Ligji për arsimin e lartë, Fuga reagon ndaj P. Xhufit: "Pëllumbi u "zgjua" pasi ligji u votua"

Postuar në 31 Korrik, 2015 09:08

Artan Fuga ka reaguar me një postim në Facebook ndaj opinionit të Pëllumb Xhufit, publikuar sot në "Panorama". Po e përcjellim të plotë:

"Pellumbi (Xhufi) niset ne "fluturim" duke i konsideruar feudalet si rrace e keqe.
---------------------------------------------
Miq te mi me thone se paska shkruar te Panorama ku me sulmon se ne mbrojme nje universitet me feudale dhe nomenklaturash.
Taktiken e sulmeve horizontale e njoh mire, nuk bie ne kurthet e saj se eshte humbje kohe dhe energjish.
Feudal une a mbrojtes feudalesh une ?
Kaq pak?
Po te me thoshte diikush se jam feudal do ta merrja per lavderim... Po ku di Pellumbi se cfare eshte feudali???
Hajde historian hajde... Me rafte pika me rafte... Edhe vasali madje ishte me dinjitet.
Nuk besoj se i ka lexuar punimet e Marc Bloch-ut
Une jam skllavopronar, dozh venecian, tregtar gladiatoresh, aga i ushtrive otomane, mytesarif, cfare deshiron tjeter o Pellumb???
Ku di ai se cfare eshte feudali, e kujton te keq...
"U zgjua" Pellumbi nga gjumi dhe sillet si skifter...
Me thane se a do t'i pergjigjesh?
U perpoqa te gjej ndonje argument te tij, por lexova vetem sharje, mllefe.
Nuk do te pergjem por vetem do qesh.
Sinqerisht per te qesh.
Ai vetem sulmon Presidentin sepse ai ashtu eshte puna, si duket.
U "zgjua" edhe Pellumbi pasi ligji u votua.
Nomenklaturash?
O i shkreti Pellumb qe kurre nuk ka drejtuar ndonje gje edhe pse ka qene drejtues kudo ku ka qene.
Ai eshte parimor jo si disa qe kerkojne te trashegojne akademine e shkencave qe duket si prone me tapi, se kete une kete nuk e honeps dot.
Feudali duhet te beje sherbime perpara se te pretendoje timarin.
Sistemi i merites.
Te gjithe e dine se perse e ben dhe cfare deshiron.
Shume shpejt do te behet publike.
I pafajshem dhe i thjeshte si nje mjellme e bardhe.
Cfare eshte
historian apo politikan,
shkencetar apo ambasador,
europianist apo nacionalist,
Etnocetrik apo respektues i kulturave diverse etnike ne Shqiperi e Ballkan,
Deputet apo drejtues doktoratash???
Hajde gjeje.., te gjitha, te gjitha, tani edhe menaxher arsimi..., pamfletist.
Polifunksion. Bravo i qofte, ne fakt.
Drejtues i Ps qe shkon te Lsi-ja apo drejtues i Lsi qe shkon te Ps, apo i Ps qe shkon pa drejtim ?

Si ta besoj qendrimin e tij si shkencor kur ai nuk i ka lene vend vetes per ta trajtuar me nje identitet te caktuar?
Po lere mos u merr me te.
Le te fluturoje...".

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.