Një tabloid në Beograd: Të parët e Hashim Thaçit kanë qenë serbë 100 vjet më parë

Postuar në 04 Korrik, 2012 15:30

Fantashkenca ballkanike ka prodhuar një lajm, që nuk mund t’mos tërheqë vëmendjen këtyre anëve. Burimi i lajmit është në Beograd. Kurir, e përditshmja bulevardeske serbe, që është e dhënë pas scoop-esh e skandalesh, pretendon se ka gërmuar në arkivat turke të Ankarasë, dhe …. çfarë ka zbuluar? Ka zbuluar që Hashim Thaçi është me origjinë serbe. E nuk bëhet fjalë për një origjinë të hershme. Jo bëhet fjalë për kohë të vona. Stërgjyshi i Hashim Thaçit, ndoshta gjyshi i gjyshit, ka qenë 100 vjet më parë një prift ortodoks me emrin Josif, që pasi është konvertuar në mysliman ka marrë emrin Isuf.

Gazeta Kurir e ka dhënë lajmin në faqe të parë, dhe i mëshon idesë se burimet janë të dorës së parë. Fotoja shoqëruese në ballinën e gaazetës është një montazh, ku Thaçit i është dhënë trajta e një çetniku serb.

Re.Pu.

Comments

Submitted by Artur Duka (not verified) on

<p>Kjo eshte teze e njohur e historiografise serbe, e misheruar konkretisht tek &quot;rasti&quot; Thaci.&nbsp;</p><p>Serbet jane te idese se gjate pushtimit osman te Kosoves, ka pasur familje serbe qe jane konvertuar ne myslimane duke u asimiluar keshtu gadualisht nga shqiptaret qe perbenin nderkaq numrin me te madh te komunitetit mysliman. &nbsp;Ne gjuhen e serbeve te Kosoves keta serbe te shqiptarizuar jane quajtur &#39;Arnautashi&#39;, derisa kane humbur vetedijen e tyre etnike. Serbet mendojne se malesoreve shqiptare, ngaqe pranuan te kthehen myslimane, iu la e drejta e perdorimit te pushkes nga autoritet turke prandaj zune tokat ne pronesi te serbeve te krishtere, te cilet nderkaq u kthyen ne raja, pra nje komunitet i shtypur dhe i pambrotjur nga shteti turk perballe nje myslimani.</p><p>Qe serbet gjate sundimit te tyre ne Kosove, i moren ne pronesi &nbsp;te tyre tokat qe nga kohet &nbsp;e Stefan Dushanit, kjo dihet;</p><p>qe malesoret shqiptare u kthyen ne myslimane qe te kishin te drejten e perdorimit te pushkes dhe te shiheshin me sy te mire nga pushteti kjo dihet (e ka thene Ismail Kadare); &nbsp;&nbsp;dhe qe malesoret shqiptare te armatosur zene tokat, edhe kjo po ashtu dihet !</p><p>Nuk eshte per t&#39;i besuar propagandes serbe por ama as nuk mund te vihet dot dora ne zjarr se ca shqiptare nuk mund te mos kene pasur stergjysher serbe ashtu si dhe ca serbe s&#39;eshte cudi te dalin me origjine shqiptare !</p><p>Ballkan hesapi !</p>

Submitted by ILIRI Tirane (not verified) on

<p>Keto jane lojra sllavesh se nuk kan ku te kapen. Te gjithe shqiptaret jane rrace kristiane dhe pushtimet nepermjet fese kane lene dhe besime te ndryshme. Feja e Shqiptarit eshte <strong>SHQIPTARIA. </strong>Kete serbet e dine shume mire se jane pushtues akoma ne trojet shqiptare. Me qe Kosoven e konsiderojne djepi i serbise i bie qe te jene produkt i spermes shqiptare??? mos o zot.....</p>

Submitted by ILIRI Tirane (not verified) on

<p>Keto jane lojra sllavesh se nuk kan ku te kapen. Te gjithe shqiptaret jane rrace kristiane dhe pushtimet nepermjet fese kane lene dhe besime te ndryshme. Feja e Shqiptarit eshte <strong>SHQIPTARIA. </strong>Kete serbet e dine shume mire se jane pushtues akoma ne trojet shqiptare. Me qe Kosoven e konsiderojne djepi i serbise i bie qe te jene produkt i spermes shqiptare??? mos o zot.....</p>

Submitted by Agush (not verified) on

<p>&nbsp;e &nbsp;crendesi &nbsp;ka,ky lajm tregon &nbsp;qe 2 popullsite kane patur dhe kane mardhenje...</p>

Submitted by anonim (not verified) on

<p>cka ka lidhje orgjina e Thacit me pushtimet serbe. ne qofte me kete origjine, pse s&#39;e pranon? ose nese jo ta mohoje. ku eshte problemi? ky ka be dhe shtet multietnik mu per kete arsye mosdiskriminimi..</p>

