Data sot është 18-12-2014, ora 21:07
Share |

Opinion

Eduard Zaloshnja
December 18, 2014 11:13 AM
INSTAT-i publikoi dje të dhënat vjetore paraprake të Produktit të Brendshëm Bruto (PBB) për vitin 2013. Sipas të dhënave me bazë vjetore, PBB me çmime korente në vitin 2013 u vlerësua 13.65 miliardë dollarë ($1=100 lekë), ndaj 13.35 miliardë që ishte në vitin 2012. Në vitin 2013, PBB në terma nominalë (në vlerë) u rrit me 2,19 %, ndërsa në terma realë (në vëllim) shënoi një rritje prej 1,39 % krahasuar me vitin e mëparshëm, duke regjistruar kështu rritjen më të ulët ekonomike vjetore në 16...
Komentuar 3 herë
Albatros Rexhaj
December 17, 2014 06:10 PM
I dashur Mustafa, Kam kuptuar drejt disa nga shqetësimet që keni ngritur, prandaj edhe mendoj se duhet të përgjigjem. Piramida e lajmeve në mediat tona – që domosdo fillon me politikën dhe përfundon me kulturën dhe sportin – është relikt i luftës së ftohtë. Në shoqëritë dhe mediumet e lira, jo rrallëherë, përmbyset kjo piramidë, pasi që vëmendja e medias shkon aty ku është vëmendja e publikut. Përmbysja e piramidës së lajmeve - ku një ngjarje jopolitike del në krye të edicionit të...
Komentuar 2 herë
Mark Marku
December 17, 2014 04:51 PM
Edi Rama u ka dërguar një letër qytetarëve shqiptarë që paguajnë rregullisht energjinë. Meqenëse jam njëri prej atyre që e paguajnë rregullisht energjinë, e konsideroj veten si njëri prej të falënderuarve. Natyrisht, nuk e kam menduar se kjo punë të sillte edhe një përfitim kësodore: një falënderim prej Kryeministrit. E paguaj energjinë siç paguaj bukën dhe gjërat e tjera në dyqan, siç paguaj librat, faturën e telefonit, mishin, leshin, preshin, KESH­in, domethënë siç paguaj çdo mall,...
Komentuar 1 herë
Afrim Krasniqi
December 17, 2014 11:28 AM
Ku dallojnë politikanët autoritarë me ata të llojit të ri modern? Pyetjes i përgjigjet revista gjermane Spiegel: të parët lëvizin me bodigardë, të dytët lëvizin me fotografë. Në Shqipëri shembulli gjen raste të dukshme konkrete: ai që ishte deri dje shoqërohej nga më shumë se 20 bodigardë sa edhe vetë mbante veshje antiplumb, ai që pasoi shoqërohet me njëduzinë kamerash dhe fotografësh, dhe madje nëçdo rast preferon edhe vetë të bëjë selfie! Imagjinoni që Obama, Merkel, Cameron, Holande, etj,...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
December 16, 2014 01:54 PM
Ja se çfarë ka shkruar, mes të tjerash, Albatros Rexhaj në një artikull me titull “Fevziu dhe zhurma pas tij” të publikuar dje në shtypin e Prishtinës: “Është fuqia dhe aftësia e Fevziut për të prodhuar lajm dhe për të krijuar ngjarje, përfshirë këtu edhe ballon e famshme në Pallatin e Brigadave, [që ka prodhuar zhelozinë tipike ballkanike]. Për ta thjeshtëzuar, problemi është te zilia, pse librat e Fevziut po kërkohen nga publiku dhe pse pas Fevziut ngrihet zhurmë dhe jo pas X-it apo Y-it?”....
Komentuar 4 herë
Ilir Hashorva
December 16, 2014 12:34 PM
Ndonëse nga Evropa nuk pati ndonjë përvojë të vyer për të luftuar si duhej krimin e kryer gjatë kohës së regjimeve komuniste, pati nga një vend afrikan, nga Afrika e Jugut, një përvojë shumë të vyer, shumë origjinale, shumë humane dhe shumë të urtë se si mund të veprohej me kriminelët e një regjimi të përmbysur diktatorial të cilën, po të donin, mund ta zbatonin me shumë sukses dhe me shumë përfitim të gjitha vendet e Evropës Lindore. Në Afrikën e Jugut, një pjesë e madhe e popullsisë ishte...
