administrata

Partia ku ligjin e bëjnë drejtorët, deputetët ankohen se nuk i përfill njeri

Postuar në 17 Nëntor, 2015 10:05

Një nga shqetësimet e mbledhjes së grupit parlementar të Partisë Socialiste të zhvilluar pa praninë e kryeministrit Rama ishte mënyra si po kryhen rekrutimet në administratën publike dhe fakti se disa ministra dhe deputetë nuk po i përfill njeri sa i përket çështjes së punësimeve. Fjala është për drejtorët e rangjeve më të ulëta, për të cilët ka ankesa nga deputetët se po bëjnë ligjin me punësimet.

Standardi shqiptar: Paguani gjobat. Për ankesat flasim

Postuar në 14 Tetor, 2015 11:50

Flitet për gjoba dhe për disiplinim të biznesit. Mirëpo nga fjalët në realitet ka shumë diferencë. Ja një shembull se çfarë ndodh në praktikë me biznesin dhe autoritetet. “1. Kam deklaruar me një ditë vonesë xhiron e vitit 2014;

2. Më ka dalë gjobë 10 000 lekë sipas ligjit.

3. Kam bërë apelim të Drejtoria e Apelimit në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve dhe përgjigja ka qenë: nuk mund të bësh apelim pa patur një vlerësim tatimor.

Për një marrëdhënie të re, pa gjobëvënie*

Postuar në 30 Shtator, 2015 14:52

Këto kohë ka shumë përbaltje dhe armiqësi ndaj biznesit në Shqipëri. Në fakt, jo vetëm ndaj biznesit, por e gjithë atmosfera është e tillë. Qeveria mund ta quajë një proces pastrimi, është afërmendsh që për të bërë atë do të duhet në fillim të nxjerrë në dritë se sa pis është. Por ai nuk mund të jetë i njëanshëm. Nëse jeton në llum nuk mund të pretendosh se vetëm ti je i pastër. Ne nuk mendojmë se jetojmë në llum, por qeveria mendon se ajo është e bardha e çdo gjëje, duke e ngjyrosur me të zezë këtë vend.

PD denoncon dokumentin e punësimeve me urdhër partie. Mban firmën e Koço Kokëdhimës

Postuar në 27 Shtator, 2015 13:26

Partia Demokratike bëri publik sot një dokument që mban datën 4 shtator të hartuar nga sekretarja e burimeve njerëzore të strukturës rajonale të Partisë Socialiste për jugun, Silvana Islamaj, e cila u drejtohet të gjitha institucioneve ku u kërkohet me urgjencë të plotësohen formularët për cdo punonjës të administratës. Shkresa i referohet mbledhjes së deputetit Koço Kokëdhima me kryetarët e bashkive të jugut në kuadër të respektimit të marrëveshjes për ndarjen e posteve mes PS dhe LSI.

"Miku me ryshfet", armiku i shoqërisë shqiptare

Postuar në 25 Shtator, 2015 16:26

Sipas fjalorit të gjuhës shqipe miku dhe ryshfeti përshkruhen si më poshtë :

- Ai me të cilin kemi miqësi; ai që na do të mirën, na ndihmon me gjithë zemër e na gjendet në çdo nevojë; një i njohur, me të cilin kemi lidhje të ngushta, njeri i afërt .

- Para ose diçka tjetër që i jepet falas nën dorë një nëpunësi ose punonjësi në detyrë që të bëjë një punë a një shërbim jashtë ligjit.

Administrata/Luftë ndaj atyre që nuk kanë mbështetje

Postuar në 13 Gusht, 2015 16:16

"Shkruhet shume e per gjithfarelloj gjerash ne median e shkruar dhe ate elektronike, por kurrkush nuk kujtohet te shkruaj qofte edhe dy germa dhe eshte lene totalisht ne heshtje nje problem shume i rende qe prek nje pjese te konsiderueshme te te gjitheve ne. Askush nuk flet per MOBBING ne zyrat e administrates shqiptare. Sesi eprorët/et abuzojnë duke terrorizuar psikologjikisht, ekonomikisht e duke fyer, cenuar dinjitetin e kercenuar me buken e gojes nepunesit dhe specialistet e thjeshte ne administraten publike shteterore.

“Fshesë” në administratën publike, në shtator ristrukturim të gjithë degëve të ministrive për të larguar militantët e PD-së

Postuar në 08 Gusht, 2015 10:16

Qeveria “Rama” po shikon mundësitë për një fshesë të re në administratën publike, për të larguar nga administrata një pjesë të militantëve të Partisë Demokratike dhe ata të cilët janë katapultuar, me anë të ryshfetit, ndërhyrjeve dhe manovrave të tjera të njohura. Kështu shkruan gazeta “Sot” e cila thotë më pas se grupi parlamentar socialist ka shprehur në vijimësi shqetësimin për mbajtjen e njerëzve të Sali Berishës në piramidën e administratës publike, ndërsa kryeministri Rama është paralajmëruar për pasojat në rrjedhjen e elektoratit të PS.

Tatime-qeveri-biznes: Çfarë thoshte kryeministri vetëm një vit e gjysmë më parë

Postuar në 04 Gusht, 2015 15:54

Ky i sotmi është fillimi i një komunikimi intensiv nga ana ime dhe nga ana e të gjithë ministrave me administratën për të kërkuar me insistim që administrata dhe në radhë të parë, ajo pjesë e administratës që i shërben drejtpërdrejt qytetarëve të ndërrojë fytyrë, të ndërroje sjellje, të ndërrojë në themel të marrëdhënies me qytetarët.

Pages

Subscribe to RSS - administrata