Data sot është 22-05-2015, ora 13:18
Share |

Opinion

Armand Shkullaku
May 22, 2015 08:27 AM
Fushata normale e Halim Kosovës e ka vënë në vështirësi të dukshme arrogancën dhe euforinë me të cilën mazhoranca po hynte në këto zgjedhje për Tiranën. Distanca reale që doktor Kosova ka nga politika meskine dhe konfliktuale, karakteri i tij paqësor dhe afrimiteti i natyrshëm që ka me njerëzit, duke kontrastuar fort me teatralitetin e kundërshtarit, duket se po u krijon një telash të madh strategëve të fushatës së PS. Krejt papritur, ndërsa e nisi duke vlerësuar kundërshtarin, duke u treguar...
Komentuar 4 herë
Andi Bushati
May 20, 2015 11:55 PM
Një foto që qarkullon prej dy ditësh, ka lënë gojëmbyllur dhe pafjalë, socialistët që nuk dinë të përgjigjen. Në këtë foto, të postuar nga vetë Rama, ky i fundit shfaqet përkrah një personi të cilin socialistët e kanë hequr nga puna, si pjesëtar të grupit të zjarrit në 21 janar.  Por del se personi në fjalë fillimisht është bërë drejtor në KESH, pastaj kryetar rrethi i PS-së e së fundi është shfaqur edhe në fushatë përkrah kryeministrit. Megjithëse prej dy ditësh kjo foto qarkullon në...
Komentuar 5 herë
Eduard Zaloshnja
May 20, 2015 11:00 PM
Instituto Pieopoli, kompania më e njohur italiane e sondazheve, publikoi sot në A1 Report një sondazh për garën e Tiranës dhe një sondazh kombëtar (Instituto Piepoli e parashikoi me sukses fitoren e koalicionit “të majtë” para zgjedhjeve shqiptare të 2013-ës në Vizion Plus). Sipas sondazhit Piepoli, në qoftë se do të zhvillohej votimi sot, Erion Veliaj do të fitonte 52% të votave të tiranasve që do të merrnin pjesë në zgjedhje. Halim Kosova do të merrte 36% të votave, Gjergj Bojaxhi...
Komentuar 0 herë
Selami Xhepa
May 20, 2015 10:57 AM
Tashmë po bëhen më shumë se pesë vite që ekonomia vazhdon të jetë në ritme rritje shumë të ulëta, zhgënjyese; kreditimi i ekonomisë ka rënë dhe në termat e stokut të tij ka një rënje nominale në raport me periudhën e pikut (nga rreth 42% e PBB-së, në rreth 39%); deficitet e larta fiskale në vend që të ndihmojnë në rikuperimin e ritmeve të rritjes ekonomike, vetëm sa kanë shtuar frikën e niveleve të larta të borxhit publik; politika e normave të ulëta të interesave e Bankës së Shqipërisë vetëm...
Komentuar 0 herë
Artan Lame
May 19, 2015 09:22 AM
Në Tiranën e ngeshme të së dielës u zhvillua parada e radhës e LGBT-ve. Kronikat thanë se çdo gjë shkoi së mbari. Unë them se shkoi dëm. Dështimi erdhi nga një fakt i thjeshtë, që as organizatorët, as ambasadorët, as Avokati i Popullit, as ata që rrojnë me projekte, as ata që rrojnë me atë punë, e as gjithë ata që prisnin të kish fërkime, nuk e dinë. Për fatin e keq të të gjithë këtyre, shqiptarët as kanë qenë ndonjëherë homofobë. Ka qenë diktatura e tillë, por jo shqiptarët. Diktatura ishte...