Komentuar 0 herë
Alqi Koçiko
December 15, 2014 10:27 PM
Para pesë vitesh, me rastin e 60 vjetorit të lidhjes së marrëdhënieve diplomatike me vendet e Europës Lindore e Juglindore, ministria e Jashtme kineze kishte ftuar një grup gazetarësh nga këto vende për të vizituar vendin e madh. Edhe autori i këtyre radhëve ishte mes tyre. Axhenda ishte e ngjeshur dhe serioze, duke përfshirë edhe takime e biseda me zyrtarë të nivelit të lartë. Megjithë njëfarë lezeti e nostalgjie të veçantë që ndihej në reagimin e tyre kur u thosha se vija nga Shqipëria, në...
Komentuar 0 herë
Ilir Yzeiri
December 15, 2014 04:36 PM
Një nga ndjesitë që pata pasi mora vesh ndarjen e çmimeve nga Ministria e Kulturës, ishte ajo e vatrës së kulturës. Më erdhi në mendje ajo godina e dikurshme, e transformuar nga depo drithi ose nga xhami në një vend banal ku mblidheshin fëmijë të lumtur dhe recitonin poezi apo hidhnin një valle që nuk u mor vesh kurrë se nga i vinte ritmi dhe muzika. Sot, Ministria e Kulturës është shndërruar jo vetëm në një vatër kulture, por ka marrë edhe zymtësinë e xhamive apo kishave të rrënuara dhe sa...
Komentuar 0 herë
Mentor Kikia
December 15, 2014 10:29 AM
Ndërprerja e energjisë elektrike familjeve të varfra, lënia në terr e njerëzve që nuk kanë asnjë mundësi financiare të paguajnë,  apo shoqërimi i shumëdebatuar i një gruaje së bashku me vajzën 5 vjeçe në komisariat sepse kishte vjedhur energji, shkaktuan reagime të forta te kundërshtarët e kryeministrit, duke e cilësuar atë të pashpirt, mizor deri në kriminalizëm. Por shumë të tjerë menduan se para ligjit dhe shtetit janë të gjithë njësoj, të gjithë të barabartë. Shteti ka forcën si mjet...
Komentuar 0 herë
Skënder Minxhozi
December 14, 2014 12:35 PM
Çdo vit në 8 dhjetor, tashmë prej një çerekshekulli, shqiptarët i kanë kthyer sytë drejt ngjarjeve të Qytetit Studenti, të vitit 1990, të cilat shënuan rënien e sistemit komunist në Shqipëri dhe fillimin e pluralizmit politik. Axhenda zyrtare thotë se kjo është gjithashtu edhe Dita Kombëtare e Rinisë. Një aludim i qartë dhe domethënës për rolin që rinia e kohës luajti në rrëzimin e sistemit. Me kalimin e viteve, ka një kriticizëm e alergji në rritje për festimet protokollare, jehonën e mediave...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
December 13, 2014 04:21 PM
Në 52 njësi vendore, nga 61 që ka harta e re territoriale, e miratuar në 31 korrik në Kuvendin e Shqipërisë, partitë e përfshira në/ose afër koalicionit qeveritar kanë marrë së bashku më shumë se gjysmën e votave në 23 qershor 2013. (Si parti afër koalicionit qeveritar kam konsideruar PDIU-në dhe FRD-në, ndërsa si parti afër koalicionit opozitar kam konsideruar PBDNJ-në dhe AK-në). Në këto 52 njësi vendore (që do të quhen bashki të zgjeruara) jeton aktualisht 89% e popullsisë. Pra, kandidatët e...
