Shëndeti/Dieta

Ata që e kanë kaluar Covid-19 janë dhjetëfish më të mbrojtur

Postuar në 26 Shkurt, 2021 16:00

Ata që e kanë kaluar Covid-19 janë dhjetë herë më të mbrojtur se ata që nuk janë infektuar asnjëherë. Ky është përfundimi i një studimi të publikuar në “Jama Internal Medicine”.

Konkluzioni ka dalë pas analizës së testeve të antitrupave për 3.2 milionë pacientë amerikanë, nga 1 janari deri më 23 gusht të vitit të kaluar.

Varianti britanik i koronavirusit mund të kërkojë rishikimin e rregulloreve të deritanishme

Postuar në 21 Shkurt, 2021 21:17

Varianti britanik i njohur si B.1.1.7 është 50% shumë ngjitës se koronavirusi origjinal që u shfaq për herë të parë në Kinë në fund të 2019-s. Për këtë arsye, ky variant po mbahet nën vëzhgim, pasi ka kapacitetin të rrisë kurbën e infeksionit në disa javë.

Një studim i ri ka zbuluar se ai mund të çojë në një infeksion që zgjat më shumë në kohë, çka mund të shpjegojë shkallën e lartë të transmetimit të tij.

Pasojat e Covid-19/ Dëmtime në zemër në gjysmën e rasteve të rënda  

Postuar në 18 Shkurt, 2021 13:03

Covid-19 lë pasoja në disa organe, mes të cilave edhe organi kryesor. Rreth 50% e pacientëve të hospitalizuar me forma të rënda të Covid-19 kanë rezultuar me pasoja në zemër. Kjo është zbuluar nga skanimi përmes rezonancës magnetike (MRI) të paktën një muaj pas largimit nga spitali. Këto janë gjetjet e një studimi të ri, i botuar në “European Heart Journal”.

Covid-i i gjatë, dyfish më i shpeshtë te femrat

Postuar në 14 Shkurt, 2021 13:38

Gratë duket se kanë dy herë më shumë gjasa të zhvillojnë atë që njihet si Covid-i i gjatë. Megjithatë, kjo deri në 60 vjeç, pasi pas kësaj moshe, niveli i rrezikut bëhet i ngjashëm. Mosha e avancuar dhe një indeks më i lartë i masës trupore gjithashtu duket se janë faktorë rreziku për të patur Covidin e gjatë.

Shërimi nga Covid-19, sa një dozë vaksine

Postuar në 12 Shkurt, 2021 16:24

Në Francë, ata që e kanë kaluar Covid-19 do të vaksinohen me një dozë të vetme. Autoriteti francez i Shëndetit Publik njoftoi sot se ata që e kanë kaluar Covid-19 zhvillojnë një përgjigje imune të ngjashme me atë që të jep një dozë vaksine, dhe se një dozë e vetme pas infeksionit mund të jetë e mjaftueshme, raporton France 24.

“Fytyrat” e reja të SARS-CoV 2, vjen varianti i Milanos

Postuar në 10 Shkurt, 2021 14:26

Një variant i ri i virusit Sars-Cov-2 është zbuluar nga virologët e Universitetit të Milanos. Mutacioni nuk përfshin proteinën Spike të virusit dhe për këtë arsye nuk duket se e ndryshon aftësinë e tij për të infektuar, por është akoma me shumë interes, sepse mund të ndikojë në reagimin imun të trupit të njeriut.

Një vaksinë e personalizuar për kancerin

Postuar në 08 Shkurt, 2021 13:03

Një vaksinë që lufton kancerin. Mund të duket vite dritë larg, por ka nisur të bëhet realitet. Filantropi Bill Gates, i angazhuar prej kohësh në çështjet e shëndetit publik botëror, thotë se shkencëtarët janë në prag të komercializimit të vaksinës së parë të personalizuar të kancerit. "Nëse funksionon siç shpresohet, vaksina, e cila e bën sistemin imunitar të një personi të identifikojë çdo tumor nga mutacionet e tij unike, mund t’u japë fund në mënyrë efektive shumë llojeve të kancerit", shkruan ai në MIT Technology Review.

Vaj kanabisi edhe për Covid-19

Postuar në 07 Shkurt, 2021 20:07

Në Austri, trajtimi i pacientëve Covid-19 me vaj kanabisi po jep rezultate premtuese.

Zbulimi i papritur/ Ilaçet kundër AIDS luftojnë sëmundjen që shkakton humbjen e shikimit

Postuar në 06 Shkurt, 2021 16:55

Disa ilaçe që përdoren për trajtimin e SIDA-s mund të neutralizojnë shkakun kryesor të humbjes së shikimit. Zbulimi i papritur përmbys bindjen themelore të deritanishme për AND-në.

Mjekët izraelitë deklarojnë se kanë zhvilluar dy ilaçe që kurojnë Covid-in në pak ditë

Postuar në 05 Shkurt, 2021 10:36

Mjekët izraelitë janë optimistë për rezultatet që ka dhënë një kurë e re kundër Covid-19. Studiuesit në spitalin Ichilov të Tel Avivit kanë parë efektivitet në masën 95% te një ilaç i përdorur te pacientët në gjendje të moderuar dhe ata në gjendje të rëndë. 

Pages

Subscribe to RSS - Shëndeti/Dieta