Data sot është 02-07-2015, ora 20:03
Share |

Opinion

Mustafa Nano
July 2, 2015 11:16 AM
Ka një vibrim në radhët e së majtës shkodrane pas zgjedhjeve lokale dhe kjo lidhet më së shumti, me sa duket, me një si sëkëlldi prej votës që e mbajti Shkodrën të ndarë nga një trend kombëtar. Kjo është një vuajtje e panevojshme, në fakt. Në këtë botë nuk është vetëm Shkodra që manifeston në vijimësi besnikërinë ndaj një partie politike. Paradigma, në daçi stigma, e bastionit të një partie është e njohur kudo. Dhe e shpjegueshme. Një nga shpjegimet bëhet edhe nga Gilman Bakalli në shkrimin e...
Komentuar 0 herë
Gilman Bakalli
July 1, 2015 10:42 AM
Pak teori… Aktualisht, ideja se zgjedhja (edhe zgjedhjet) është akt intuitiv, gëzon popullaritet më të madh se kurrë më parë. “Inteligjenca emocionale” mbetet një fjalë kyçe e psikologjisë sociale dhe e komunikimit modern. Në dhjetëra eksperimente (edhe online), psikologu amerikan Marc Hauser i Universitetit të Harvardit, përpiqet të tregojë se si, në situata dilemash, ne mbështetemi tek emocionet. Neurologë të shumtë përpiqen të shpjegojnë se impulsi i errët i vullnetit të emocioneve u...
Komentuar 13 herë
Eduard Zaloshnja
July 1, 2015 12:11 AM
Sipas rezultateve paraprake të KQZ-së, kandidatët për kryebashkiakë të koalicionit Aleanca për Punësim Progres e Dinjitet (i udhëhequr nga Basha) morën rreth 670 mijë vota në 21 qershor. Dy vjet më parë, koalicioni i regjistruar në KQZ me emrin Aleanca për Punësim Mirqënie dhe Integrim (i udhëhequr nga Berisha) mori rreth 680 mijë vota. Pra kandidatët për kryebashkiakë të përzgjedhur nga Basha, së bashku, morën rreth 10 mijë vota më pak se sa mori Berisha në 2013-ën. Në disa qarqe diferenca...
Komentuar 2 herë
Mustafa Nano
June 30, 2015 10:50 AM
Janë bërë një numër ankimimesh pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Afërmendsh, këto ankimime janë legjitime, por legjitimiteti nuk e zhbën dot natyrën xanxare të shumicës së këtyre gjesteve, të bëra nën motivime nga më të ndryshmet, rëndom të liga. Nuk është se mund të shoqërohen me pasoja që mund të njollosin/komprometojnë/prishin zgjedhjet. E shumta, mund të ngathtësojnë e ngadalësojnë procedurat që ndiqen deri në momentin që bëhet shpallja zyrtare e rezultatit e u jepet mandati të...
Komentuar 1 herë
Agron Tufa
June 29, 2015 11:37 AM
Zgjedhjet elektorale vendore – qershor 2015 – i dhanë Shqipërisë nga Jugu në Veri, pothuaj si dy vite më parë, një ngjyresë politike menstruale. Cikli demokratik është thyer dhunshëm prej një trandjeje e shkundullime të panatyrshme, prej së cilës ngjyra e mavisë e ka përfshirë fundekrejt mëmëdheun, mu si një gjymtyrë të gangrenizuar. Mbetet vetëm dilema: do të ketë përmirësim vallë gjymtyra (do t’i mbijetojë gangrenës) apo do të duhet të “amputohet”? Shqipëria është mavijosur prej një dhune të...
Komentuar 9 herë
Fitim Zekthi
June 29, 2015 12:09 AM
Ditën e zgjedhjeve vendore në 21 qershor “Rilindjes” iu mbërthyen gozhdët e fundit në arkivol. Deputetit Ben Blushi, që e kishte quajtur të vdekur disa kohë më pare, iu bashkuan të paktën 170 mijë votues shqiptarë të cilët nuk votuan për kandidatët e koalicionit qeveritar. Kryeministri Rama zhvilloi një fushatë mjaft të fortë duke kërkuar votat për kandidatët e tij “për të bërë të mundur Rilindjen, për të sjellë transformimin e madh etj.” Është e kotë të themi se kryeministri vizitoi më shumë...
