Data sot është 31-03-2015, ora 01:58
Share |

Lajme

Lajme

 
Dje në mbrëmje janë arrestuar dy punonjës të policisë, i pari shefi i Zyrës së Interpol Tirana, Artan Bajraktari dhe personi i dytë është Laureta Alla, operatore. Siç përcjellin të dhënat e para, por jo të konfirmuara zyrtarisht, ndalimi është bërë nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm, pasi dyshohet se “në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë fshehur provat e marra nga Belgjika për dosjen “Frroku””(http://www.gazetadita.al/fshehu-frrokun-ndalohen-nga-shcba-j...). Bëhet e ditur se kërkesa për...
Komentuar 1 herë

 
Dhe pse vetë Berisha dhe njerëz të tij e kanë nxitur zyrtarisht që rikandidojë, Lulzim Basha nuk do të ketë kandidat i Partisë Demokratike për Tiranën. Kreu demokrat ka këmbëngulur që të mos kandidojë në zgjedhjet vendore, të cilat në rast të një rezultati negativ, do të rrezikonin postin e tij si drejtues i PD-së. Faktikisht, arsyetimi zyrtar është tani e tutje ai duhet të përqëndrohet në drejtimin e partisë dhe menaxhimin e fushatës në gjithë vendit. Ndërkaq në garë janë futur katër emra të...
Komentuar 1 herë

 
Edi Rama ka mbledhur deputetët e Qarkut Tiranë për të diskutuar kandidatët e propozuar nga PS për bashkinë më të madhe në vend. Deri tani është vendosur që të vijohet me sondazhe të mëtejshme dhe takime me deputetë përpara se të dilet me një emër konkret. Deri tani, mbështetje më të madhe kanë marrë kandidaturat e Erjon Veliajt, Pandeli Majkos dhe Blendi Klosit. Rikthimi i emrit të Veliajt, përmendur shumë herët si një kandidaturë e mundshme për Tiranën por më pas i sfumuar, duket se ka ndodhur...
Komentuar 0 herë

 
Avokati i deputetit Tom Doshi paralajmëron se beteja ligjore do të vijojë në hallkat e tjera të sistemit gjyqësor. I ftuar në studion e Adi Krastës, avokati Vladimir Meçe tha se në kushtet kur Gjykata e Lartë ka vendosur deklarimin si të ligjshëm të ndalimit të Doshit dhe ka caktuar për të si masë sigurimi “arrestin në shtëpi”, hapësirat për kundërshtimin e këtij vendimi janë të pakta pasi ai është vendim gjyqësor që  pranohet si i tillë dhe është një vendim ezaurues....
Komentuar 0 herë

 
Vetëm dje, prefektja e Vlorës, Etjona Hoxha, doli në media për të deklaruar se për çështjen e koncesionit të parkingjeve publike në këtë qytet, mbante përgjegjësi sekretari i Përgjithshëm i Prefekturës, që sipas saj kishte firmosur një vendim të Këshillit Bashkiak pa u konsultuar me të(http://vizionplus.al/vlore-prefektja-hoxha-jo-parkingjeve-me...). Sot disa media zbulojnë shkresën ku mbi vendim qëndron firma e Etjona Hoxhës dhe vula përkatëse e institucionit, përmes së cilës Prefektja e...
Komentuar 1 herë

 
Në një nga shfaqjet e rralla të pakënaqësisë së hapur ndaj aleatit të madh, republikanët kërkojnë me këmbëngulje përgjigje nga selia blu për propozimin për të kandiduar në Durrës Agron Dukën. Sipas kryetarit Mediu, ky proces “po kalon përmes sekserëve dhe jo në takime konkrete që përcakton qartë qëndrimin e PD në raport me këtë propozim”. Duke folur për A1 Report, mediu thotë se deputetin Agron Duka, të gjitha sondazhet e nxjerrin fitues. Kreu i PD-së Basha, si reagim ka thirrur për...
Komentuar 0 herë

