Shpipëri Hesapi

Raporton RTSh/Në Korçë po presin pemtoret. Në Korçë po i modernizojnë pemtoret

Postuar në 11 Shkurt, 2020 17:59

RTSh- Korça raporton sot se fermerët në Fushën e Korçës kanë krijuar ferma shembullore dhe pemtore moderne mollësh. Lajmi ofron pamje dhe merr prononcimin e një specialisti që thotë se pemtoret e reja po bëhen me standarde.

Me bast që ata të Kombinatit do dalin?

Postuar në 09 Shkurt, 2020 21:44

Policia godet një aktivitet të palejuara të lojërave të fati, në pranga pronari i lokalit

Ky është një titull i Agjencisë Telegrafike Shqiptare që të fton të lexosh një lajm supozohet se flet për ndonjë aktivitet serioz. Në foto disa makina lojërash fati me një kryq sipër. Por teksti të ul në tokë ndonëse gazetarët kanë bërë çmos që të krijojnë idesë se kemi të bëjmë me një diçka serioze. 

“Shqiptarët e Madhërishëm”, telenovela që nuk mbaron

Postuar në 07 Shkurt, 2020 11:14

Kush e mendonte se Alketa Vejsiu na do kaq shumë! D.m.th të rastis ta shohësh në televizionet shqiptare që flet e moderon, por asnjëherë nuk dëgjon ndonjë deklaratë dashurie për kombësinë. E sheh si një person që ka një karrierë në një fushë të caktuar dhe asgjë më tej. 

E imagjinoni Berishën apo Ramën në këtë lloj incidenti?

Postuar në 06 Shkurt, 2020 15:37

Lulzim Basha ka qenë në një dhomë në një nga godinat e Qytetit “Studenti”. Kanë qenë njerëz të stafit të tij që kanë filmuar takimin me studentë. Në një moment në dhomë hyn një prej pjesëtarëve të administrimit të godinës dhe kërkon që z. Basha të dalë jashtë sepse ka hyrë pa leje. Zoti Basha e ka mediatizuar këtë përballje duke akuzuar qeverinë për mënyrën sesi vepron. Mediat e qeverisë kanë dy ditë që duan ta tallin kreun e PD-së për këtë që po bën dhe me një lloj fushate që ai ka nisur duke takuar njerëz të ndryshëm dhe duke dalë në rrugët e qytetit.

Velianllëku i kryeqytetit

Postuar në 05 Shkurt, 2020 15:05

Në Itali, afrikanët që shesin rrugëve thirren “I vu cumpra”. Një mënyrë komike, ironike për italishet e afrikanëve, nisur nga artikulimi i fjalisë: “Vuoi comprare”? Të gjithë në të zezë, pra informalë më saktë, i sheh plazheve me mbulesa, kuverta, objekte tradicionale, të veshur sipas vendeve nga vijnë. Dhe askush nuk i ngacmon. Në Itali qarkullojnë fjalë se kjo është një ekonomi e kishës që i mbron ata. Ose versione të tjera.

Karamelja e poligrafit...

Postuar në 04 Shkurt, 2020 14:31

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka dhënë sot një teatër të vockël personal kur deklaroi se poligrafi do të përdoret edhe në rekrutimin e punonjësve të Policisë së Shtetit. Gjatë ceremonisë së certifikimit të pesë ekspertëve të poligrafit, ministri ndër të tjera tha:

Qyfyret e luftës si opsion komod për rehabilitim

Postuar në 02 Shkurt, 2020 23:46

Auron Tare sjell te gazeta “Dita” kujtimet e Kadri Cakranit, ish-drejtues ushtarak i Ballit Kombëtar. Nuk është hera e parë. Tare, i diplomuar në histori, rend pas sensacionit dhe pak më herët ka premtuar botimin e kujtimeve të Cakranit të cilat i konsideron kontribut të çmuar në leximin e së vërtetës së luftës në Shqipëri. 

Për Shqipërinë që Duan...për Vete. Shembull: Saranda që Duam u prish

Postuar në 01 Shkurt, 2020 21:25

Kryetari është brandi i Shqipërisë. Kështu tha ish-ministrja Milva Ikonomi për Edi Ramën. Një pohim që ndan në vetvete mendimin e socialistëve për kryetarin e tyre me bindjen se ai është rruga, jeta dhe e vërteta. 

Kjo shpjegon atë lloj tufëzimi të drejtuesve socialistë që e shohin prezencën e tyre publike të modeluar sipas snobëve politikë të Tiranës. Ja se  cfarë thotë sot në Facebook kryebashkiaku i ri i Sarandës, Adrian Gurma: 

Erion Veliaj, Lali Eri, Lali €uro...

Postuar në 01 Shkurt, 2020 15:34

Dikush ka bërë popullor një pseudonim të ri për kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, i cili vetëquhet shpesh edhe në publik si Lali Eri. Lali Euro, madje Lali €uro në të shkruar, për të vënë në dukje natyrën dhe prapavijën e vendimeve të tij në krye të bashkisë.

30 vjet partnerë strategjikë me Amerikën dhe mbetemi një rrangallë demokratike

Postuar në 30 Janar, 2020 19:20

Sot raportohet se ambasadorja e re e ShBA-ve në Tiranë ka zhvilluar një takim me prokurorët e SPAK. Nga fotot e shpërndara duket se të dyja palët ia kanë bërë benë krimit dhe korrupsionit. 

Ky raport, ky flirt i shtetit shqiptar me të huajt për  çdo sfidë që ka patur në 100 vjet jetë të tij meriton vëmendje por ka nevojë edhe për krahasim. 

Zogu mori disa këshilltarë hollandezë dhe anglezë dhe bëri xhandarmërinë.  Pastaj afroi italianët që lanë gjurmë në arkitekturë, arsim dhe ushtri.

Pages

Subscribe to RSS - Shpipëri Hesapi