Komentuar 6 herë
Ilir Yzeiri
June 28, 2015 12:33 PM
Në të gjitha zgjedhjet që janë kryer në këta vjet në Shqipëri, vështirë të gjesh një çast që, pas përfundimit të tyre, të ndiesh emocion; pra, nga pozitat e qytetarit të paanshëm, të ndihesh i motivuar dhe me një lehtësim të kuptueshëm në shpirt. Zgjedhjet e para pluraliste e mbytën entuziazmin se ato i fitoi vazhdimi i Partisë së Punës, zgjedhjet që pasuan, vërtet u fituan në shumicë nga PD-ja, por entuziazmi zgjati pak se menjëherë në vend nisi të instalohet autoritarizmi dhe demokracia u...
Komentuar 2 herë
Gazmend Kapllani
June 27, 2015 03:02 PM
Këto 10 vitet e fundit, jam përpjekur dhe kam pasur si qëllim të bëhem një rrëfyes i mirë. Megjithatë, po e filloj këtë kumtesë me një poezi në gjuhën greke. Në këtë mënyrë ju mund të shihni vetë se si tingëllojnë në buzët e mia shqiptare fjalët greke: «Δεν θέλω τίποτε άλλο παρά να μιλήσω απλά// να μου δοθεί τούτη η χάρη… Κι είναι καιρός να πούμε τα λιγοστά μας λόγια// γιατί η ψυχή μας αύριο κάνει πανιά». E di që çka thashë nuk ka kuptim për ju, prandaj po e...
Komentuar 11 herë
Leonard Veizi
June 26, 2015 01:58 PM
Qetësia e rremë 1-vjeçare e Lazaratit u prish dhe si pasojë e saj një oficer i forcave speciale mbeti i vrarë ndërsa u plagosën dy të tjerë. E pra, prej thuajse një viti, Lazarati, ky fshat shumë i përfolur për vite të tëra se kishte dalë nga kontrolli i shtetit, në fakt patrullohej orë e çast nga forcat e policisë. E me gjithë krehjet e mundshme të bërë kohë pas kohe, në fshat vazhdonte të kishte armë zjarri të tipit “kallashnikov”, mitraloza, madje dhe snajperë. A është rezultat...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
June 25, 2015 11:36 PM
Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve në Tiranë, Gjergj Bojaxhiu deklaroi se mijra votat që i kishin dhënë qytetarët e Tiranës e kishin inkurajuar për t’u futur në garën politike të 2017-ës. Aktualisht ai është i mbështetur nga një grupim vullnetarësh, i quajtur “Ne Tirana”, i cili nuk është i regjistruar juridikisht si lëvizje apo parti politike. Gjë që do të thotë se së afërmi mund të presim që grupimi “Ne Tirana” të regjistrohet zyrtarisht si forcë politike me...
Komentuar 1 herë
Mustafa Nano
June 25, 2015 12:49 PM
Duket haptazi që ka lindur një problem mes PS-së e LSI-së. Më saktë, një qejfmbetje. Kjo gjë u hamendësua qysh në momentin e parë pas zgjedhjeve nga një numër rezultatesh, por u konfirmua më pas nga një goditje me spond e Ilir Metës dhe nga deklaratë e qartë e Luan Ramës. Metës “i shkoi mendja” të bënte një deklaratë përshëndetëse e përgëzuese në adresë të Halim Kosovës, që ish kandidati i kampit kundërshtar në Tiranë e që i humbi zgjedhjet, dhe “i doli nga mendja” se do duhej të përshëndeste...