Komentuar 6 herë
Baton Haxhiu
May 18, 2015 04:45 PM
Gjithë dynjaja ia qan hallin se kishte humbur atdheun. Se për vite nuk e kishte takuar nënën. Njëzet pesë vitet e mungesës së tij ruanin kujtimet për mungesën e tij, në kohën kur ruanin delet bashkë. Por fshatarët nuk kishin provuar asnjë mall për të. Ata e kishin harruar, por Ali Ahmeti kishte vuajtur nga malli edhe pse nuk i ishte kujtuar asgjë për vendin e tij pas ikjes. Kur shkrimtari Kundera ka përshkruar nostalgjinë, domëthënjen e togfjalëshit, ka pas parasysh njerëzit si Ali Ahmetin dhe...
Komentuar 0 herë
Jakup Krasniqi
May 18, 2015 10:07 AM
Sulltan Abdyl Hamiti, në prag të Kryengritjeve të Mëdha Shqiptare, derisa përpiqej ta joshte e mbante afër vetes Isa Boletinin, në sarajet plot salltanet të Stambollit, Isa pa hezitim do t’i përgjigjej: “Në vend të sarajeve të Stambollit, pëlqej jetën në malet dhe shkambijtë e Boletinit”. Nesër nisem për Mitrovicë”. Dhe ashtu ndodhi! Të nesërmen me trenin e parë do të niset për në Kosovë. Isa e donte jetën dhe vdekjen në atdheun e tij, në fshatin ku lindi dhe u burrërua...
Komentuar 2 herë
Andrea Stefani
May 17, 2015 10:05 AM
Askush nuk është aq i pasur sa të blejë të kaluarën e vet, thoshte Oskar Uajlld. Por disa politikanë shqiptarë, për shkak të varfërisë mendore, nuk mund të mos e shesin të kaluarën, historinë, heronjtë e Atdheut të tyre në funksion të llogarive të ulëta për pushtet. Një akt të tillë skandaloz, që vështirë se mund të gjesh shqiptar që e mbështet, raportohet ta ketë bërë Bujar Nishani, Presidenti i Republikës së Shqipërisë me rastin e vizitës së Taip Erdoganit, Presidentit të Turqisë. Nga mediat...
Komentuar 3 herë
Eduard Zaloshnja
May 16, 2015 05:24 PM
Kompania italiane IPR-Marketing ka zhvilluar sondazhe në Shqipëri për televizionin Ora News në vitet 2009 e 2013, para zgjedhjeve dhe ditën e zgjedhjeve. Në 2009-ën, rezultatet e zgjedhjeve u përputhën saktësisht me rezultatet e sondazheve, dhe në 2013-ën, pothuajse u përputhën saktësisht në nivel koalicioni. Të mërkurën IPR-Marketing prezantoi në televizionin Ora News rezultatet e para të sondazheve për tri bashki të zgjeruara kryesore – per Tiranën, Durrësin, Shkodrën – në të...
Komentuar 3 herë
Ardian Vehbiu
May 15, 2015 11:57 PM
U krijua përshtypja, për Festivalin Tirana Open, se dështoi si event – meqë nuk arriti të tërheqë publikun. Në fakt nuk pati vizitorë të mjaftueshëm as në sallën e stendave të librit, as në sallën e video-artit një kat më poshtë; dëgjova edhe se disa nga filmat dokumentarë në DocuTiff ishin shfaqur me sallën bosh. Megjithatë nuk kam në dorë të dhëna të plota për Festivalin, as për shitjen e librave; dhe e kuptoj që mund të ketë njerëz që suksesin e këtij eventi...
Komentuar 3 herë
Ndriçim Kulla
May 15, 2015 09:40 AM
Në argumentet që sjellin përfaqësuesit e qeverisë dhe të Kuvendit para Gjykatës Kushtetuese për çështje të ndryshme që gjykohen atje, përdoren jo pak koncepte juridike të terminologjisë juridike latine e në përgjithësi asaj ndërkombëtare. Shpesh ka ndodhur që Gjykata Kushtetuese t’i marrë parasysh këto argumente, me të drejtë. Dhe Gjykata Kushtetuese ka dhënë vendime për çështje të rëndësishme, si pro qeverisë dhe mazhorancës parlamentare, ashtu dhe kundër tyre. Në disa raste, në...
