Nuk kam firmosur për shembjen e Teatrit. Po çfarë thotë dokumenti?

Postuar në 16 Maj, 2020 17:00

Peticioni që Bashkia e Tiranës shpërndau me emrat e dhjetra artistëve që sipas saj kanë firmosur shembjen e godinës së teatrit është i manipuluar siç pohojnë vetë emrat e përfshirë në këtë listë.

Aktori Robert Ndrenika, konfirmoi për TVT se nuk ka firmosur asnjë një peticion për shembjen e teatrit ekzistues, por ka shprehur vullnetin për ngritjen e një teatri të ri.

S’është për shembjen e Teatrit, e ke gabim. Unë kam vënë një firmë se dua të ndërtohet një teatër i ri bashkëkohor,(në vend të atij që është)  mirë mbase gjejnë një vend më të mirë e ta bëjnë atje, si të doni”

Por ndryshe nga sa pretention zoti Ndrenika në peticion ndonëse nuk shkruhet specifikisht se teatri ekzistues duhet shembur theksohet se teatri i ri duhet ngritur mbi truallin e atij ekzistues. 

Edhe aktori Viktor Zhusti  thotë për TvT se në ketë situate, me shume se kurre, e nevojshme dhe e domosdoshme eshte qetesia dhe mirkuptimi dhe se vetem dialogu mund te sjelle zgjidhje te arsyeshme.

Deklarata, peticione, intervista, kërcënime, nga çdo palë që të vijnë, janë benzinë e hedhur, është një zjarr që vetëm shkatërron. Sikur palët politike, të çdo drejtimi, të tërhiqen dhe presin, jam i bindur qe vetë artistët, do dalin nga istikami, do hedhin armët që kanë drejtuar kundër njeri-tjetrit, do shtrijnë e shtrengojnë dorën, pasi kanë intelektin, qytetarinë dhe e njohin gjuhën e nevojshme të mirkuptimit midis tyre”.

Zhusti vijon më tej në mesazhin e tij se përgjigjet flake per flake, ndarjet në  grupime, etiketimet “te shitur”, postimi i video-inervistave jane kompromentuese, te sforcuara, dhe artificial dhe nuk ndihmojne askend, as vete çeshtjen.

Bujar Asqeriu, një ndër artistët që në fillim shkëmbeu debate të ashpra me ministren e atëhershme të kulturës Mirela Kumbaro, sot mendon se zgjidhja e vetme është vota e qytetarëve.

Referendumi është zgjidhja e vetme e kësaj pune, se është një situatë shumë sensitive, dhe çështja duhet hedhur me referendum

Për studiuesin Aurel Plasari, teatri Kombëtar është një pasuri që nuk u përket vetëm artistëve, por gjithë shqiptarëve.

Është monument kulture, është i qytetarëve, është i kulturës shqiptare, dakort, unë nuk e di që është momunent aktorial, ka në ligje monument aktorial? Ai është monument kulture, histori shqiptare dhe kaq.Ka njerëz që luftojnë që e mbrojnë, ka të tjerë që duan ta prishin për llogari të tyre”. 

Ndërsa Atalanta Pasko, vajza e Mitrush Kutelit, e cila reagoi ashpër ndaj fjalimit në parlament të deputetes socialiste Elisa Spiropali, e thotë për TVT se mbrojtja e teatrit është mbrojtje kujtesës sonë historike.

Artistët dhe shoqëria civile vijojnë të mbrojnë godinën e Teatrit Kombëtar duke kërkuar që ai të mos shembet, pasi tashmë Organizata Europa Nostra ka marrë përsipër ta restaurojë atë.

TvT

Comments

Submitted by Anonymous (not verified) on

Teatri per godinen e teatrit ka kaluar ne te treja zhanret, ne komedi, ne drame dhe ne tragjedi. Ne fund e peson urbanistika e Tiranes dhe qendres se saj, nese do te ngrihet ajo bina e bukur e projektit te njohur. Godina e re eshte madheshtore ne vetvete, por e papershtatshme me godinat perreth, biles edhe bulevardit ia shtremberon drejtimin.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.