5G

Rrjeti 5G lançohet në Rusi

Postuar në 06 Mars, 2021 10:35

Shërbimi 5G shtrihet në Moskë. Operatori rus i telekomit MTS ka njoftuar se disa nga klientët e saj do të mund të hyjnë në rrjetin e parë të kompanisë 5G në më shumë se një duzinë zonash përreth kryeqytetit rus. Rrjeti ultra-i shpejtë është vendosur të mbulojë zona si Gorky Park, një zonë përreth Universitetit Shtetëror të Moskës (MSU), si dhe Qendrën Ndërkombëtare të Biznesit në Moskë ndër të tjera. Mbulimi 5G përfshin 14 zona dhe është vendosur të zgjerohet më tej në të ardhmen e afërt, sipas MTS.

Shqetësime dhe dyshime mbi pasojat shëndetësore të gjera nga teknologjia 5G

Postuar në 19 Janar, 2021 02:20

Një opinion i publikuar së fundmi në Journal of Epidemiology&Community Health kthen në vëmendje rreziqet shëndetësore të rrjetit të telekomunikacionit 5G. Vitin që shkoi pati spekullime të shumta në media për ndikimin e mundshëm të rrjetit 5G në përhapjen e sëmundjes së CoVid-19, por një gjë e tillë përjashtohet nga shkencëtarët.

Huawei hyn në Europë

Postuar në 19 Dhjetor, 2020 17:04

Huawei ka zgjedhur Parkun e Biznesit në qytetin Brumath, 17 kilometra në veri të Strasburgut, në verilindje të Francës, pranë kufirit gjerman, si vendndodhjen e fabrikës së tij të parë të prodhimit në Evropë. Lideri botëror i telekomunikacionit dhe autoritetet lokale në rajonin francez e bënë të ditur këtë zhvillim përmes një deklarate të përbashkët të lëshuar dy ditë më parë.

Me një investim prej 200 milionë euro (245 milionë dollarë), fabrika do të krijojë fillimisht 300 vende pune dhe 500 vende pune në terma afatgjatë.

Rrjeti 5G, pas Britanisë së Madhe edhe BE-ja i jep dritën jeshile kinezëve të Huawei

Postuar në 02 Shkurt, 2020 17:23

Bashkimi Evropian ka zgjedhur një rrugë të mesme për çështjen pajisjeve për rrjetet celulare të gjeneratës 5G .

Komisioni kërkon masa të rrepta dhe krijimin e një kornize specifike të sigurisë kibernetike, por nuk ka ndaluar furnizuesit dhe veçanërisht kompaninë kineze Huawei  të ofrojë pajisje specifike, siç  kërkojnë Shtetet e Bashkuara.

Johnson kufizon Huawei-n, por nuk e përjashton nga rrjeti 5G në Britaninë e Madhe

Postuar në 28 Janar, 2020 14:48

Britania e Madhe ka vendosur një linjë të mesme në raport me kompaninë kineze Huawei dhe instalimin e rrjetit 5G. Kryeministri Boris Johnson ka deklaruar se “shitësit me rrezik të lartë” do të përjashtohen nga pjesa më sensitive e rrjeteve dhe do të lejohet vetëm përfshirja e tyre në 35% të pjesët më pak të ekspozuara.

Kjo është një zgjidhje specifike për arsye specifike britanike dhe vendimi ka të ëbjë me sfidat që përballemi tani

citohet sekretari për Komunikimin, Nicky Morgan pas një takimi të Këshillit të Sigurisë.

Huawei dhe 5G provokojnë krizë në "marrëdhënien speciale" SHBA-Britani e Madhe

Postuar në 27 Janar, 2020 13:35

Teknologjia 5G duket se ka vënë në krizë edhe “marrëdhënien speciale” mes SHBA dhe Britanisë së Madhe. Presidenti amerikan i ka kërkuar personalisht kryeministrit britanik Boris Johnson që të tërhiqet nga vendimi për të lejuar gjigandin kinez Huawei në instalimin e rrjetit 5G gjithjë me pretendimet për kërcënime mbi sigurinë,

Dhënia e dritës jeshile Huaweit do të ishte një kërcënim i rëndë për sigurinë kombëtare

Doktrina Cheney kundër teknologjisë kineze shumëfishon konfliktet në botë

Postuar në 11 Nëntor, 2019 16:42

SHBA i ka hapur luftë teknologjisë kineze. Huawei qëndron në krye të listës së armiqve të rinj për shkak se sipas amerikanëve pajisjet e kompanisë në fjalë parqesin rrezik spiunazhi dhe vjedhjeje të dhënash. Mirëpo një ndër intelektualët e njohur të mjediseve akademike amerikane, Jeffrey D.

Huawei, pretendenti për dominimin e sistemit nervor të ekonomisë së këtij shekulli

Postuar në 08 Prill, 2019 14:36

Huawei. Emri i kompanisë kineze përmendet përherë e më shumë në Perëndim, por jo për risitë dhe penetrimin në tregje. Ndaj saj ka një mori shkrimesh dhe materialesh që e vendosin në qendër të një konspiracioni të Pekinit zyrtar për të dominuar tregun e teknologjisë. Në SHBA, kompania mori goditje përmes vendimeve të administratës Trump që ndalojnë përdorimin e pajisjeve të saj në sektorë si ushtria dhe shërbimet sekrete, apo fusha të tjera të ndjeshme.

Subscribe to RSS - 5G