Komentuar 0 herë
Artur Zheji
December 13, 2014 11:17 AM
Mbas kaq kohësh u ktheva për një raund debati dhe analizë politike tek emisioni i kolegut Sokol Balla. Emision luksoz, televizion luksoz, studio luksoze, fotografi luksoze, profesionalizëm. U munduam bashkë me Nanon, Minxhozin dhe Vasjarin të bënim një analizë të vitit politik 2014, i cili po mbyllet, ashtu si po mbyllet. Me majat dhe me gropat e veta. Mbasi u morëm disi gjatë me Opozitën dhe Bashën, u ulëm këmbëkryq te Rama dhe te dilemat e qeverisë që ai tashmë drejton prej pothuajse 16...
Komentuar 4 herë
Pëllumb Karameta
December 12, 2014 11:51 AM
Dy ditë më parë, z. Ndriçim Kulla shtjelloi në të përditshmen MAPO idetë e tij për një “revolucionim” të edukimit në vend të revolucionimit vetëm të “mësimdhënies”. Mendoj si ai, për përmirësimin e thellë të cilësisë në arsim, por, nuk ndaj të njëjtin mendim me të, për mjaft prej ideve të tjera që ai ofron, ide bazale këto për reformimin e arsimit. a) Fillimisht, në vend të termit “revolucionim”, unë po përdor termin “evoluim”, duke nënkuptuar me...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
December 12, 2014 12:46 AM
Në praktikën botërore të statistikave ekonomike, të punësuarit në sektorin bujqësor nuk raportohen e analizohen në periudha afatshkurtra, sepse nuk ndryshojnë shumë në afate të tilla. Punësimi në bujqësi është i lidhur ngushtë me sipërfaqen e punueshme të tokës, e cila, në afate të shkurtra, ndryshon pak ose aspak. Ndërsa në praktikën shqiptare, kur raportohet dhe analizohet numri i të punësuarve nga tremujori në tremujor, përfshihen edhe ata të sektorit bujqësor, të cilët përbëjnë pothuaj...
Komentuar 2 herë
Filip Guraziu
December 11, 2014 11:18 PM
Krimi komunist vazhdoi panderprerje që pas Konferencës së Mukjes e deri në vetëkapitullimin e sistemit diktatorial. Unë së bashku me shumë të tjerë, patëm fatkeqësinë të jemi deshmitarë të gjallë të atij kobi, që si rrufe ra në familjet tona. Brenda një nate, më 27 shkurt 1951 (jo në kohë lufte dhe revolucioni, por në periudhë paqeje dhe nën një pushtet të konsoliduar), hijet e zeza eleminuan 22 intelektualë nacionalistë, pa zhvilluar proçes gjyqësor dhe pa provuar asnjë lidhje me akuzën, vetëm...
Komentuar 0 herë
Eduard Zaloshnja
December 11, 2014 03:36 PM
Top Channel raportoi sot se të dhënat paraprake nga Banka e Shqipërisë tregojnë që, deri në fund të shtatorit, kompanitë e huaja investuan në ekonominë shqiptare 590 milionë euro, ose 117 milionë euro më pak se periudha janar-shtator e vitit të kaluar. Rënia e Investimeve të Huaja Direkte vjen në një kohë kur ekonomia e eurozonës, një nga partnerët kryesorë ekonomik të vendit prej nga vijnë dhe investimet më të mëdha nga jashtë, po kalon një situatë tjetër të vështirë ekonomike. Italia, një nga...
Komentuar 0 herë
Ndue Dedaj
December 11, 2014 12:24 PM
Nuk besoj të kem qenë vetëm unë disi i habitur nga promovimi sharmant i librit të gazetarit Blendi Fevziu në Pallatin e Brigadave, kushtuar “Presidentit që u bë Mbret”, në kohën kur mbretërit e Europës po nxitonin të bëheshin presidentë. Njerëzit u dyndën atje si kurrë ndonjëherë, mbase më shumë dhe se në pritjet e Presidentit për festën e Pavarësisë. Nuk mungoi askush, sidomos e kryesisht gjithë të mëdhenjtë e pushtetit dhe opozitës. Kishte aty deputetë që frekuentonin rregullisht...
