Manipulimi me shpërthimin e Bejrutit: "Filmohet" goditje me raketë

Postuar në 07 Gusht, 2020 19:23

Kanë mjaftuar pak orë nga shpërthimi në Bejrut që teoritë e një sulmi të nisin të përhapen në internet përmes videove të ndryshme. Në njërën prej tyre duket një raketë që godet dhe provokon shërthimin kryesor. Associated Press shkruan se nuk ka të dhënë për një sulm, edhe pse ky skenar nuk është përjashtuar tërësisht. Çështja këtu qëndron te përjashtimi i mundësisë së një sulmi me raketë dhe sipas AP-së në videon me efeket negative është kryer manipulimi.

Media në fjalë i ka kërkuar një mendim të kualifikuar një profesori të universitetit të Berkleyt që merret me diagnostikimin e manipulimeve dixhitale, sipas të cilit raketa që shihet në video është shumë e madhe, plus nuk shihen efektet vizuale të lëvizjes së raketës.

Në çdo rast epsiodi na njofton se kemi kaluar gradualisht nga realiteti ku arsyetohet, drejt realitetit ky i veti arsyetim është se bota ka një hile.

Comments

Submitted by Aqif (not verified) on

Sulm apo jo, shkaterrimi i portit te vetem internacional te Libanit nd Bejrut, i shkon per shtat agjendes Saudo Zioniste.
Te mos harrojme mbajtjen peng te kryministrit "kukull" Saad Al Hariri para tre viteve ne Riad, ku princi Selman veproi si skllavopronar i tij.

Axhenda e dyshes se siperme eshte shkaterrimi i cdo shteti arab dhe rrenimi i ekonomise se tyre ne permasa biblike, nga Yemeni, nd Siri, irak, Sudan, Libi, Algjeri e Tunisi..
Franca me Macron qe hiwen si te shqetesuar per kete shperthim, naten ferkojne duart dhe diten vajtojne per Libanin. Politika kolonialiste e Frances deri md tashti ka treguar se ajo vetem rrenon dhe shkaterron nga Ruanda, ne Libi dhe para 4 dekadave ne Algjeri.

Pasi plani saudo-zionisto-francez deshtoi ne Libi dhe po kerkojne konfrontimin egjiptian me ate turko dhe algjerian ne kete vend, treshja e mesiperme kerkon nje baze tjeter nd Mesdhe, patjeter nd Liban.

Ky i fundit, me shkaterrimin e portit do te vuaj nje krize te papare ekonomike, pas asaj finaciare. Pasi, porti ishte e vetmja rruge per tregti sepse kufiri md Sirine dhe Israelin eshte i mbyllur.
Kjo krize, do te sjelli renien e qevrrise dhe ndryshimin e politikes dhe pjesemsrrjen e saj ne baze feje, cka deri md tashti ka funksionuar mire por qe treshja qe kerkon te dominoje me shume ne Liban nuk e pelqen me pasi, Irani ka fuqi dhe dominim nd Liban, pas renies se hegjemonizmit sirian. Dalja jashte loje d Hezbollahut do te thoshte Libani do te ishte koloni e Israelit dhe e Saudeve, pasi ketij shteti nuk i lejohet te kete ushtrine e tij si cdo shtet nd rajon por nje armate te vogel sikur rep banane e Kosoves. Dhe, pse jo lejimi i Frances te luaj ne kete shtet dhe ta rikolonizoje perseri dhe te kete me Turqine konflikt direkt nga Mesdheu, ndoshta me nje baze te ssj detare atje.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.