aeroplanmbajtesja charles de gaulle

Mediat greke: Franca dislokon me detyrë luftarake në Mesdheun Lindor aeroplanmbajtësen "Charles de Gaulle"

Postuar në 01 Shtator, 2020 00:28

Mediat greke raportojnë se Franca ka nisur dislokimin ushtarak në Mesdheun Lindor, të cilin e interpretojnë si përgjigje ndaj sjelljes dhe kërcënimeve të Turqisë.

Tensionet në Mesdheun Lindor, Franca vendos prezencë të përkohshme ushtarake në Bllokun 8 në Qipro

Postuar në 05 Shkurt, 2020 22:13

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë në Mesdheun Lindor kanë përshkallëzuar drejt një niveli të ri duke u ndërkombëtarizuar më tej. Mediat greke raportojnë se aroplanmbajtësja francez, Charles De Gaulle po qëndron në Bllokun 8 që është pjesë e Zonës Ekskluzive të Qipros ku dy javët e fundit aty ka zhvilluar aktivitete kërkuese edhe anija turke Yavuz. 

Subscribe to RSS - aeroplanmbajtesja charles de gaulle