Komentuar 0 herë
Mustafa Nano
December 10, 2014 11:48 AM
Kur afrohet 8 dhjetori, mua më kap një gjendje që është mes “oi-oi-oi”-së dhe “ha-ha-ha”-së, ose thënë ndryshe mes ankthit e gazit, gazit në kuptimin: gallatës; është më saktë edhe ankth, edhe gaz, dhe mos më thoni që nuk është kështu, pasi është mjaft të shihni atë që ndodh në raste të tilla, dua të them se janë të njëjtët personazhe, sidomos ai që e ka privatizuar ngjarjen, d.m.th ai të cilin njerëzit jo trushkulur të këtij vendi e mendojnë ose si një koqe kandari, ose...
Komentuar 14 herë
Eduard Zaloshnja
December 10, 2014 12:18 AM
Në qoftë se zgjedhjet parlamentare do të zhvilloheshin sot në Shqipëri, rreth 290,000 pjesëmarrës të zgjedhjeve të 23 qershorit 2013, nuk do të ishin të gatshëm të votonin për ndonjë nga partitë aktuale. Ky rezultat bazohet në sondazhin e serisë BAROMETER, të cilin e paraqita dje në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut. Për këtë sondazh, u kontaktuan me telefon fiks1200 persona të moshave të ndryshme, ku secili përfaqësonte mesatarisht 1700 banorë të moshës madhore në të gjithë...
Komentuar 1 herë
Fatos Lubonja
December 9, 2014 01:55 PM
Ata që kanë komentuar zgjedhjet e reja në PD, duke ngritur pyetjen nëse po ndryshon apo jo kjo parti me udhëheqjen e re, më së shumti e kanë fokusuar debatin në pyetjen nëse ka mbetur kjo parti ende nën sundimin e Berishës apo të rinjtë, me në krye Bashën, e kanë marrë atë në dorë për t’i dhënë një frymë të re. Duke u nisur nga ky kriter: pra ku ndryshimi barazohet me heqjen e Berishës, kritikët thonë se kjo parti nuk ka ndryshuar pasi ajo vazhdon të udhëhiqet nga Berisha, se ajo nuk ka...
Komentuar 5 herë
Ilir Dhima
December 9, 2014 10:48 AM
Ky është një fakt, që prej vitesh është bërë prezent në Shqipëri. Shtimi i kapaciteteve penitenciare me donacione nga organizma ndërkombëtare, sidomos të Evropës, si edhe të shteteve të veçanta të kontinentit tonë, nuk mund të thuhet që e ka nxitur dyndjen e ndëshkimeve ekstreme, as që të mos jetë e nevojshme të aplikohen dënimeve të llojeve të tjera. Ajo që bie në sy gjatë kërkimeve për periudhën e fundit 10 vjeçare nëpër arkivat e gjykatave tona lidhet pikërisht me peshën specifike të...
Komentuar 0 herë
Andi Bushati
December 8, 2014 08:22 PM
Ajo që ka ndodhur në 8 dhjetorin e një çerek shekulli më parë, po i nënshtrohet për vite me rradhë një mistifikimi të turpshëm, pak a shumë ashtu sikurse ndodh me datat që i paraprijnë, ato të festës së Pavarësisë dhe asaj të çlirimit. Sa herë mbërrijnë këto data të rëndësishme të historisë së shkurtër të shtetit tonë, shumica e popullit kënaqet duke festuar disa gjysmë të vërteta, që fshehin një pjesë të rëndësishme të historisë reale të këtij vendi. Kështu çdo 28 nëntor ne dëgjojmë për aktin...
Komentuar 0 herë
Jasmin Rexhepi
December 8, 2014 05:36 PM
Kosova shënon ditën K. Mund të quhet edhe si KKK, por duhet sqaruar se nuk po flasim për Ku Klux Klan, por po flasim për KKK-në tonë, nocioni i së cilës do të ishte Konfirmimi i Krimit të Kosovës. Të dy janë Kryetarë, njëri i lidhjes, tjetri i partisë, por dytë janë demokratë të Kosovës. Që të dy janë të obsesionuar pas K-së the të zhytur n´K!   “Kijameti”, ndoshta është fjala më e madhe e cila përshkruhet me shkronjën K. Si Kosovarë, ndoshta jemi një ndër vendet më të...