 
Pritet vetëm zyrtarizimi i kandidaturës së saj si garuese e mazhorancës së majtë për bashkinë e Shkodrës, por ndërkohë biznesmenia dhe aktivistja Keti Bazhdari ka gjetur një mënyrë për të theksuar identitetin dhe vlerat e qytetarisë shkodrane: Përmes vizitës me një grup të rinjsh e të rejash në rrënojat e kalasë së harruar të Drishtit. “Ne shkodranët kemi pse krenohemi me vlerat tona, sepse kemi mbi shpatulla një histori mijëra vjeçare që na e rezervon këtë nder. Atëherë pse tregohemi kaq...
Komentuar 0 herë

 
I dënuar me gjobë për veprën penale të plagosjes më 24 prill 2012, por bëhet kandidat për deputet, çka nënkupton kartelë penale të pastër; veç kësaj, edhe KQZ që ka për detyrë verifikimin në raste të tilla, nuk ka vënë re asgjë të parregullt. Fjala është për pastërtinë e figurës së deputetit Mark Frroku. Çdo kandidat duhet të paraqesë në KQZ dëshminë e tij të penalitetit ku të figurojë si i padënuar nga organet e drejtësisë. Ligjet shqiptare parashikojnë që për këtë vepër penale, i dënuari...
Komentuar 0 herë

 
Vendimi për parkingjet me pagesë në qytetin e Vlorës, pas anullimit të të njëjtit projekt në Tiranë, shkaktoi shumë zhurmë në qytetin bregdetar. Por prefektja Etjona Hoxha e anulloi vendimin bashkiak, edhe pse ai rezultonte i miratuar nga prefektura. Për këtë ajo shkarkoi sekretarin e Përgjithshëm të Prefekturës, që sipas Prefektes pati firmosur pa dijeninë e saj vendimin e Këshillit Bashkiak që parkimet me pagesë t’i menaxhonte një kompani amerikane. Sot kjo ka sjellë reagimin e degës së...
Komentuar 1 herë

 
Mark Frroku, një emër anonim deri në vitin 2011, tërhoqi vëmendjen e mediave pas befasisë politike që shkaktoi rezultati i Partisë KristianDemokrate në zonën e Pukës. I pambështetur nga dy koalicionet e mëdha, të paktën publikisht, Frroku u konsiderua si një nga suprizat e zgjedhjeve parlamentare të 23 Qershorit. Bashkë me Tom Doshin vendosën hegjemoninë në një pjesë të elektoratit të Veriut, duke sfiduar hapur pozitat e Jozefina Topallit në rajonin katolik. Një rezultat që i shkoi për shtat “...
Komentuar 0 herë

 
Përfoljet e ditëve të fundit lidhur me mundësinë e kandidimit të Gjergj Bojaxhiut si kandidat I pavarur për bashkinë e Tiranës, u konkretizuan nga vetë Bojaxhi. Ai shpalli sot garën e vet me premtimin për ta bërë Tiranën një qytet më dinjitoz, më të jetueshëm dhe më të motivueshëm. Bojaxhi hyn në garë pa mbështetjen e dy partive të mëdha, ndërsa më 21 qershor kërkon votën e të zhgënjyerve prej tyre dhe atyre që përgjitësisht janë indiferentë ndaj kampeve politike. Të cilët janë fakt janë...
Komentuar 0 herë

 
Kryeministri i Shqipërisë ka “firmosur” sot marrëveshje bashkëpunimi me PDIU-në, ose partinë e çamëve. “Së bashku me PDIU-në do të jemi në bashkëqeverisje dhe stacioni i parë i këtij bashkëpunimi do të jenë zgjedhjet vendore të 21 qershorit. Në disa qarqe kontributi i PDIU-së ka qenë konkret”, tha kryeministri. Dhe sërish me të njëjtën frazë të dalë boje të një demagogjie sa për konsum deklarativ, kryeministri ka përsëritur atë që e dëgjojmë qëkur ai bujti në politikë, pa qenë asnjëherë...
Komentuar 1 herë

 
36-vjeçari nga Fushë-Kruja, Durim Bami do të qëndrojë në burg. Gjykata e Lartë vendosi masën e sigurisë të arrestit me burg ndaj Bamit, edhe pse Bami në seancën me dyer të mbyllura i ka qëndruar versionit se gjithçka u sajua lidhur me atentatin e pretenduar ndaj deputetit Doshi. Ajo që bën përshtypje është se edhe pas ndryshimit të akuzës që iu bë Bamit, nga tentativë vrasjeje të funksionarëve publikë në kallëzim të rremë, gjyqtarët morën vendimin për ta lënë në burg. Avokati i Bamit jashtë...
Komentuar 0 herë

