Data sot është 27-08-2014, ora 13:06
Share |

Lajme

Lajme

 
Kina ka bërë të ditur se ka ndërmend, dhe ka nisur punën madje, për të ndërtuar sistemin e vet operativ, të cilin do ta prezantojë në muajit tetor të këtij viti. “Xinhua”, agjencia shtetërore e lajmeve shkruan  se përgjimëet e SHBA dhe monopoli i Microsoftit, kanë çuar në idenë e “shkëputjes” së Kinës nga kjo varësi dhe me këtë rast sistemi i ri operativ për PC do të jetë gati në tetor. Sipas Xinhua-së, zëvendësimi i sistemit operativ brenda Kinës do të ndodhë dy...
Komentuar 0 herë

 
Gazeta “Mapo” shkruan sot për Seminarin Ndërkombëtar të Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës  shqiptare që po zhvillohet në Prishtinë. “Mapo” ka mbajtur si temë kryesore të shkrimit fjalën e studiuesit arbëresh Francesco Altimari, duke shkëputur prej saj dy momente: së pari sugjerimin e Altimarit për dokumentin e parë zyrtar të shqipes, që sipas tij është një dokument i shkruar më 1744 nga At Gjergj Guxeta dhe që i drejtohej Vatikanit. Madje për Altimarin kjo datë do...
Komentuar 0 herë

 
Dëshmitë e të arrestuarve për skandalin e vjedhjes në Bankën e Shqipërisë, rrëzojnë të gjithë qëndrimin e Këshillit Mbikëqyrës dhe të Guvernatorit, sipas të cilëve ishte elementi njeri ai që përcaktoi ngjarjen në fjalë, teksa rregulloret dhe sistemi ka qenë funksional. Kjo pasi të paktën dëshmia e Petrit Ramohitos, përgjegjës i Arkës për Veprim në Departamentin e Emisionit, ka dhënë disa hollësi që flasin për mungesë rregulloreje.  “Rregulloren na e vunë në dispozicion më datë 25...
Komentuar 0 herë

 
Ka zgjuar diskutime dhe kërshëri shumë të madhe varri i zbuluar në Amphilopolis në Greqi. Spekullimet shkojnë nga eventualiteti se aty është varrosur Aleksandri i Madh deri te mundësia që aty të jetë vendosur Roksana, ose një figurë shumë e njohur maqedonase e kohës së Aleksandrit të Madhe. Nga ana tjetër, pritmëria mund të zbehet nëse ajo që thotë historiani grek Sarantis Kargakos, do të verifikohet. Sipas tij, duke patur parasysh një çarja të madhe pas hyrjes kryesore për te varri, sugjeron...
Komentuar 0 herë

GJIROKASTER - Një aksident me pasojë vdekjen e dy turisteve polake ka ndodhur rreth orës 19:00 sot në aksin Kakavijë-Gjirokastër. Sipas policisë së Gjirokastrës ngjarja ka ndodhur në fshatin Sofratikë dhe viktimat janë një turistet polake Magdalena Maria Furtak 32 vjeç si dhe Monika Liszka 36 vjeç. Për pasojë e aksidentit ka mbetur i plagosur edhe një djalë 9 vjeç, po turist polak, si dhe drejtuesi i mjetit, shqiptari Hajredin Qyshka 63 vjeç, të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Sipas...
Komentuar 0 herë

VLORE - Policia e Vlorës ka gjetur mbrëmjen e sotshme trupin e pa jetë të një personi në zonën e Lapardhas, e njohur si një epiqendër e kultivimit të kanabisit në Vlorë. Pas nisjes së hetiemve, policia thotë se vdekja e 26-vjeçarit Daniel Lika mund të jetë shkaktuar pas një ngjarje kriminale. Dyshohet se viktima bashkë me 2 persona të tjerë ishin në malin Shashicë, ndërsa u ndesh në rrugë me 3 persona të tjerë të panjohur. Këta të fundit të armatosur me armë kallashnikov kanë qëlluar drejt 26-...
Komentuar 0 herë