Komentuar 0 herë
Arben Kallamata
December 8, 2014 10:37 AM
Para disa kohësh, një shoku im arkitekt që nga Kanadaja u shprehte në shtypin shqiptar, në facebook, dhe në letra të drejtpërdrejta autorëve indinjatën e tij si profesionist dhe qytetar për një përçudnim që po i bëhet qendrës së Korçës. Letrat dhe shkrimet, që kishin në shënjestër një firmë arkitekturore gjermane dhe krerët e Bashkisë së Korçës, gjetën mbështetjen e shumë korçarëve. Por për çudi, disa nga ata të cilët ia kishin pëlqyer shkrimet, njëkohësisht vazhdonin t’i bënin “...
Komentuar 0 herë
Ilir Yzeiri
December 7, 2014 01:08 PM
Sjellja e opozitës shqiptare, dhe përkatësisht e Lulzim Bashës, gjithnjë e më shumë po i ngjan një spektakli që luhet në një sallë pa spektatorë. Të vetmit që e ndjekin këtë shfaqje janë më së shumti zyrtarët e djeshëm të PD-së ose aspirantët për shtetarë të nesërm të saj, të cilët, në mungesë të dramës së vërtetë, kanë sajuar një melodramë të shkruar nga mjeshtri i manipulimit, Sali Berisha, dhe e recitojnë në sallën e agjitpropit të SHQUP-it. Po çfarë e ka shkaktuar gjithë këtë zemërim të PD-...
Komentuar 0 herë
Enkel Demi
December 6, 2014 12:21 PM
Ka qenë ora 18.30 e mbrëmjes, kur një shtëpie në lagjen “Ahmet Haxhia” në Shkodër i ra dera. Në qytet është dimër, bie shi dhe nata vjen herët. Kjo është ora e darkës, ku familja mblidhet rreth tryezës këmben dy fjalë, sheh lajmet dhe fëmijët mbyllin detyrat. Në Shkodër kush ka urdhëruar e di që të presin mirë fort, kurdo që i bie portës, ndaj edhe në këtë rast i zoti i shtëpisë u përball me do të panjohur, por u tha “mirësevjen”. Në fakt, ishin njerëzit e INUK, të cilët...
Komentuar 4 herë
Artur Zheji
December 6, 2014 11:53 AM
Bashkë me shirat e dimrit, stinë veçanërisht e ashpër për popujt e varfër, duket se ka përgjithësisht një rritje të mosbesimit, të shprehur dhe të artikuluar në mjaft nivele ndaj Qeverisë Rama 1. Fillimisht pritshmëria ishte e madhe. Zgjedhjet e vitit 2013, ishin zgjedhje në vit krize, ndonëse Berisha nuk e përmendte asnjëherë asokohe fjalën krizë. Si popull romantik që jemi, shumica mendoi se me ndërrimin e qeverisë, do të mund të dilej lehtësisht nga kriza. Retorika e Opozitës me të drejtë...
Komentuar 0 herë
Andrea Stefani
December 6, 2014 11:46 AM
Lulzim Basha ka dhënë një përgjigje të habitshme, më saktë skandaloze, në emisionin “Top Story” lidhur me vrasjen e 4 protestuesve më 21 janar. Më mirë të reagosh ndaj protestave sesa të vrasësh protestues ka polemizuar drejtuesi i emisionit, Sokol Balla. Dhe Basha ka dhënë një përgjigje ku arroganca konkurron me mendjelehtësinë: “Ajo është një ngjarje tragjike e provokuar nga Edi Rama”. Një përgjigje që u thotë shqiptarëve: Po, i vramë protestuesit më 21 janar, por kjo...