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
May 15, 2015 08:16 AM
Në garat për bashkinë e Tiranës ka patur gjithnjë kandidatë të pambështetur nga dy partitë e mëdha, por zakonisht ata kanë marrë më pak se 1% të votave (përjashtim bën vetëm Dashamir Shehi në vitin 2000, kur mori 3% të votave). Në garën e sivjetme, sipas sondazhit të IPR-Marketing, të prezantuar në televizionin Ora News, një kandidat i pavarur ka shansin për herë të parë të kapë një rezultat dyshifror – Gjergj Bojaxhi, ka aktualisht mbështetjen e 12.5% të votuesve aktivë (http://www....
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
May 13, 2015 10:02 PM
Kompania italiane IPR-Marketing ka zhvilluar sondazhe në Shqipëri për televizionin Ora News në vitet 2009 e 2013, para zgjedhjeve dhe ditën e zgjedhjeve. Në 2009-ën, rezultatet e zgjedhjeve u përputhën saktësisht me rezultatet e sondazheve, dhe në 2013-ën, pothuajse u përputhën saktësisht në nivel koalicioni. Sonte IPR-Marketing prezantoi në televizionin Ora News rezultatet e para të sondazheve për tri bashki kryesore  – Tiranën, Durrësin, Shkodrën. Sipas IPR-Marketing, në...
Komentuar 6 herë
Armir Shkurti
May 13, 2015 01:11 PM
Ç’djallin ka katranosur ky Muçi? Llafet e botës thonë se ka hyrë në sherr me Perëndinë! E vërteta është se edhe  mbi biletë shkruhet qartë që shfaqja është për jo fetarë. Unë për vete besoj në Zot dhe besoj fort madje. Nuk jam prej atyre që vete në vendet e faljes, por me mendje e zemër disa herë në ditë i drejtohem me adhurim, falenderim e lutje. Llafet e botës më bënë një hop të ndaloj e të pyes veten: “More mos t’i merr mendtë Muçi e të kthen në të pafè, të vjedh...
Komentuar 2 herë
Marco Leidekker
May 13, 2015 01:46 AM
Këtë vit bëhen 20 vjet që Shqipëria iu bashkua Këshillit të Europës. Në fakt, 20 vjet anëtarësimi në Këshillin e Evropës e meritojnë një moment reflektimi. Heqja e dënimit me vdekje dhe krijimi i Shkollës së Magjistraturës, janë vetëm dy nga ngjarjet e lidhura me anëtarësimin në Këshill, për të mos përmendur pastaj ndikimin e Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut në reformimin e shoqërisë. Por ky reflektim duhet të marrë vetëm një moment. Ky është një vend që shikon përpara, një vend i...
Komentuar 0 herë
Agim Nesho
May 12, 2015 10:28 AM
Maqedonia ka kohë që po ecën në një rrugë të rrezikshme dhe plot tensione sociale. Pushteti gjithnjë e më autoritar i kryeministrit Gruevski duket se po asfikson shoqërinë demokratike dhe jetën e vendit. Opozita është jashtë parlamentit që prej një viti dhe akuzon pushtetin për veprimtari të paligjshme, përgjime dhe presion. Marrëdhëniet ndëretnike, mirëfunksionimi i të cilave bën të mundur ekzistencën e shtetit maqedonas, mbeten në funksion të pushtetit të ditës: Kur ka qetësi, ato përdoren...
Komentuar 0 herë
Ben Blushi
May 11, 2015 07:02 PM
Maqedonija ka qenë gjithmonë një shtet për të cilin ia vlente të vije bast se nuk do egzistonte më. Megjithatë sot gati 20 vjet pas krijimit të saj ajo egziston. Nuk është një shtet më i qetë, nuk është më i fortë, nuk është më i pasur, por sidoqoftë është.   Më shumë se dëshira e dy popujve që e përbëjnë atë, Maqedoninë e ka mbajtur në këmbë vullneti ndërkombëtar si dhe konteksti i ndërlikuar i shteteve përreth saj. Kushdo që  mund të  kishte në dorë ndryshimin e hartës së...