Ka dalë për të dytën herë para gjykatës me akuzën goditje me armë të policisë për shkak të detyrës, por këtë herë nuk ka mundur të fitojë lirinë por do të mbetet në burg. Arrest me burg ka vendosur Gjykata e Krimeve të Rënda për të riun nga Lazarati, Juxhin Bocia, të arrestuar dy ditë më parë, pasi gjatë një kontrolli policior, blutë e Gjirokastrës kanë mundur t'i gjejnë në celular të riut një vidio ky ai sëbashku me A. Alikon gjuanin me mitraloz 12.7 ndaj policisë gjatë operacionit...
Komentuar 0 herë

 
Për ish-drejtorin i SHISH Fatos Klosi, përgjimi i qeverisë shqiptare nga shërbimi inteligjent gjerman, BND, dëshmon se Berlini nuk i ka besuar Sali Berishës dhe politikës shqiptare në tërësi. Klosi ka pohuar sot se përgjimet e shërbimit sekret të Gjermanisë, konfirmojnë klimën e thellë të mosbesimit dhe formalitetin e deklaratave zyrtare. Po ashtu, sipas tij Berlini ka dyshuar tek Sali Berisha dhe raportet e tij me krimin, nisur nga argumenti se përgjimet janë kryer për çështje sigurie. “...
Komentuar 0 herë

 
Në sulmet me armë nga ana e kultivuesve të kanabisit ndaj helikopterëve të policisë në Malësinë e Dukagjinit, është goditur dhe është rrëzuar edhe helikopteri i Ministrisë së Brendshme. Zbulimin e bën A1 Report, që ka siguruar foto ekskluzive të mjetit të rrëzuar në fshatin Pult, në ditën e dytë të aksionit. Kësisoj, rezulton se është qëlluar jo vetëm helikopteri i Ministrisë së Mbrojtjes por edhe ai i policisë. Madje ​helikopteri gjerman BO 105 i blerë me vlerën 1 milionë euro nga shteti...
Komentuar 0 herë

 
Të intervistuar nga gazeta Express, drejtues të Bashkësisë Islame, imamë e ministra janë pro ndaljes së Vahabizmit në Kosovë. Të gjithë janë dakord se shteti mund ta miratojë një ligj dhe ta ndalojë përgjithmonë përhapjen e kësaj rryme. Bile, sipas tyre, Vahabizmi duhet të ndalet sa më shpejt, pasi po e prish imazhin e Kosovës dhe Islamit në përgjithësi. Ndalimin e Vahabizmit me ligj e ka bërë ditë me parë Malajzia. Resul Rexhepi nga Bashkësia Islame e Kosovës ka thënë se Kosova mund dhe duhet...
Komentuar 0 herë

Qytetarët e Tiranës kanë qënë vetë ata që kanë denoncuar ndërtimet pa leje në kryeqytet. Sipas policisë gjatë ditës në 10 raste qytetarët kanë sinjalizuar mbi ndërtime të paligjshme në Tiranë. Dhe pas denoncimit janë marrë masat e nevojshme për dërgimin e shërbimeve policore, të cilët kanë bërë pezullimin e punimeve dhe shoqërimin e 10 personave të dyshuar për kryerjen e këtyre ndërtimeve të paligjshme. Policia e Tiranës duke falenderuar qytetarët për bashkëpunimin iu bën thirrje që të...
Komentuar 0 herë

Pas një aksioni të suksesshëm Inspektoriatit Shteteror të Mjedisit ka sekuestruar 623 m3 lende drusore të prerë në mënyrë të paligjshme. Në aksionin e zhvilluar në Malësinë e Madhe  gjithashtu Inspektoriati i Mjedisit ndaloi një dëm prej 22 ha zonë pyjore dhe sekuestroi 83 kamione me lëndë drusore. Sipas Ministrisë së Mjedisit ky aksion dhe sekuestrim i lëndës drusore është rasti me i madh flagrant në dëmin që i bëhet mjedisit. Ndërkohë përveç procesverbaleve të mbajtura i janë...
Komentuar 0 herë