Komentuar 2 herë
Eduard Zaloshnja
December 5, 2014 02:37 PM
Sipas një sondazhi të kryer ditë më parë, më rezulton se në qershor 2013, 55% e banorëve aktualë urbanë që rrjedhin nga familje ish të perndjekura, kanë votuar për partitë e djathta (PD, FRD, LZHK, PR, PDIU etj.), 30% kanë votuar për partitë e majta (PS, LSI, PBDNJ, etj.) dhe 15% nuk kanë marrë fare pjesë në zgjedhje. Po të zhvilloheshin zgjedhjet parlamentare sot, 46% e ish të përndjekurve do të votonin partitë e djathta 30% të majtat, 12% s’do të votonin fare dhe 12% ishin të pavendosur...
Komentuar 4 herë
Ahmet Shqarri
December 5, 2014 09:46 AM
Është një lloj specie që vetëpompohet për t’u fryrë, duke ju plasur pastaj në fytyrë turmës së cilës nuk i mbetet veçse të hutohet edhe më shumë nga ç’është. I gjen kudo, të sajuar e të shfaqur gjithfarësoj, ca sikur të ishin mendimtarët apo shkronjësit më të shquar të historisë së këtij vendi, paçka se janë duke e bërë lëmsh atë; disa të tjerë, po ashtu vegjetues e ndërkohë mashtrues, përpiqen të zaptojnë çdo qelizë, madje dikush, “merita” e...
Komentuar 0 herë
Mentor Nazarko
December 4, 2014 03:47 PM
Në librin ”Kodi Da Vinçi”, një nga personazhet, i rënë në kontakt me një të vërtetë alternative me atë të Biblës mbi figurën e Jezu Krishtit, i thotë përafërsisht bashkëbiseduesit të vet: Njerëzimi do tronditet kur të marrë vesh se perëndia e tyre paska qenë i martuar dhe ka pasur fëmijë! Bashkëbiseduesi tjetër, i cili qëlloi një burrë më i ditur dhe largpamës, i tha: Që të ndodhë kjo tronditje, do duhet që e vërteta alternative të shpërndahet të paktën në po aq kopje sa Bibla...
Komentuar 4 herë
Eduard Zaloshnja
December 4, 2014 11:35 AM
Në 10 muajt e parë të këtij viti, shpenzimet e buxhetit të shtetit për investime kapitale ishin rreth 180 milion dollarë më të ulta se ato të së njëjtës periudhe të një viti më parë. Por a e kanë mbushur këtë boshllëk shpenzimet private për investime? Kjo pyetje bëhet sidomos e rëndësishme prej faktit se, nga Thesari i Shtetit, u janë dhënë bizneseve rreth 260 milionë dollarë, për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura që qeveria e mëparshme kishte ndaj tyre. Ndërkohë që shoqatat e bizneseve...
Komentuar 0 herë
Agron Tufa
December 3, 2014 04:49 PM
Mund të përcaktosh dhe tashmë e kanë përcaktuar gjenezën intelektuale të dy prej ideologjemave që kanë përshkuar në këtë shekull pjesën më të madhe të njerëzimit. Megjithatë, ende na kanoset rreziku, a thua se në to, prapëseprapë, paskan gjalluar dofarë idesh të thella e të mëdha, prej të cilave edhe sot të ketë mbetur ndonjë grimcë e vlefshme. Është fjala për komunizmin dhe nazizmin. Praktika tragjike e tyre na la një përvojë të padenjë për respekt. Ata nuk meritojnë më (pavarësisht...
Komentuar 0 herë
Fatos Lubonja
December 3, 2014 11:39 AM
Më duhet ta them që në fillim një opinion të fortë që s’është vetëm i imi: të përkujtosh me festime shtetërore një ditë që për 45 vjet rresht ka qenë dita festive e diktaturës, ditë që në kujtesën e shqiptarëve të burgosur, të pushkatuar, të izoluar, të lënë në injorancë dhe mjerim është e lidhur me glorifikimin e persekutorëve të tyre, është një fyerje. Është një fyerje ndaj të vdekurve dhe ndaj të gjallëve. Është një fyerje ndaj së kaluarës historike gjithashtu, është një fyerje edhe...
Komentuar 6 herë