Submitted by Drini (not verified) on

<p>Nuk ka pse shkakton habi te madhe ky&quot;zbulim&quot;.E para qenka shume afer tek gjyshi,pra lehtesisht e verifikushme.Thaci duhet te germoje ne historikun e familjes se vet. Ose te nxjerre rrenjet e tij shqipetare ose ato osmane ose ato serbe. Po nuk ka ndonje gje te madhe per tu cuditur. Po te shikohet nje pjese e veriut te shqiperise perfshi edhe kosoven e kane shume te veshtire te flasin gjuhen shqipe, aq sa deshirojne te nderrojne edhe standatrin e shqipes me te vetmen arsye se nuk e flasin dot. Nuk k kan ndonje ndryshim me te huajt e tjere qe mesojne shqip (bile shume te huaj e kan mesuar rrjedhshem). Ky eshte nje fakt kokefort qe le dyshime per nacionalitetin dhe rrenjet shqipetare te Thacit dhe nje pjese kosovaresh.</p>

Submitted by Drini (not verified) on

<p>Nuk ka pse shkakton habi te madhe ky&quot;zbulim&quot;.E para qenka shume afer tek gjyshi,pra lehtesisht e verifikushme.Thaci duhet te germoje ne historikun e familjes se vet. Ose te nxjerre rrenjet e tij shqipetare ose ato osmane ose ato serbe. Po nuk ka ndonje gje te madhe per tu cuditur. Po te shikohet nje pjese e veriut te shqiperise perfshi edhe kosoven e kane shume te veshtire te flasin gjuhen shqipe, aq sa deshirojne te nderrojne edhe standatrin e shqipes me te vetmen arsye se nuk e flasin dot. Nuk k kan ndonje ndryshim me te huajt e tjere qe mesojne shqip (bile shume te huaj e kan mesuar rrjedhshem). Ky eshte nje fakt kokefort qe le dyshime per nacionalitetin dhe rrenjet shqipetare te Thacit dhe nje pjese kosovaresh.</p>

Submitted by a. (not verified) on

<p>E c&#39;te keqe ka ?!...Ai eshte njeri i perkushtuar per Kosoven...Prejardhja eshte si puna e refugjateve ne Amerike, si Obama e te tjere, por ama qeverisin me vota popullore...C&#39;jane keto germime &#39;ballkanike&#39; neper &#39;gropat septike&#39; te shekujve per te futur percarje mes shqiptareve fanatike ne realizimin e endrave te tyre europiane, duke u vendosur &#39;tela me gjemba&#39; te zbulimeve te &#39;te pareve&#39; ketyre te fundmeve. Te keqen e kemi mes vedi, ku ai &#39;agresori&#39; nuk na sundon dot. Shume te keq jemi me keto &#39;skoop-e&#39;, qe i fusim vetevetes me enjeksion &#39;kancerin&#39; ballkanik...</p>

Submitted by anonim (not verified) on

<p>^ nuk tha kush se ka te keqe. nuk ka. por le ta pranoje ose mohoje, ku eshte pra problemi per te fol per kete &#39;scoop&#39;?</p>

Submitted by a. (not verified) on

<p>Problemi eshte tek cetniku, tek ajo foto ne balline te &#39;lajmit&#39;, tek ndjenja qe mundohet te ndez fitilin e barutit te fucise se urrejtjes qindra vjecare mes kombeve...Shiokoje me kujdes, lexoje me dy fryma, medito pakez...dhe do ta ndjesh...&#39;skoop-in&#39; apo shkopin.</p>

Submitted by davidi (not verified) on

<p>ku ka za nuk eshte pa gja... edhe vetvendosja nuk e do Thaqin.</p>

Submitted by Anonymous (not verified) on

Oj kosov kosova e shkret ne kujna duar ke mbet, ne brumin e qubrulloviqve te rankoviqve, milladin popoviqve, velko vllahoviqve, dushan mogoshes, tempos te jankoviqve, nrubit te tites edhe te kardelit, te tites te fadil hogjes edhe te enverit, edhe Kosova asht bo bishki bishki prej shqiptarve tradhtar te shitur, prej rrugqave, vrasave hajnave etj etj, komenton hajrulla zeqiri nga nedakovci i vushtrris,

Submitted by Hahrullazeqiri@... (not verified) on

Nuk po besoj kursesi qe hashim thaqi e ka origjen serbe por lto jon manebrat rrent shekullore te qetnikbe serb, se nuk jon 2 miljon shqiptar mos me dit prej ardhjen e falilkes te hashim thqait, se sa akademiket i kemi edhe sa historijanet i kemi e mos me dit ket pun, asht po thpj qetnikey serb edhe per titon, qe nuk asht tita i vertet, po i bon budall disa miljon harvat, etj etj, shkau token e kosoves e ka marr tue jau dhan turqve vajzat 15 vjeqare edhe grat ku i kan pas ma te bukurat, jau ka dhan nga 10/20 hektar tok male fusha te kosoves, edhe disa here jau kan shit shqipyarve efhe mbas disa vjetve jan ardh me madakra me kallje me dhunime, jau kan marr prap, qe ku jon faktet qe 20/30 vjet edhe sot e per dit, etj etj

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.