 2018 22:33

Fakte të reja për tentativën e vrasjes së agjentit të dyfishtë Sergei Skripal janë bërë publike nga policia britanike. Siç njoftuan të mërkurën në mbrëmje autoritetet britanike, Skripal dhe vajza e tij kanë ardhur ndoshta në kontakt me agjentët neurotoksikë në shtëpinë e tyre, veçanërisht në derën kryesore të shtëpisë së tyre, ku u gjet përqendrimi më i madh i substancës.

"Policia do të intensifikojë hetimet në lagjen e shtëpisë së Skripal"-tha një zëdhënës, duke vënë në dukje se rreziku për banorët vendas mbetet i ulët.

George Blake: Kalova me sovjetikët kur pashë konfliktin e tmerrshëm korean

Postuar në 10 Nëntor, 2017 22:11

Mediat dhe institucionet ruse i kanë kushtuar vëmendje 95 vjetorit të George Blake, ish – agjenti i njohur i Luftës së Ftohtë, I cili kaloi në bashkëpunim me sovjetikët në vitet ’50. Agjencia “Tass” njofton se drejtori i shërbimit inteligjent të jashtëm rus, Sergey Naryshkin, ka uruar agjentin i cili mbush 95 vjeç dhe ka 52 vjet që jeton larg vendit të tij, Britanisë së Madhe.

Subscribe to RSS - agjenti