Katër persona kanë mbetur të plagosur rëndë si pasojë e një aksidenti rrugor në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:00 në aksin Vlorë-Orikum km 9, ku një "Volsvagen" passat me targa AA360AD është përplasur me një mjet tip "Benz" me targa VL1766 D. Si pasojë kanë mbetur të plagosur drejtuesi i "Volsvagen" Leonard Hasani 31 vjec, drejtuesi I bencit Aldrin Ramadani 23 vjec si dhe dy pasagjeret irma Sala 24 vjec dhe ersiola troqe 18 vjec . Shkak i aksidentit...
Komentuar 0 herë

 
Quhet Romana Vlahutin, dhe është kroatja që pritet të jetë përfaqësuese e BE-së në Shqipëri. Vlahutin është kandidatja favorite për të qenë pasardhëse e italianit Ettore Sekui në zyrën e BE-së në Tiranë. Ajo është këshilltare e Presidentit kroat për çështjet e politikës së jashtme, dhe konsiderohet si një njohëse e mirë e rajonit dhe e BE-së. Sipas Ora News, mësohet se ajo ka qenë një nga emrat kyçë që ka negociuar për anëtarësimin e Kroacisë në BE, çka duket se do t’ia lehtësojë punën e...
Komentuar 0 herë

Strukturat e Policisë së Shtetit, gjatë ditës së djeshme, në kuadër të masave për goditjen e krimit mjedisor dhe në mënyrë të veçantë ndërtimeve abuzive, kanë proceduar 7 persona për ndërtime të paligjshme. Nga strukturat e Drejtorisë së Policisë së Qarkut Tiranë, janë proceduar penalisht 6 shtetas të dyshuar për veprën penale ndërtim i paligjshëm, përkatësisht: Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 1 filluan procedimin penal në gjendje të lirë për shtetasin Gëzim C., 47 vjeç...
Komentuar 0 herë

 
Lëvizjet e fundit në Policinë Rrugore janë komentuan nga Policia e Shtetit si të domosdoshme për shkak të mangësive që një grupi inspektimi konstatoi, si në vendosjen e gjobave arbitrare dhe sjelljet e vrazhda me qytetarët. Por duket se largimi i Pandeli Sullajt nga posti i nëndrejtorit të policisë së Tiranës ka të bëjë pikërisht me inefiçensën policore në rastin e atentatit ndaj bankierit Artan Santo. Sulla shihet si përgjegjës për mosmarrjen e masave për të ngritur posblloqe në hyrje –...
Komentuar 0 herë

 
Shkëlqen sërish Majlinda Kelmendi, dhe një tjetër sukses për Kosovën në sport. Sportistja e njohur ka mbrojtur me meritë në Rusi titullin e kampiones së botës në xhudo deri në kategorinë 52 kg duke mposhtur në finale xhudisten rumune, Andrea Chitu. Majlinda Kelmendi në finale u kualifikua duke mposhtur xhudisten ruse, Natalia Kuziutina, e cila u tregua e pafuqishme përballë kosovares edhe pse kishte me vete të gjithë publikun vendas. Ky titull ka një rëndësi të dyfishtë për pejanen, pasi jo...
Komentuar 0 herë

 
Nga dhjetë të kërkuarit e policisë, arrestohet një nga autorët e dyshuar që qëlluan me armë kundër helikopterit që monitoronte nga ajri punën e policisë së Shtetit, në kuadër të operacionit antikanabis në zonën e Dukagjinit. Bëhet fjalë për shtetasin Pal Dushku, vjeç 19, banues në Fshatin Plan, Komuna Pult. Dushku dyshohet se gjatë operacionit për asgjësimin e bimëve narkotike ka kundërshtuar shërbimet e policisë, që po asgjësonin sipërfaqet e konstatuara të kultivuara me bimë narkotike në këtë...
Komentuar 0 herë

 
Disa deputetë shqiptarë në Parlamentin e Maqedonisë janë bërë sot protagonistë të një përplasjeje fizike. Ngjarja ka ndodhur në Komisionin për Financim dhe Buxhet ku po diskutohej për propozimet e reja për rishikimin e buxhetit 2014. Deputeti i PDSH-së Orhan Ibrahimi dhe Talat Xhaferi i BDI-së kanë debatuar me njëri-tjetrin dhe pastaj ka nisur edhe përplasja. https://www.youtube.com/watch?v=_VlJKmYpGvE s.z 
Komentuar 0 herë