Komentuar 11 herë
Eduard Zaloshnja
June 24, 2015 11:01 PM
Në bashkitë e vogla, votat e 21 qershorit për kryebashkiakë patën përthyerje të ndryshme lokale, fisnore e personale. Për këtë arsye, në shumë bashki, nuk pati  një korelacion të fortë mes votave për kryebashkiakë të 21 qershorit 2015 dhe votave që morën koalicionet mbështetës respektivë në zgjedhjet parlamentare të 2013-ës. Por në dy bashkitë më të mëdha, Tiranë e Durrës, ku u regjistruan përkatësisht 300 mijë e 100 mijë vota të vlefshme, vlen të bëhet një analizë e korelacionit mes...
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
June 24, 2015 12:45 AM
1 – “Referendumi popullor dhe konstantja historike”;  2 – “LSI, parti e dytë”;  3 – “Babaxhani Halim Kosova”;  4 – “Kandidati i pavarur Bojaxhi, 1%”; 5 – “Pjesëmarrje e ulët"    1 – “Referendumi popullor dhe konstantja historike” Në emisionin “Opinion” të Fevziut, 6 muaj para zgjedhjeve, paraqita një sondazh që e kisha zhvilluar në nivel kombëtar....
Komentuar 3 herë
Ilir Mborja
June 23, 2015 11:19 PM
Asnjë intrigë nga socialistët nuk ka ndodhur ndaj LSI-së në lidhje me bashkitë e humbura nga kandidatët e saj në Pogradec. Edhe aty kanë ndodhur dhe kanë ndikuar në rezultat pothuajse të njëjtat shkaqe, ashtu si në Lezhë, Kukës, Selenicë apo Mallakastër... Duke folur për temën dhe problemet elektorale të 21 qershorit në emisionin “Shqip” të Rudina Xhungës, avokati i njohur Spartak Ngjela, qysh më 18 maj 2015, pati parashikuar shumë saktë dhe e tha shumë qartë se çdo të ndodhte me votuesit...
Komentuar 32 herë
Atena Bishka
June 23, 2015 01:16 PM
Biologjia apo Verbëria për të Dalluar Elefantin mes Nesh "Edhe megjithatë – gratë për së mbari – më trëmbnin sespe tek e mbramja ato donin shpirtin tim, mirëpo ç’kish mbetur prej tij, unë doja ta mbaja për vete". - Charles Bukowski Qasja e Klara Wieck Schumann ndaj karrierës dhe pasiguritë e saj në shekullin e 19-të s’janë aq të ndryshme nga qasjet femërore të shekullit 21-të. Studime të ndërmarra nga autorë të rëndësishëm në dekadat e fundit që e shohin problemin nga...
Komentuar 1 herë
Andi Bejtja
June 23, 2015 12:47 PM
Ilir Meta priti më kot, me qetësi dhe dashuri, të shikonte atë që në fakt e dinte më mirë se kushdo tjetër: që Edi Rama nuk është njeri i marrëveshjeve politike, përkundrazi. Këtë e pa në Pogradec, e pa në Mallakastër, e pa në Selenicë etj. Është e qartë që socialistët, në shumë nga këto rrethe ku kandidatët e saj humbën, nuk e kanë votuar LSI-në, në mënyrë të natyrshme a me urdhër, kjo mbetet për t’u parë. Po LSI-ja është aq e bindur se është kjo e dyta, saqë edhe tani që po hidhen këto radhë...
Komentuar 7 herë
June 23, 2015 12:26 PM
Janë bërë mjaft vite që në Shqipëri flitet për “Gardën e Vjetër”. Në shumë vende, Garda e Vjetër nënkupton prapambetjen e ideve për qeverisje. Në Shqipëri, Garda e Vjetër nënkupton kryesisht kriminalizimin e politikës, dhe konkretisht lidhjet e politikës me krimin e organizuar, lidhjen e politikës së sotme me krimet e të shkuarës, mbizotërimin e korrupsionit, dhe retorikën kriminale. Në fillim të viteve 2000 sidomos nisi të artikulohej ideja se duhej një klasë e re politikanësh për një lloj të...