 
Nisma e deputetëve Mesila Doda dhe Shpëtim Idrizi për hapjen e dosjeve të bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit, që aktualisht mund të mbajnë detyra në administratë dhe institucione të ndryshme, është rrëzuar në Komisionin Parlamentar të Ligjeve. Relatori i tij, Armando Subashi, ka deklaruar se drafti në fjalë vjen ndesh me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të vitit 2009 që rrëzpi projektligjij e hartuar asokohe nga qeveria Berisha. “Duhet të jemi shumë të kujdesshëm, tha ai, pasi është shumë...
Komentuar 2 herë

 
Siç njofton gazeta Shqip, PD planifikon të rikthehet në Shkodër pas më shumë se dy dekadash për të protestuar kundër qeverisjes së majtë. Dhe këtë do ta bëjë më datë 2 prill, në përkujtim të 24-vjetorit të vrasjes së katër të rinjve në demonstratën e 2 prillit 1991, e cilësuar si demonstrata e parë antikomuniste Arben Brocit, Bujar Bishanakut, Nazmi Kryeziut dhe Besnik Cekës. Ky kombinacion i ndjekjes penale ndaj deputetit Doshi, Shkodrës, 2 prillit dhe protestës, sigurisht është rast për të...
Komentuar 0 herë

 
Pas Paskal Milos, edhe Skënder Gjinushi shprehet i pakënaqur nga moszbatimi i marrëveshjes së vitit 2013 me PS-në dhe deklaron daljen me një koalicion të ri në zgjedhjet e 21 qershorit. Gjinushi ka thënë në një intervistë për Panoramën sot se Rama nuk ka zbatuar asnjë pikë të marrëveshjes së bërë para zgjedhjeve parlamentare të 23 qershor 2013. “Kjo është një inkorrektesë politike pasi ne kemi qenë në krah të PS edhe në 2005 kur kaloi në opozitë dhe nuk bëmë koalicion me Berishën...
Komentuar 1 herë

 
Duke qenë se Shqipëria nuk ka marrëveshje ekstradimi me Belgjikën, Mark Frroku nuk mund të ekstradohet për vrasjen që akuzohet se ka kryer në vitin 1999. Ka qenë kjo arsyeja që Prokuroria e Përgjithshme shqiptare ka rihapur këtë çështje, dhe duket se Frroku do të gjykohet në Shqipëri, në rast se prokuroria merr autorizim nga Kuvendi. Por ka edhe një variant tjetër, njohja e vendimit të dhënë nga drejtësia belge për Frrokun dhe zbatimin e tij në Shqipëri. Prokuroria e Përgjithshme ka zbardhur...
Komentuar 0 herë

 
INSTATI ka publikuar shifrat e tremujorit të fundit të 2014-ës për vëllimin e xhiros së bizneseve dhe për vëllimin e tregëtisë me pakicë. Rrritja e këtyre vëllimeve në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më para ishte përkatësisht 2.6% dhe 4.1%. Këta dy tregues janë kryesorët për rritjen e Produktit të Brendshëm Bruto (PBB). Rritja e regjistruar e tyre është një indicie e fortë se rritja e PBB-së në vitin 2014 ka qenë afër ose sa objektivi i qeverisë dhe FMN-së, 2%. E.Zaloshnja
Komentuar 0 herë

 
Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë ngritur shtabin e përbashkët për zgjedhjet për Bashkinë e Gjirokastrës. Deputetët socialistë të Gjirokastrës Arben Ahmetaj e Anastas Angjeli janë shprehur optimistë për fitoren e mazhorancës në këto zgjedhje. “Për Bashkinë e Gjirokastrës, në siglën e mazhorancës kandidon prefektja aktuale Zamira Rami e LSI-së” raporton “Shqiptarja.com”. Sipas Ahmetajt, fitorja e mazhorancës në Gjirokastër në zgjedhjet e 21...
Komentuar 0 herë