 
Politikani i SVP-së, Jean-Luc Addor, njëherësh këshilltar i lartë në Parlamentin e Valisit, ka lëshuar një prononcim skandaloz në Twitter lidhur me vrasjen në xhaminë El-Hidaje të St.Gallen: “On en redemande!”  “Wir brauchen mehr davon”: “Ne kemi nevojë për më shumë të tilla”, kishte komentuar politikani i SVP-së. Mesazhi ironik që e kishte komentuar Addor në “Le Matin Dimanche” për ngritjen e islamit dhe emigracionit” mund të ketë...
Komentuar 1 herë

 
Njëfarë “Saranda 2” ka ndodhur në një pikë tjetër bregdetare, këtë herë në Velipojë. Shefi i stacionit policor në Velipojë ëshë arrestuar sot nga SHKB, i dyshuar se se duke shpërdoruar detyrën, i kërkoi favore seksuale një shtetaseje që shkoi për të kallëzuar për dhunë bashkëshortin. Dyshohet se punonjësi i policisë Ernest Paluku, duke shfrytëzuar detyrën e tij funksionale, ka kërkuar favore seksuale nga shtetësja R.M, e cila ishte paraqitur për të bërë një kallzim për dhunë dhe...
Komentuar 0 herë

 
Ka mbërritur në kabinetin e kryeministrit Edi Rama ftesa nga homologu serb, dhe në shtator Rama do vizitojë zyrtarisht Serbinë. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta ‘Danas’ në Beograd.  Ftesa e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiç ka mbërritur në kabinetin e Kryeministrisë shqiptare dhe tashmë mbetet vetëm përcaktimi i një date fikse se kur do të kryhet vizita zyrtare. Vizita e kryeministrit Rama ishte parashikuar të zhvillohej në fillim të vitit 2014, por u shty për shkak të...
Komentuar 0 herë

Një tjetër person bie në prangat e policisë pas akuzave për shpërdorim detyre. Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ka arrestuar Stacionin policor të Velipojës Ernest Paluku, pasi dyshohet se i kërkoi favore seksuale një shtetaseje që shkoi për të kallëzuar për dhunë bashkëshortin. Nga veprimet hetimore të kryera rezulton se punonjësi i policisë Paluku, pas paraqitjes së shtetases R.M, për të bërë denoncim nuk e ka kryer detyrën funksionale sipas procedurave standarde, por duke shfrytëzuar...
Komentuar 0 herë

Një person ka humbur jetën paraditen e sotme si pasojë e një aksidenti rrugor në Elbasan. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 9:30 në aksin rrugor Elbasan-Peqin, në fshatin Pajovë, kur një kamion është përplasur me një motor. Si pasojë e përplasjes ka humbur jetën drejtuesi i motorit. Endë nuk dihet emri i viktimës dhe rrethanat e ndodhjes së aksidentit. Ndërkaq, policia e mbërritur në vendngjarje po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe shkaqeve të aksidentit. 
Komentuar 0 herë

Shtatë të arrestuarit në lidhje me vjedhjen e 713 milionë lekëve në thesarin e Bankës së Shqipërisë nga Ardian Bitraj, sot do të dalin para Gjykatës së Apelit, pasi kërkojnë ndryshim të masës së sigurisë. I pari që ka dalë para togave të zeza ka qenë Petrit Ramohitajn, të cilin Apeli e la sërish në burg. Ndërkaq, ditën e djeshme prokuroria nuk ka mundur që të nisë e të marrë dëshmitë e anëtarëve të Këshillit Mbikqyrës të bankës, pasi njërit prej prokurorëve i kishte ndodhur një fatkeqësi...
Komentuar 0 herë

 
Me një gjuhë aspak “presidenciale” ka folur kreu i shtetit Bujar Nishani në Forumin Europian Alpbach të mbajtur në Austri, duke i kushtuar një vëmendje të veçantë përplasjeve më të fundit të qeverisë me presidencën. Nishani i quajti këto përplasje “rrjedhoja të një mentaliteti të shkuar, të karakterizuar nga mungesa e tolerancës dhe e konsensusit dhe e premtimeve të ndryshme në opozitë nga ato faktet në qeverisje”. Sipas Nishani, ndryshimi i mentalitetit është sfida më e...
Komentuar 2 herë