Komentuar 4 herë
Ilir Yzeiri
May 11, 2015 09:09 AM
Një nga ngjarjet që më ka tërhequr vëmendjen kohët e fundit është sjellja e Marinë Lë Pen, lideres së Frontit Nacional në Francë ndaj të atit, Zhan Mari Le Pen, themeluesit të kësaj force radikale. Për shkak se i ati bënte deklarata të papërshtatshme, idiote ndonjëherë, si ato për hebrenjtë dhe fatin e tyre gjatë Luftës së Dytë Botërore, pra shkurt, për shkak se i ati kishte filluar të rridhte nga trutë dhe bënte deklarata të papërgjegjshme, e bija e përjashton nga Fronti, e detyron të mos vërë...
Komentuar 2 herë
Alfred Lela
May 9, 2015 08:44 AM
Ka shumë arsye. Mund të jenë 7, për simbolikë, ose më shumë se kaq. Por që ikin është keq. Ndoshta në vend të një shkrimi mund të bëhej një antishkrim dhe të listoheshin 7 mosarsye të ikjes. Pse ata nuk duhet të ikin. Dihet me siguri për shembull se nuk ikin për mungesë aspiratash dhe as për turizëm siç është kumtuar, arsyeja e parë madje, nga kryeministri Rama. Historiku i eksodeve është mbushur me shtysa mjerimi e persekutimi, duke ia filluar në daç që nga eksodi i madh biblik e për t’u...
Komentuar 2 herë
Eduard Zaloshnja
May 8, 2015 09:40 PM
Nga sondazhet që kam bërë e kam parë, duket qartë se, për shumë arsye, jo të gjithë votuesit e PS-së dhe të partive të vogla “të majta” do të marrin pjesë në votim në 21 qershor. Por kjo gjë duket se nuk do të ndodhë me votuesit e LSI-së, e cila ndoshta do ta shtojë numrin e votave që mori parvjet. Dhe ky është një problem i madh elektoral për PD-në në 21 qershor. Rënia e pjesëmarrjes në zgjedhjet lokale e elektoratit të majtë nuk mund të konsiderohet një sukses për PD-në. Një...
Komentuar 1 herë
Halil Matoshi
May 8, 2015 08:38 AM
Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit në Kosovë (3 Maji) kaloi me shumë shtrëngesa e ankesa, mirëpo gazetarët duhet të nisin të mendojnë se profesioni i tyre po ndryshon krahas avancimit të teknologjisë së lartë, në këtë botë në lëvizje. Pra po ndahemi me shumë nostalgji nga shtypshkrimi (print media) dhe kemi hyrë tashmë në epokën e medies së re online (portaleve, blogjeve), kështu që edhe televizioni duhet rimenduar. Tash është koha ta rimendojmë edhe lirinë e shprehjes: Deri ku janë kufijtë...
Komentuar 1 herë
May 7, 2015 11:31 AM
Deputeti i PS, Ben Blushi, e ka kritikuar përsëri “Rilindjen” sepse, sipas tij, paska bërë një tradhti që ka kandiduar për kryetar bashkie në Kukës, Hasan Halilajn, kryebashkiakun aktual që e ka marrë atë post zgjedhjeve të mëparshme nën flamurin e PD. Pse zgjodhi “Rilindja” Hasanin? – pyet Blushi duke vazhduar retorikisht: Se qe demokrat, se kish vota, miq, para, se kish punuar shumë mirë, se qe i pavarur, apo se u përpoq gjithë këto vite të ndryshonte qeverisjen e PD?! Përgjigjja për Blushin...
Komentuar 6 herë
May 6, 2015 02:19 PM
U bë disa muaj që një tufë gazetash të majta, u kanë hapur faqet e tyre disa badigardëve dhe aspirantëve të dëshpëruar për të arritur këtë status, të cilët pas rrëzimit të Berishës nga pushteti po tentojnë të hedhin mbi të akuza nga më absurdet. Sot kemi dëgjuar të fundit. Atë se Azem Hajdari qenkësh vrarë pasi ai, së bashku me ish presidentin kosovar Rugova, kishin në duar dosjen që vërtetonte se Berisha ishte agjent i UDB-së. Madje se pastaj, përpos atentatit ndaj Hajdarit, ish presidenti,...