 
Lojtari i kombëtares shqiptare Mërgim Mavraj e ka realizuar golin pak momente pasi ka marrë vesh se babai i tij ka ndërruar jetë. Kjo raportohet nga gazeta “Express” që e cilëson Mavrajn si shqiptarin “me shpirtin më të madh” dhe se golin ia ka kushtuar babait të ndarë nga jeta. http://www.gazetaexpress.com/sport/mavraj-me-shpirt-te-madh-shenoi-gol-pak-caste-pasi-mori-lajmin-per-vdekjen-e-babait-90315/ Ndarja nga jeta e babait të Mavrajt që vuante nga një sëmundje e...
Komentuar 0 herë

 
Shqipëria ka fituar sot ndeshjen e futbollit me përfaqësuesen armene, me rezultatin 2:1. Të parët kanë shënuar armenët, në minutën e katërt me Yura Movsisyan. Ekipi shqiptar ka përmbysur rezultatin vetëm pasi Hovhannes Hambardzumyan është larguar me karton të kuq në minutën ’70. Goli i barazimit ka ardhur në minutën ’77 nga Mavraj dhe goli i fitores në minutën ’82 nga Gashi. Ndeshja ka patur shumë kartona: 6 të verdhë dhe një të kuq.
Komentuar 0 herë

 
Shoqata e peshkimit sportiv dhe rekreativ, “Pro Fishing Albania”, bashkë me qytetarë të apasionuar pas peshkimit sportiv, kanë nisur një protestë simbolike kundër peshkimit me dinamit dhe mjete të tjera të paligjshme. “Te nderuar miq te faqes tone, ka ardhur momenti te mos behemi me neglizhent ndaj ketyre fenomeneve te cilat po shkaterrojne bregdetin tone kaq te mrekullueshem. Eshte nje pasuri e te gjitheve, te cilen do ja leme trashegimi femijeve tane, brezave pasardhes. Secili prej nesh ka...
Komentuar 0 herë

 
Partia Demokratike në Lezhë ka propozuar 15 kandidatura potenciale që mund të garojnë për Bashkinë përballë Viktor Tushës së LSI-së. Kreu i PD-së në Lezhë, Paulin Marku tha se procesi i propozimeve ka qenë më transparenti i bërë ndonjëherë. “Procesi ka filluar i ligjshëm, demokratik dhe tepër i hapur. Nuk kanë qenë vetëm strukturat e Partisë Demokratike, të cilat janë marrë me propozimin e kandidatëve për kryetarë bashkie, por kësaj radhe, si asnjëherë tjetër, është menduar që...
Komentuar 0 herë

 
Është shtyrë për të martën mbledhja e Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin, që do të shqyrtonte kërkesën e prokurorisë për arrestimin e deputetit Mark Frroku. “TCH” raporton se avokatët e Frrokut, Genc Gjokutaj dhe Saimir Vishaj, bënë të ditur pas mbledhjes që zgjati rreth 30 minuta, se në mbledhje duhet të jetë i pranishëm edhe klienti i tyre, e për këtë arsye ajo do të mbahet të martën, në orën 12:00. Belgjika kërkon arrestimin e deputetit Mark Frroku, i dënuar në...
Komentuar 0 herë

 
Qytetarët që kanë familjarë në emigrim apo që punojnë në administratën publike nuk mund të përfitojnë ndihmë ekonomike. “Ora News” raporton se përpara se qytetarët të plotësojnë formularët e ndihmës ekonomike, duhet të shohin mirë kategoritë që përfitojnë.  Të dhënat e formularit plotësohen në zyrat e njësive vendore ndërsa ekspertët bëjnë thirrje që të tregohet kujdes me plotësimin e formularëve për përfitimin e ndihmës ekonomike. http://www.oranews.tv/vendi/ndihma-ekonomike-s...
Komentuar 3 herë

