Gjykata e Lartë bllokon ndërtimin e pallatit 17 katësh te Diga e Liqenit

Postuar në 22 Korrik, 2016 13:07

Gazeta “shqiptarja.com” raporton se Gjykata e Lartë ka vendosur pezullimin e ndërtimit të pallatit 17 katësh te Diga e Liqenit në Tiranë. Vendimi është marrë nga Gjykata e Lartë që sipas burimeve të cituara nga kjo gazetë ka rrëzuar vendimin e Gjykatës Administrative, e cila nga ana e vet pezullonte urdhër pezullimin që Instituti i Monumenteve kishte lëshuar për pallatin. Një odise e pakuptimtë ligjore ku firmat e institucioneve të ndryshme përplasen, bëhen e zhbëhen, ndërkohë që faturën e paguan biznesi në fjalë, por edhe mjedisi.

http://shqiptarja.com/home/1/pallati-te-diga--gjykata-e-lart--vendos-pez...

Comments

Submitted by V U Q I D O L A S I (not verified) on

Gener 2, eshte firme 100 % me pronar Sali Rame Berishen.
Te tjerat vijne vete

Submitted by Vunoi (not verified) on

Ca po thu me kte qe Rama i jep leje Sales? Se Gener2 lejet i ka marre te tera nkohe te rames.

Submitted by V U Q I DO L A S I (not verified) on

Or ti mik nga VUNOI, me spjego vetem kete qe, si ka mundesi, (sipss teje) qe lejen e ndertimit t'a kete dhene Rama, dhe ne krahun tjeter, te ngrihet bytha e Erion Velise, e te kerkoje anullimin dhe ndalimin e punimeve te firmes Gener 2, per kete objektn ?
Prandaj, te jeshe i kthjellet, kur jep mendime.
Firma Gener 2, ka qene dhe eshte firme e Sali Berishes, dhe lejen e ka dhene Lulezim Basha.
Besoj u sqarove.
Ka nje llogjike te thjeshte fare.
Pershendetje.

Submitted by Endri (not verified) on

Nuk ka njeri ne Tirane qe nuk e di se per te ardhur deri tek ajo leje jane ndryshuar destinacionet e terreneve dhe kjo eshte bere e mundur nga Rama kr bashkie dhe Berisha kryeminister.

Megjithate ne kete moment kjo ka pak rendesi. Ajo qe nuk kuptoni eshte se Ulaj do fitoje gjyqet per demshperblim kokerr me kokerr dhe te gjithe ne do ja paguajme fitimin e munguar njelloj sikur ta kishte ndertuar pallatin.

Tani gjykojeni vete nese doni qe Ulaj ta kete fitimin e garantuar direkt nga taksat tona apo permes shitjeve te apartamenteve pasi te kete ndertuar pallatin.

Submitted by V U Q I D O L A S I (not verified) on

I nderuar ENDRI !
Nuk perkojne theniet e tua, me llogjiken kronologjike te fakteve dhe te interesave.
Vetem kaq , te kihet parasysh, po te kishte sadopak "ere mish dhije", Edi Rama, nuk do te kishte kurajon Erion Veliaj, te rrezonte kete projekt te perkrahur nga Edi Rama.
Edi Rama, mund dhe duhet te akuzohet per shume probleme te tjera (kush ka dijeni le t'ja fuse), por ne rastin komkret, eshte komplet jashte loje.
Per kete te jeni i sigurte.
Ama, nderkohe, te jeni i sigurt qe, Ulaj, qe permendni ju, eshte komplet FASADE e Sali Berishes. Firma Gener 2 eshte 100 % firme e Sali Berishes.
Vetem po te kontrollosh dokumentat ne ministrine e trasnsporteve, do te shikosh se sa tendera ka fituar kjo firme, ne kohen qe Sali Berisha, ishte Kryminister.
Edhe tek projekti i gazsjellesit TAP, Sali Berisha i ka dhene firmes se tije Gener 2, te gjithe sipermarrjen e ndertimit, per vendin tone, te kontraktuar qysh se ishte vete ne krye te qeverise.
Boll me kaq. Ka edhe shume e shume te tjera.
Ne rast se nuk bindeni edhe me keto, nuk kam c'ju bej. Pune per ju.
Tungjatjeta.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.