Komentuar 1 herë
Arben Manaj
May 6, 2015 11:08 AM
Të thuash që fushata zgjedhore në Angli është tërësisht ndryshe në formë dhe përmbajtje nga ajo në Shqipëri, pa mëdyshje përbën klishe. Po ndiqja të martën pasdite një monolog elektoral të Kryeministrit në Lezhë, dhe nisur nga ato që dëgjova këto ditë në Shqipëri, kam një parandjenjë të keqe për rezultatin e 21 qershorit. Monologu kyeministror me një rekuizitë ku në sfond këmba-mbi-këmbë, deputetja e Lezhës tundte kokën në shenjë aprovimi, kur Rama fliste për Lala Gjonin paraardhës, që e kishte...
Komentuar 0 herë
Agim Muhaxheri
May 5, 2015 01:27 PM
Luftënxitësi Nikola Gruevski, me pretekst të sulmit të stacionit policor, i ndjek shqiptarët me autoblinda e helikopterë. Ministrja e tij, Gordana (Jankulovska), e kapur me presh në dorë, shqiptarët i quan “indianë, fis i egër”! Gordana ka komplekse, kompleksin e inferioritetit dhe të identitetit kombëtar, nuk e di ajo të jetë serbe, bullgare, apo? Gruevski nuk e ka me tapi Maqedoninë! Në Ballkan ka përfunduar kapitulli i luftërave. Kush e ndez luftën, ngulet. Gruevskin mund ta...
Komentuar 1 herë
Andrea Stefani
May 5, 2015 09:15 AM
Në librin “Fillesat e Rendit Politik”, Francis Fukajama flet edhe për vështirësinë që ka ndeshur ngritja e institucioneve moderne në vendet e Melanezisë si Papua – Guineja e Re dhe Ishujt Solomon ku ekzistojnë shoqëri të organizuara me fise, ato që antropologët i emërojnë farefisni të ndërlidhura. Fiset, që mund të shkojnë nga disa duzina deri në disa mijëra anëtarë, kanë në krye një të parë. Kur në vitet ’70 Australia i dha pavarësinë Papua-Guinesë së Re dhe Britania...
Komentuar 6 herë
PROF. LUIGI ZA
May 4, 2015 11:17 AM
Për herë të parë, mbërrita në Shqipëri në pranverën e 1992. Ishte koha e një rrëmuje të përgjithshme. Përshtypjet e para të atyre kohëve i kam hedhur më pas në një broshurë të titulluar “Takim me Shqipërinë”, që u botua në verën e 1996-s. Kjo kohë ishte një tjetër periudhë e trazuar. Broshura nuk ishte një tekst akademik, por më shumë një pamflet, një libërth paksa polemik, jo ndaj shqiptarëve, por ndaj atyre që i gënjente mendja se dinin gjithçka, madje jepnin edhe mend se si duhej të...
Komentuar 0 herë
Carlo Bollino
May 4, 2015 09:27 AM
Dita botërore e shtypit ishte rasti për të nxjerrë në dritë për të disatën herë nivelin e informalitetit që ka prekur mediat shqiptare. Aleksandër Çipa, kryetari I Unionit të Gazetarëve ka bërë të njohura shifra të ditura nga të gjithë në botën e gazetarëve, por të pa publikuara më parë: "Në 23 gazeta të përditshme të vendit, vetëm në 4 prej tyre respektohet dhënia e pagave korrekte në kohë – deklaron para  mediave Çipa - në 72 televizionet e vendit, vetëm në 10 prej tyre...