 
Edhe pse nuk janë shënuar histori suksesi në 20 vite, qeveria shqiptare po bën një përpjekje të re për krjimin e atyre që cilësohen si zona të lira ekonomike. Problemet e pronësisë dhe mungesa e infrastrukturës vlerësohen si problematikat kryesore pse ky koncept nuk ka gjetur zbatim. “Gjatë muajit maj do të hapet gara për zonën e parë, atë të Spitallës në Durrës” raporton “Vizion Plus” që evidenton gjithashtu se janë përcaktuar edhe lehtësirat fiskale që do të përfitojë...
Komentuar 0 herë

 
Familja dhe bizneset e shqiptarit Naser Kelmendit kanë hyrë në listën e zezë të Presidentit të SHBA-së, Barack Obama. Gazeta “Express” raporton se kjo ka ndodhur për shkak se dyshohet se merret me tregti droge dhe pastrim parash. Kelmendi ka qenë edhe më herët në listën e zezë të Presidentit Obama. "Naser Kelmendi është i angazhuar në aktivitete kriminale për më shumë se 35 vite. Ai ishte kreu i një organizate kriminale në Ballkan dhe ka një rrjet të bashkëpunëtoreve të tërë në...
Komentuar 0 herë

 
Partia Demokratike ka vijuar sot protestat në Kukës ku ka kërkuar largimin e kreut të Kuvendit, Ilir Meta. Kryetari i PD-së, ka folur për e emergjencë, për nevojën për ndryshim, duke premtuar edhe disa masa. “Çdo ditë që kalon është një ditë më shumë në humbjen e besimit, të vuajtjes së shtuar, për të rinjtë, të rejat, të afërmit. Nuk pret koha më. sepse Kukësi, vendi, janë në zgrip të humnerës. Meta është streha e fundit e maskarenjve në ikje. Kukësi nuk mund të përfaqësohet më nga një Ilir...
Komentuar 0 herë

 
Mediat i kanë kushtuar vëmendje të veçantë përballjes së kombëtares shqiptare të futbollit me Armeninë sot në Elbasan. Po raportimet këtë herë janë fokusuar edhe te çështjet e besimit. Të premten u raportua se lojtarët e kombëtares u falën në xhami. Për më shumë: http://www.panorama.com.al/ndeshja-kunder-armenise-lojtaret-e-kombetares-shqiptare-falen-ne-xhami/ Ndërsa sot, Ora News ka publikuar një foto ku trajneri i kombëtares shqiptare shfaqet në një ceremoni kishtare, i veshur me kostum...
Komentuar 2 herë

 
Gazeta “Shqiptarja.com” shkruan sot se demokratët e kanë zgjidhur dilemën e kandidaturës për Bashkinë e Tiranës. Sipas gazetës, kandidatura që duket se ka marrë edhe “bekimin” e Bashës është ish-nënkryetarja e Bashkisë, Jorida Tabaku. “Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku duket se është kandidatura preferenciale e kreut demokrat Lulzim Basha në garë për bashkinë e Tiranës në zgjedhjet e 21 Qershorit. Mesa duket Tabaku ka marrë tashmë “bekimin...
Komentuar 0 herë

 
Policia dhe OSHEE kanë raportuar këtë fundjavë mbi vijimin e punës së përbashkët të 110 grupeve të kontrollit në të gjithë vendin, ku janë evidentuar 61 raste të vjedhjes së energjisë elektrike, prej të cilëve janë arrestuar 13 persona me akuzën e vjedhjes së energjisë. Po ashtu, edhe 3 punonjës të OSHEE-së janë proceduar penalisht për shpërdorim detyre. TCH raporton se janë ndërprerë edhe 4350 lidhje të abonentëve debitorë. n.k
Komentuar 0 herë

Ndryshe nga herët e tjera, ku formacioni kuqezi për një ndeshje zyrtare mësohej rreth 24 orë më parë, këtë herë ndaj Armenisë, paqartësitë mbi formën e disa lojtarëve kryesorë kanë bërë që De Biasi të ketë ende dyshime për ekipin, që do të nxjerrë këtë të diel në fushë që nga minuta e parë.    Mërgim Mavraj është një nga pikëpyetjet e mëdha të trajnerit 58-vjeçar. Për mbrojtësin e dëmtuar, stafi mjekësor po bën gjithçka që ai të jetë në fushë dhe vetëm gjatë ditës së sotme do të...
Komentuar 0 herë