Komentuar 1 herë
Eduard Zaloshnja
June 23, 2015 08:50 AM
  Pasi u miratua në Kuvendin e Shqipërisë ndarja e re territoriale, Berisha deklaroi në një emision televiziv se do t’i sugjeronte drejtuesve të PD-së që t’i bojkotonin zgjedhjet lokale, pasi ndarja që kishte bërë dyshja Rama-Meta ishte thjesht për qëllime elektorale. Sipas tij, ajo i siguronte mazhorancës fitoren e sigurtë në 52 bashki (nga 61 të krijuara), bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të parvjetshme. Këtë tezë të Berishës e përdorte për 6 muaj rresht pothuaj çdo politikan i opozitës...
Komentuar 0 herë
Leonard Veizi
June 21, 2015 03:28 PM
Nuk dua të mendoj për zgjedhjet. As për fletën dhe as për kutinë e votimit. Madje as për kandidatin jo e jo. Shkurt... nuk më plas fare për zgjedhjet. Fiton “filani” apo “fisteku” nuk është në interesin tim. Të fitojë ai që do të marrë votën e duhur dhe kaq. Dhe sa për dijeni, ajo çka po them hyn te të drejtat e njeriut, të mos mendojë kush për të kundërtën. E gjitha kjo ka të bëjë as më pak dhe as më shumë, por me një garë militantësh frenetike. Voto... voto... voto....
Komentuar 3 herë
Atena Bishka
June 20, 2015 05:10 PM
Klara Wieck Schumann, Gruaja në Karrierë e Shekullit të 19-të "Të jesh grua është tmerrësisht punë e zorshme, meqë kjo kryesisht do të thotë të merresh me burra". Joseph Conrad Duke dashur të rikthehem pak më vonë te përsiatjet e nyjëtuara prej lartësisë së shekullit të 21-të, dua tani të zbres dy shekuj më poshtë për të sjellë në vemendje rastin e një gruaje me karrierë të spikatur artistike. E kam fjalën për Klara Wieck Schumann. Kjo pianiste e shquar e erës romantike të shekullit të 19-të,...
Komentuar 1 herë
Armand Shkullaku
June 20, 2015 09:27 AM
Mazhoranca nuk e fshehu as në mbylljen e fushatës elektorale shqetësimin e saj themelor për frikën e një mospjesëmarrje në zgjedhjet e së dielës të një pjese të votuesve që i dhanë asaj fitoren dy vjet më parë. Nëse jo nga një votë proteste, rreziku mund të vijë nga indiferentizmi i votuesve të dikurshëm të së majtës, që sot, pas dy vitesh qeverisje, nuk shohin ndonjë përmirësim të jetës së tyre, përkundrazi. Dy vjet sigurisht që janë pak që një pakënaqësi të shndërrohet në votë zhgënjimi apo...
Komentuar 1 herë
Atena Bishka
June 19, 2015 10:58 PM
50% - 50% apo Mundësi të Barabarta? "Të privuar nga puna kuptimplote, burrat dhe gratë humbasin arsyen e ekzistencës; dalin mendsh krejt". -  Fjodor Dostojevski Në fillim të prillit, në prag zgjedhjesh lokale, mediat njoftuan se Kuvendi i Shqipërisë miratoi kërkesën e Aleancës së Grave Deputete për të rritur përfaqësimin femëror (shih këtu). Synimi i deputeteve pavarësisht përkatësisë politike (mirëkuptuar nga djemtë e parlamentit dhe bekuar nga shefat europianë) është përfaqësimi barabar...
