afatet

Thellohet skandali, DH Albania u ndihmua nga autoritetet për liçencimin

Postuar në 09 Janar, 2019 19:16

Në fund të dhjetorit, duke folur për rastin e kompanisë DH Albania, kryeministri Rama deklaroi se “kompani që hyjnë me letra të falsifikuara nëpër tendera ka në të gjithë botën. Një qeveri, një ministri, një ministër nuk gjykohen nga fakti nëse hyn apo nuk hyn një kompani me letra të falsifikuara. Gjykohen nga mënyra sesi reagojnë në momentin kur fakti konstatohet… Përsa i përket rastit në fjalë, ku është korrupsioni që ka ndodhur, që të jem unë i qartë? Si?” u shpreh ai.

Ruçi rrëzon skenarin e zgjedhjeve të parakohshme: Presidenti i ri do të zgjidhet në afatet kushtetuese

Postuar në 22 Prill, 2017 15:18

Mazhorancanuk ka ndërmend të djegë raundet për zgjedhjen e presidentit në funksion të zgjedhjeve të reja. Gramoz Ruçi, njeriu kryesor në Partinë Socialiste së bashku me Edi Ramën, ka deklaruar nga Fieri ku ndodhej për një takim me banorë të cilëve u shpërndau certifikata legalizimi, se Presidenti do të zgjidhet në afatet kushtetuese. Kjo është përgjigja politike, ndonëse ende jo zyrtare, e spekullimit se raundet bosh janë një mënyrë për të neutralizuar me procedurë protestën e PD-së.

Oferta e Kryeministrit: Votoni vettingun kundrejt hyrjes në zgjedhje jashtë afateve!

Postuar në 20 Prill, 2017 22:59

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook një postim që e quan “Shënimi i ditës”. Në këtë shënim, ai zbardh një ofertë shkëmbimi për shtyrjen e afateve të regjistrimit të PD-së në zgjedhje që përfundon me listat e kandidataëve më 29 prill. Sipas Ramës ky shkëmbim është votimi i vettingut.

Ndryshime në Kodin e Procedurës Civile për njoftimin e palëve dhe afatet

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 09:00

Kodi i ri i Procedurës Civile parashikon disa ndërhyrje që synojnë të rregullojnë  problemin  e madh të afateve në gjykim dhe të njoftimit të palëve. Kjo vlen sidomos për çështjet civile ku ka një praktikë të akumuluar padrejtësie që shkon nga zvarritja e procesit deri të mosnjoftimi i njërës palë, apo edhe caktimi I ekspertëve. “Shqiptarja.com” raporton se me ndryshimet e tanishme i zgjerohen kompetencat nëpunësit gjyqësor lidhur me njoftimin e palëve, masat që duhet të marrë ai që ky njoftim të kryhet.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, në dhjetor. Presidenti nuk hedh short në gusht, pas çorbës kushtetuese të ekspertëve të shkëlqyer

Postuar në 13 Gusht, 2016 16:42

Presidenti i Republikës nuk do të hedhë shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi brenda 16 Gushtit. Kushtetuta e re ia kërkon Nishanit që të hedhë shortin pesë ditë pasi ka hyrë në fuqi, por për të bërë këtë gjë, kreut të shtetit i duhet të bazohet në ligjin organik për Këshillin e Emërimeve, i cili ende nuk është miratuar.

M. i Drejtësisë, Manjani: “Është herët të flasim për përplasje President –Qeveri. Kreu i shtetit është në afatin kushtetues për dekretet”

Postuar në 19 Shkurt, 2016 21:32

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, një ndër juristët e mirë që ka mazhoranca dhe Parlamenti, mendon se President i Republikës është në afatin e tij kushtetues lidhur me dekretimin e dy ministrave të rinj, Ahmetaj dhe Ikonomi. Duke folur në emisionin “45 minuta” në “Report Tv”, Manjani u shpreh se: “Nuk ka një mosdekretim. Ka një ushtrim të kompetencave kushtetuese nga ana e Presidentit. Ashtu siç ka dhe një ushtrim të përgjegjësive kushtetuese nga ana e Kryeministrit, i cili ka për detyrë substanciale marrjen me detyrat e qeverisjes dhe të përbërjes së qeverisë.

Prokurorisë i skadojnë afatet, Fullani mbyll hesapet me drejtësinë

Postuar në 26 Janar, 2016 20:39

Prokuroria ka tejkaluar afatin e rekursit për çështjen e ish guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, duke mos e dërguar atë në Gjykatën e Lartë. Zyrtarisht prokuroria e Apelit pohoi për Top Channel se nuk ka depozituar rekurs në Gjykatën e nivelit të tretë, për të kundërshtuar vendimin e pafajësisë të shpallur më 23 dhjetor nga Kolegji Penal i kësaj gjykate.

Afati për ta kryer këtë veprim ishte deri më 23 janar, ndërkohë që në tejkalim të kësaj periudhe proceduriale meqënëse nuk pati asnjë reagim nga prokuroria, vendimi i pafajësisë për Fullanin merr formë të prerë.

Manjani: Nuk bëj dot gjë për drejtësinë, por do jem i rreptë me punonjësit e ministrisë

Postuar në 16 Nëntor, 2015 14:17

Ylli Manjani ka bërë sot publik urdhërin e tij të parë të cilin e ka konsideruar një nismë të drejtëpërdrejtë antikorrupsion. Ai tha se për drejtësinë vendos dikush tjetër dhe se ajo që kanë në dorë është respektimi i afatave për letër këmbimet ligjore mes Ministrisë së Drejtëisë, institucioneve në varësi të saj dhe qytetarëve, duke bërë një paralajmërim në këtë mënyrë për punonjësit e ministrisë.

Subscribe to RSS - afatet