Komentuar 0 herë
Andi Bushati
May 3, 2015 11:15 AM
Lideri opozitës Lulzim Basha ka marrë mbi vete një bast me shumë risk, kur ka vendosur që t’i kthejë këto zgjedhje lokale të mesmandatit, në një referendum anti qeveritar. Gjatë gjithë muajit që sapo mbyllëm, kur shefi i opozitës ka shkuar për të prezantuar kandidatët e PD-së në rrethe, ai ka shpallur një votim plebishitar kundër politikave çnjerëzore të qeverisë Rama. Kështu 2 prill Shkodër ka deklaruar: “në 21 qershor do të votojmë në një referendum historik për t'i thënë jo Metës dhe Ramës...
Komentuar 1 herë
Alfred Lela
May 2, 2015 10:00 AM
Duma-Dako, a mund të kthehet në një jopërballje? Dueli Grida Duma-Vangjush Dako rrezikon të mos jetë dyluftim, por më shumë një jopërballje. E shkathtësuar me mjetet dhe teknikat e komunikimit televiziv, Duma rrezaton një siguri e cila do ta trembë rivalin e saj të Partisë Socialiste. Arsyet pse Dako do të jetë i munguar në aksionin e debatit nuk kanë të bëjnë vetëm me pasiguritë përballë kundërshtarit, por edhe me një jobilanc në punët e qytetit. Durrësi është më kaotik dhe më i betonizuar,...
Komentuar 7 herë
Ergys Mërtiri
May 1, 2015 08:14 PM
Deputetja Majlinda Bregu ka hartuar një draft ligjor për të penguar komentet fyese në blogje dhe portale në internet. Ajo ka paraqitur një nen me 6 pika, në të cilin administratorët e blogjeve dhe portaleve bëhen përgjegjës për çdo koment, anonim ose jo, të ardhur nga lexuesit në hapësirën e tyre. Në ligj, sanskionohet se, në rast se komente të tilla arrijnë të kalojnë seleksionimin e administratorëve, ato duhet të fshihen menjëherë nga portali, nëse ka ankesa nga personat e cënuar, përndryshe...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
May 1, 2015 04:11 PM
Sot në 1 maj, në ditën e punëtorëve, pati shkëmbime artilerike mes opozitës dhe qeverisë rreth nivelit të punësimit dhe papunësisë. Duke përdorur shifra në përqindje (të cilat varen shumë nga emëruesit që zgjedhin të përdorin trumbetuesit e tyre), opozita u bëri me dije shqiptarëve se “Rilindja e Ramës” ka shfarosur në mënyrë dramatike vendet e punës, ndërkohë që qeveria u bëri me dije se “Rilindja” ka filluar të japë frutet e saja të shtimit të punësimit. Për t’iu...
Komentuar 0 herë
Mark Marku
May 1, 2015 11:21 AM
Përpjekjet e qeverive për të kontrolluar dhe manipuluar mediat kanë shoqëruar gjithë historinë e mediave botërore që nga lindja e medias së parë, librit, e deri në ditët tona. Dihet tashmë arsyeja: mediat si institucione që realizojnë qarkullimin e informacionit dhe të ideve, ndikojnë në formësimin e dijes dhe të sjelljes së publikut dhe, për rrjedhojë, mund të përcaktojnë mbështetjen apo kundërvënien e qytetarëve ndaj një regjimi apo qeverie të caktuar. Madje, edhe Napoleon Bonaparti ia njihte...
Komentuar 0 herë
Gjergj Meta
April 30, 2015 01:43 PM
Kisha nuk duhet të merret apo të rreshtohet me partitë, por askush nuk mund ta ndalë atë të thotë të sajën në çështjet politike. Për aq kohë sa fjala politikë do të ketë brenda rrënjën polis, këtë të drejtë nuk mund t’ia heqë askush, duke qenë se Kisha është pjesë e këtij polis­i edhe për aq kohë sa fjala kishë vjen nga ekklesía (greqisht, biblike), nga qahal (hebraisht), që do të thotë popull. Polis është komunitet, është bashkësi, është jeta konkrete e njerëzve, e atyre që çdo ditë ëndërrojnë...
Komentuar 0 herë