Komentuar 1 herë
Pertef Kurti
June 19, 2015 08:55 PM
Lavdi e pasosur zgjedhjeve që na mbajnë gjalle shpirtin e na largojnë vëmendjen nga 1001 halle të përditshme! (halle me 2 l!) Rrofshin komisionet zgjedhore komunale rajonale katundare, malësore e qytetare e mbi të gjitha ato partiake! Rroftë KryeKomisioni KryeQendror i Zgjedhjeve me në krye Kryetaren e saj të radhës syshqiponjë! Rrofshin numuronjësit e votave përfshirë shumëzuesit dhe zhdukësit e votave që na mbrojnë pastërtinë e votës tradicionale të Lokeve e të Xhixhove, të Mixhave, Dajave e...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
June 19, 2015 01:10 PM
Po duket se ndërhyrja sqaruese e Qazim Sejdinit, shoqëruar dhe me ndërhyrjen kryeministrore të tipit ultima ratio, e kanë mbyllur debatin që nisi pas publikimit të bisedës së përgjuar mes Sejdinit vetë e gazetarëve, në të cilën i bëhej një sintezë e shkëlqyer marrëdhënieve që ka mass-media me politikën, gazetarët me politikanët, financuesit e mediave me pushtetin apo gazetarët me profesionin e tyre. (Dhe duhet thënë se në këtë histori, gjëja më e pashijshme ka qenë një deklaratë e Unionit të...
Komentuar 7 herë
Eduard Zaloshnja
June 19, 2015 01:03 PM
Në fletën e votimit për kryebashkiak të Tiranës, emri Gjergj Bojaxhi është renditur (me short) i pari. Dhe unë në atë fletë, do ta jap votën pikërisht për Numrin 1, Gjergj Bojaxhi. E di që vota është e fshehtë, por ligji shqiptar dhe tradita euroatlantike nuk është kundër shpalljes publike të votës. Dhe meqë po e shpall publikisht votën, më duhet të jap edhe arsyen për të. Unë e di që për Bojaxhiun nuk do të votojnë mjaftueshëm tiranas sa ai të zgjidhet kryebashkiak, por sidoqoftë do t’ia...
Komentuar 9 herë
Alfred Lela
June 19, 2015 09:05 AM
A e keni dëgjuar një bisedë të Qazim Sejdinit, kryetar prej dy mandatesh i bashkisë së Elbasanit, aktualisht në kërkim të të tretit? Po kuvendon me gazetarë lokalë të cilët i kërcënon ‘me lezet’. Nëse jo, ndoshta keni lexuar novelën Vjeshta e Xheladin beut të Mitrush Kutelit. Secila do ju jepte një atmosferë të tjetrës. E folmja krahinore, përzier me mujsharinë e pushtetit, përzier më tej me një ngathtësi, në të shprehur e veprim, të viteve të shtyra, portretizojnë një qeveritar...
Komentuar 0 herë
Mero Baze
June 18, 2015 08:29 PM
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u bëri thirrje mbështetësve të tij të 23 Qershorit, të mos jenë indiferentë ndaj zgjedhjeve të 21 Qershorit, edhe pse shumë prej pritshmërive së tyre nuk janë bërë realitet. Në një fjalim, që u fokusua tek një reflektim i thellë mbi atë çfarë njerëzit mund t’i ketë mërzitur pas 23 Qershorit 2013, Edi Rama pranoi se qeveria është ende larg pritshmërisë për punësimin, luftës kundër varfërisë, shtetit ligjor etj. Ai pranoi se qeveria e tij është fokusuar...
Komentuar 1 herë
June 18, 2015 02:11 PM
Ore, ju si gazetarë pse nuk i pyesni këta ambasadorët që të nxjerrin emra e mbiemra të kandidatëve që akuzojnë si të inkriminuar? Ta thonë mor vlla, filani dhe filani”. Disa lexues të DITA-s bënin këtë pyetje pak ditë më parë, teksa çështja e kandidatëve të dyshuar me të kaluar kriminale në këto zgjedhje lokale, vërtitej sa tek një sallë konferencash, tek tjetra. Në fakt, pyetje të kësaj natyre ambasadorëve të rëndësishëm në Tiranë u janë bërë, dhe këtu e kam fjalën për përfaqësuesin e SHBA-së...
