afganistan

Spekullimet në media: Në Afganistan është vrarë, Michael D'Andrea, Soleimani i CIA-s

Postuar në 29 Janar, 2020 14:00

Në avionin e forcave ajrore amerikane të rrëzuar pak ditë më parë në provincën Ghazni në Afganistan mendohet se ka qenë edhe shefi i shërbimit inteligjent të SHBA-ve, seksioni i CIA-s në Iran, Michael D’Andrea. Media në Lindjen e Mesme citojnë burime të shërbimeve sekrete ruse sipas të cilave ishte D’Andrea që orkestroi vrasjen e gjeneralit iranian Qasem Soleimani dhe po sipas këtyre burimeve avioni në fjalë, i tipit E 11A shërbente si komandë e lëvizshme për D’Andrean.

Trump paralajmëron sanksione edhe për gjykatësit e Gjykatës Ndërkombëtare për Krimet

Postuar në 10 Shtator, 2018 19:32

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërcënojnë edhe Gjykatën Ndërkombëtare të Krimeve me sanksione(ndaj gjyqtarëve). Mediat e ndryshme raportojnë se do të jetë këshilltari për Sigurinë i Presidentit amerikan, Donald Trump, John Bolton, ai që do të njoftojë qëndrimin e fortë të Shtëpsië së Bardhë.

SHBA do të përdorë çdo mjet të nevojshëm për mbrojtjen e qytetarëve të vet dhe të aleatëve nga hetimi i padrejtë nga kjo gjykatë ilegjitime

citon Reuters një dokument që  do të lexohet nga Bolton para një grupi konservator në SHBA.

Dështimi i një lufte 17 vjeçare

Postuar në 31 Janar, 2018 12:37

Talibanët kontrollojnë  70% të këshillave drejtues të periferisë së Afganistanit. Sipas BBC ata  administrojnë plotësisht 4% të tyre dhe janë të pranishëm në 66% të tjerat.Këto vlerësime të bazuara në 1 200 burime në të gjitha rajonet e Azisë Jugore sugjerojnë se prezenca e rebelëve islamikë është shumë më e gjerë se sa vlerësimi që ka bërë së fundmi koalicioni ndërkombëtar  nën komandën e NATO-s që vepron kundër talebanëve.

Java mbyllet me pro-amerikanizëm. Qeveria shton me 60% prezencën ushtarake në Afganistan

Postuar në 23 Dhjetor, 2017 15:51

Dy ditë pas vendimit të Shqipërisë kundër nismës së ShBA për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, qeveria shqiptare ka bërë një kthesë korrigjuese. E vënë përballë një presioni mediatik dhe institucional se me këtë qëndrim ka konsumuar një akt politik antiamerikan, Tirana zyrtare ka njoftuar se do të shtojë me 60% prezencën ushtarake në misionet e NATO-s në Afganistan, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e ka bërë të ditur këtë gjë me rastin e pritjes së kontigjentit të ushtarakëve shqiptarë që shërbejnë në Afganistan.

Afganistani: 16 vjet luftë, mijëra të vdekur dhe një fund i paqartë

Postuar në 21 Gusht, 2017 23:54

Më shumë se 15 vjet pas fillimit të Operacionit "Liria e Qëndrueshme" në Afganistam, bilanci i luftës së amerikanëve ka ngritur shumë pikëpyetje mbi atë që quhet Lufta me e gjatë e Amerikës.Vera e vitit 2017 ka qenë e përgjakshme në Afganistan, me qindra të vdekur. Bombat vetëvrasëse kanë shënjestruar funerale dhe banka. Një shpërthim masiv në qershor vrau të paktën 150 persona në kryeqytetin Kabulit, ndërsa një tjetër sulm tronditi një xhami shiite.

Hedhja e bombës në Afganistan, një akt jonjerëzor. Helm për tokën dhe për ujin...

Postuar në 16 Prill, 2017 16:02

Ish-presidenti afgan Hamid Karzai deklaron në një intervistë për Al Jazeera se hedhja e bombës 11 tonëshe në vendin e tij nga SHBA, është një akt jonjerëzor.

Amerikanët lëshojnë superbombën në Afganistan

Postuar në 13 Prill, 2017 19:53

Vetëm disa ditë pas bombardimeve me raketa Tomahok ndaj bazës siriane, Shtetet e Bashkuara të Amerikës tregojnë sërish fuqinë e tyre ushtarake. Amerikanët lëshuan një bombë të jashtëzakonshme në pozicionet e Shtetit Islamik në kufirin mes Afganistanit dhe Pakistanit. Lajmi bëhet i ditur nga Haretz, që raporton se bëhet fjalë për të ashtuquajturën MOAB, e njohur si “nëna e të gjitha bombave”, më e fuqishmja në kategorinë e bombave jobërthamore.

Kodheli: Ushtria italiane do na dhurojë armatimin

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 21:55

Niset një mision shqiptar në Afganistan, nën komandën italiane. Ne fjalën e rastit Ministrja Kodheli, duke folur për bashkëpunimin me Italinë, përmendi projektin me Forcat e Armatosura italiane, që do të dhurojnë për ushtrinë shqiptare armatimin model NATO, gjatë vitit 2017, do të plotësojnë të gjitha nevojat e Forcave tona të Armatosura.

TemaTv

Trump zgjedh për Ministër të Mbrojtjes një ish-komando të luftës në Afganistan e Irak

Postuar në 02 Dhjetor, 2016 10:48

James Mattis një ish-marin i cili ka shërbyer në Irak dhe Afganistan është zgjedhur sekretar mbrojtjeje. Lajmi është dhënë nga presidenti i zgjedhur Donald Trump i cili ka nisur një tur për të falenderuar qytetarët amerikanë që e zgjodhën në krye të shtetit.Mattis i njohur ndryshe si Mad Dog, ose qeni i cmendur ka qënë një nga kritikuesit kryesor të politikës së jashtme të Obamës në Lindjen e Mesme, sidomos në Iran.

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve nis hetime për krime kundër njerëzimit në Afganistan. Përfshihet për herë të parë personeli amerikan

Postuar në 01 Nëntor, 2016 15:02

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve nis hetime për krime kundër njerëzimit në Afganistan. Përfshihet për herë të parë personeli amerikanGjykata Ndërkombëtare e Krimeve pritet të hapë së shpejti një proces hetimor për krime kundër njerëzimit në Afganistan.
Lajmi raportohet nga revista e njohur “Foreign Policy” sipas së cilës në hetim mund të përfshihet edhe një pjesë e personelit amerikan.

“Gjykata do të shënonte herën e parë të një hetimi formal për veprimet e ShBA-së duke hapur rrugën për një përplasje me Uashingtonin”, shkruan FP.

Pages

Subscribe to RSS - afganistan