Erdoganit i mbeten vetëm kërcënimet në Mesdhe: Qiproja bën mirë të kujtojë 1974-ën

Postuar në 11 Maj, 2019 18:21

Turqia e Recep Erdoganit ka mbetur vetëm me kërcënimet ndaj Qipros që së fundmi është ktyer në pikë strategjiek në Mesdheun Lindor për shkak të gazsjellësit EastMed. Zëdhënësi i partisë qeverisëse, AKP, Omer Çelik, deklaroi në një konferencë për shtyp se:

Do të ishte mirë për Anastasiades të kujtojë vitin 1974 dhe të rifreskojë atë

Çelik i është referuar invazionit turk të ishullit, pork ur në pushtet në Turqi ishte ushtria e cila sot është fshirë nga roli i vet. Deklarimet e Çelik erdhën pasi presidenti qipriot Anastasiades deklaroi këtë javë se nisja e kërkimeve për naftë dhe gaz në Qipron turke nga Turqia do të ishte njësoj si deklaratë lufte.

Po gjatë kësaj jave, presidenti turk, Erogan, gjatë një fjalimi me kadetët e rinj deklaroi se:

Ju do t’u jipni një përgjigje të çeliktë çdo kërcënimi ndaj çdo centimetri të kufirit tonë, por gjithashtu edhe përtej kufijve në Mesdheun Lindor dhe në Egje

Nuk dihet nëse Erdogan ka plane për luftë përderisa Qiproja ka marrë mbrojtjen e SHBA-ve në këtë kuadër ndërkohë që prej disa kohësh në qarqe të ndryshme po flitet edhe për zhvendosjen e bazës amerikane të Incirlikut drejt Greqisë.

Comments

Submitted by Aqif (not verified) on

Turqia nen udheheqjen e Erdoganit ka hapur nje rruge te re kete shekull, ate te fitores si shtet i forte dhe i konsoliduar ne mbrotje dhe Pavaresi. Shtet qe nuk eshte me satelit i Amerikes qe kur kjo e fundit thote "hop" dikushi kercen, kur thote "jump" dikushi hidhet.

Turqia nuk do te leshoje pe, ne Qipro, derisa pasuria te ndahet e barabarte per pipullsine turko qipriote gjithashtu.
Le te kujtojme Afrinin e Sirise, ku amerikanet lehnin per hesap te PKK , YPG apo SDF sic deshirojne t'i kamuflojne, Erdogani nuk leshoi rruge.
Etapa e re dhe progresiste e Turqise nuk pelqehet, pasi Perendimi i ka marre me rradhe vendet muslimane dhe po i shkaterron ato. Ne se ka nje diktator sot ne Evrope ai eshte M Macron, qe mbeshtet junten e HaftarIt ne Libi, dhe po djeg Francen per rreth nje vit.
Mesdheu eshte pragu dhe caku ku sovraniteti turk nuk lejohet te cenohet, dhe nuk do te, per sa kohe Turqia perparon ne cdo sfere ne prodhimin e arsenalit ushtarak.
Nga cdo konfrontim luftarak humbes jane popujt me njerezit e thjeshte ne mesdhe. Popujt ne mesdhe nuk kane shume dashamiresi karshi imperialzmit qe hap konflikte ushtarake per hesap te oligarkeve dhe sipermarresve te tij. Sidomos populli grek i greqise qe vuajti nga satrapet e juntes qe America iu vendosi si qeveri mbas LIIB.

Te vetmit zagare qe Trumpi ka ne ballkan ku lehin dhe hidhen sa here neokonet iu kerkojne Jane Ramushi i Prishtines qe vetdeklarohet se eshte "ushtar i Trumpit dhe do te luftoje Putinin" dhe gjithe pushtetaret e Tiranes te mos harrojme eshte dy popujt e ketyre dy qe jane me te varferit ne rajon dhe me te zellshmit proamerikane pasi shquhen nga geni si njerez me sindrome te Stockholmit.
Shpresojme se Ramush Haradinaj Djokovic do te udheheqe kryqezaten e Mesdheut kundra Turqise, ne rast se ka nje te tille. Pasi para pak kohesh ia kujtoi Erdoganit Gjergjin.
Shqiptaret dhe kosovaret per nje kolltuk kur marrin pushtet shesin edhe nenen e vet.

Submitted by Anonymous (not verified) on

Ka dhe kelysha te pushtetit te sotem ne turqi qe flasin shqip:(.

Submitted by Anonymous (not verified) on

Mor po shqip le te flasin partzanet e Erdoganit, se kjo i ben me te zgjut, por problemi eshte qe kur flasin, te flasin pak me drejte! Jo te mburren me krimet e ushtarve turq mbi kurdet e Sirise, por ta shtrojne me drejtesi problemin kurd!

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.