Komentuar 1 herë
Gjergj Erebara
June 18, 2015 12:04 AM
Kryeministri Edi Rama u tall sot me disa kandidatë të opozitës për CV-të që ata vetë kanë publikuar, duke argumentuar se njëri prej tyre shënon si aftësi përdorimin e Internet Explorer ndërsa një tjetër ka marrë diplomë te Universiteti Kristal. Kjo është një rrëfejë thellësisht e njëanshme e situatës. Rama bën mirë të shohë edhe CV-të e kandidatëve të vet në mënyrë që panorama që i jepet opinionit publik mbi kandidatët/deputetët apo ministrat të jetë e plotë. Nga ta nisim? Për shembull mund të...
Komentuar 0 herë
Mero Baze
June 17, 2015 07:44 PM
Nëse i hedh një sy spotit të fundit elektoral të Lulzim Bashës, lexohet një qasje e re e tij ndaj kundërshtarit politik, Edi Ramës. I gjithë spoti, i ngjan një ankese publike, ku lideri i opozitës ndihet keq që PD-ja është vetëm dhe i ka të gjithë kundër. Në thelb ai duket sikur i thotë Edi Ramës “nuk kam gjë me ty, por me LSI-në, me Shpëtim Idrizin, me Bamir Topin, me demokristianët” etj. PD-ja e tij e re, e cila nuk po ia del dot të formojë identitet, po e bazon të ardhmen e saj, mbi ankesat...
Komentuar 2 herë
Eduard Zaloshnja
June 16, 2015 09:56 PM
Në të tria sondazhet rreth zgjedhjeve të 21 qershorit që ka publikuar IPR-Marketing (kompania italiane që parashikoi me sukses rezultatet e zgjedhjeve në 2009-ën dhe 2013-ën), të befason fakti që 10%-13% e tiranasve janë gati të votojnë për Gjergj Bojaxhiun, pavarsisht se vetëm 1% besojnë se ai do të jetë kryebashkiaku i ardhshëm i Tiranës. Pra, rreth 40 mijë votues shprehen se do votojnë për të, jo se besojnë se do të dalë i pari në garën për Tiranën. Meqënëse na ndajnë vetëm pak ditë nga 21...
Komentuar 5 herë
Andrea Stefani
June 16, 2015 03:25 PM
Nuk është gjë e rrallë në politikë përdorimi i një parimi si armë, si mjet sulmi kundër rivalit që nuk ka respektuar parimin, por jo për të mbrojtur vetë parimin. Parimi bëhet kështu gjethe fiku e një qëllimi politik që nuk ka të bëjë fare me parimin vetë. Një kamuflazh të tillë na duket po përdor edhe deputeti Ben Blushi që kohët e fundit shfaqet tepër i shqetësuar për mungesën e demokracisë në PS. Por sa i vërtetë është ky shqetësim? Apo mos vallë nën maskën e shqetësimit për demokracinë...
Komentuar 1 herë
Mustafa Nano
June 16, 2015 11:19 AM
Një nënë hyn në sherr me të birin dhe vjen një moment, në të cilin hahen fizikisht, duke dëmtuar njëri-tjetrin. Një syresh bën një padi, dhe kështu çështja i nënshtrohet vlerësimit në një proces penal. Prokurorët hartojnë një dosje, dhe dosja përfundon në duart e një gjyqtareje. Palët përgatiten për të shkuar në seancë gjyqësore dhe zgjedhin avokatët e tyre, mirëpo në pritje të procesit edhe ftillohen mbi faktin që ishin duke spektakolarizuar kot më kot një konflikt familjar, gjë që do dëmtonte...
Komentuar 0 herë
Ardian Vehbiu
June 15, 2015 11:50 PM
Shkruan Borges-i për një personazh të vetin, dramaturgun Jaromir Hladik: “si çdo shkrimtar, të tjerëve ua maste virtytet në bazë të çfarë kishin arritur; teksa kërkonte që të tjerët t’ia masnin atij në bazë të çfarë kish ndërmend të bënte” (“Como todo escritor, medía los virtudes de los otros por lo ejecutado por ellos y pedía que los otros lo midieron por lo que vislumbraba o planeaba,” El Milagro secreto). Të matesh me hijen e mëngjesit, thotë shqipja, që këtë herë tregohet më cinike....
Komentuar 5 herë