ITALI- Një 31-vjeçar shqiptar ka rënë në prangat e policisë italiane pasi ka rrahur të shoqen në prani të fëmijëve të tyre të mitur. Ngjarja ka ndodhur në Cerignola, rajoni i Puglias, teksa çifti shqiptar bashkë me dy fëmijët e tyre po ktheheshin nga Shqipëria ku ishin me pushime, drejt Brescias ku edhe jetonin e punonin. Shkak për grindjen mes çiftit dyshohet të kenë qenë disa debate për çështje familjare. Pas diskutimeve, 31-vjeçari Egentjan Yzeiraj, kamionist, ka filluar të godasë...
Komentuar 0 herë

ZVICER- 18 vjet ka pritur për të kryer vrasjen për gjakmarrje një shtetas serb. Viktima M. B. 5i vjeç, shtetas zviceran dhe me origjinë shqipëtare mësohet të ketë vrarë 18 vite më parë, për vetëmbrojtjë, të vëllain e atentatorit. M. B., babai i katër fëmijëve, po falej në dhomën e lutjeve në një xhami të San Gallos kur shtetasi serb, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, i është afruar nga mbraba duke e qëlluar me një armë zjarri disa herë në kurriz dhe në kokë. Gjithashtu mësohet se...
Komentuar 0 herë

 
Gjithçka ka ndryshuar në harkun e dy viteve. Qeveria e Damaskut ka shprehur sot gatishmërinë për të bashkëpunuar me komunitetin ndërkombëtar, duke përfshirë këtu dhe ShBA, në luftën kundër terrorizmit në kuadër të rezolutës së OKB-së mbi ekstremistët. Ministri i Punëve të Jashtme në kabinetin e Bashar Al-Asadit, Ualid Muallem, ka deklaruar se “Siria është e gatshme të bashkëpunojë dhe të koordinohet në nivel rajonal dhe më gjerë për të luftuar kundër terrorizmit dhe mbështet gjithashtu...
Komentuar 0 herë

 
Në nënë kosovare, Pranvera Abazi, 30 vjeçe nga Prishtina, thotë se bashkëshorti i saj, Arbeni, kur shkoi në Siri para disa javësh, mori me vete dhe pa lejen e saj  djalin, Erionin. Fëmija i çiftit kosovar është vetëm 8-vjeçar dhe shihet në Siri në shoqërinë e luftëtarëve të ISIS-it. Pranvera kërkon me dëshpërim që kushdo që e mban ta kthejë sa më parë në Kosovë djalin e saj të vetëm, raporton KTV. Arbeni ka shkuar atje për të luftuar krah ISIS-it. Nëna e tij është tmerruar kur ka parë sot...
Komentuar 0 herë

VLORE- Edhe këtë verë, fëmijët nuk u kanë shpëtuar virozave të stinës. Në Pediatrinë e spitalit rajonal të Vlorës janë shënuar rreth 100 vizita në ditë, gjysma e të cilave shtrohen për t’u kuruar në ambientet e spitalit. Këtë e pohon shefi i repartit të Pediatrisë Fatmir Brahimaj, ndërsa thotë se temperaturat e larta apo ndotja e ajrit janë shkaktarët kryesorë të virozave. Sipas tij reparti i Pediatrisë po punon me kapacitete të plota, pasi përveç fëmijëve nga Vlora, aty paraqiten edhe fëmijë...
Komentuar 0 herë

 
Nën shembullin e ISIS, edhe grupimi militant islamik Boko Haram (ky emërtim në gjuhën Hausa do të thotë “Edukimi perëndimor është i ndaluar”) bëri të ditur se ka ngritur Shtetin Islamik në qytetet e fshatrat e pushtuara prej tyre në verilindje të Nigerisë. Sipas BBC, kreu i Boko Haram, Abubakar Shekau publikoi një video ku falenderonte luftëtarët e tij që kanë pushtuar edhe qytetin Gvoza në fillim të këtij muaji. Nuk është e qartë nëse Shekau ka premtuar besnikëri ndaj Shtetit...
Komentuar 1 herë