Hapen 2 portale online për denoncim të korrupsionit dhe krimit kibernetik

Postuar në 25 Nëntor, 2014 06:12

Policia e Shtetit, ka vënë 2 portale online, të cilat gjenden në faqen zyrtare të policisë në internet dhe që shërbejnë për denoncimin e rasteve të aferave korruptive dhe krimeve kompjuterike.

Përmes një njoftimi zyrtar të policisë bëhet e ditur se tashmë qytetarët mund të denoncojnë vetë me anë të njoftimeve, raportimeve, apo informacioneve mbi fakte dhe rrethana, lidhur me veprat penale të korrupsionit dhe abuzimit në detyrë, si dhe të krimeve kompjuterike.

Kështu Policia e Shtetit fton qytetarët e dëmtuar nga veprimet korruptive të punonjësve të administratës apo nga krimet kompjuterike, që të shfrytëzojnë dhe përdorin aplikacionet kompjuterike “Raportimi elektronik i korrupsionit” dhe “Raportimi online i krimit kompjuterik”, të cilat gjenden në adresën  www.asp.gov.al, në rubrikat “Denonco korrupsionin në administratë” (www.asp.gov.al/denonco_ka) dhe “Denonco Krimin Kompjuterik” (www.asp.gov.al/denonco_kk).

Si funksionojnë dy portalet online
Policia shpjegon se çdonjëri nga portalet përbëhet nga dy module, të cilat janë “Raportim” dhe “Informacion”.

Qytetari, që është viktimë e veprimeve korruptive dhe abuzive nga zyrtarë të administratës publike, viktimë e krimit kompjuterik apo dëshmitar gjatë kryerjes së veprimeve të paligjshme dhe kërkon që të kontaktojë Policinë e Shtetit, për vazhdimin e procedurave të kallëzimit penal, duhet të plotësojë modulin “Raportim”, në të cilën është i detyrueshëm plotësimi i të dhënave personale si: emër mbiemër, adresa, numri i telefonit apo adresa e postës elektronike. Në çdo rast, qytetari do të kontaktohet nga punonjësit e policisë të ngarkuar me ndjekjen e rastit, për vazhdimin e veprimeve përkatëse.

Ndërkohë nëse qytetari kërkon të mbetet anonim, por ka dijeni për veprime korruptive apo për kryerjen e një krimi kompjuterik, mund të përdorë modulin “Informacion”, në të cilën nuk është e detyrueshme dhënia e informacioneve mbi të dhënat personale.

Po ashtu, policia kërkon që qytetarët të tregohen të kujdessshëm lidhur me përdorimin e komunikimit elektronik gjatë kryerjes së transaksioneve financiare, pasi mund të bien pre e mashtrimeve, nga persona të dyshuar, të cilët kanë si synim përfitimin e shumave monetare. Veçanërisht qytetarët këshillohen, që :

1. Të tregohen të kujdesshëm në verifikimin e adresave të postës elektronike, me të cilën kryhet komunikimi për arsye se mjafton ndryshimi i një karakteri të vetëm të emërtimit të postës elektronike dhe komunikimi të kryhet me një përdorues tjetër (autori i mashtrimit).

2. Të përdorin postë elektronike të sigurtë, duke shmangur sa më shumë postën publike.

3. Të vendosin masa sigurie të forta për aksesimin e postës elektronike e lidhur me pajisje kompjuterike, të cilat të jenë me antiviruse, antispam etj.

4. Përveç kontakteve elektronike midis dërguesit dhe marrësit, të vendosin dhe kontakte të tjera, të cilat duhen përdorur me detyrim në momentin e kryerjes së transaksionit.

5. Të verifikohet faqja elektronike, ku jepet malli apo shërbimi pasi mund të jetë mashtruese. 6. Të denoncojnë apo raportojnë çdo rast në adresën www.asp.gov.al/denonco_kk  

Comments

Submitted by DORI (not verified) on

PERSHENDETJE , DOJA TE DENONCOJA '' FURRE BUKE, PASTICERI NELA '' E CILA NDODHET NE RRUGEN TOM PEZHA TE KRYQEZIMI I KARBURANTIT KASTRATI NE UNAZEN E RE . KA MESE DY MUAJ QE KJO FURRE FILLOJ TE ZHVILLOJ AKTIVITETIN E SAJ PRANE NESH..
POR PROBLEMI QENDRON SE TUBACIONET E ASPIRIMIT TE CILAT DUHET TI KISHTE TE VECANTA KJO FURRE I KA NXIERR TE HAPESIRA BOSHE E ASHENSORIT TE PALLATIT TONE,, DHE PER PASOJE.. NDIHET NJE NDOTJE E AJRIT DHE AMBJENTEVE TE PERBASHKETA NEPER KATE.. POR DHE GJATE PERDORIMIT TE ASHENSORIT NGA BANORET.
NJE SHQETESIM TJETER NA VJEN PREJ ZHURMES SE BRUMATRICEVE A KU E DI UNE SE CFAR MAKINERISH E APARATURASH BERDORIN FURRAT ,,E CILA TRANSMETOHET NEPERMJET ASPIRATOREVE QE KEMI NE BANJE ( NATEN KRIJOHET NJE ZHUREM E PA DURUESHME) PARA SE TE FILLONTE AKTIVITETIN KJO FURRE NUK KEMI PAS SHQETESIME. JU LUTEM NA GJENI NJE ZGJIDHJE..SHPRESOJ QE DENONCIMI IM MOS TE BIER NE VESH TE SHURDHET.. FALEMINDERIT!

Submitted by VjollcaDervishi (not verified) on

Me hoqen pa drejtesisht

Submitted by Na (not verified) on

Kam nje ankese per zonen e plazhit me dr nuk ke ku parkon ,, ne vend parkimet gjen; karrige tavoline kova gure pr ti mbajtir per kliente e tyre qe lane dyqane lokale apk hotele, pa paguar dje nje lek si takse dhe policia nuk nderhyn fare!ndersa nese parkon keq me gjoben!! Pa llogaritur ato me daulle qe orar pa orar nje zhurme e pa pare, shpresoj te meret per base denonzimi im

Submitted by Nexhi. Kojku. (not verified) on

Kam. Nevoj. Per. Pun. Jam. Me. Licenc.

Submitted by Sinan Shkrela (not verified) on

Pershendetje doja te beja nje denoncim per dhune fizike ne qarkun fier fshati zhupan.Nje djalosh 18 vjecar me dhunoi para disa minutash.Une jam 15 vjec dhe dua te bej nje denoncim.

Submitted by Anonimat (not verified) on

Mbeshtetes i fuqishem i kryetarit te bashkise kamez Xhelaz Mziu , ka 8 vite qe ka si biznes autoshkollen nderkoh qe pronari i autoshkolles vet eshte ne kemp dhe plus ka lokal bar kafe pa asnje lloj dokumenti dhe mbi te gjitha hapi nje zyre tjeter ne rrugen e laknasit te autoshkolles se tij .. Mir ai qe se kap njeri sepse ka kryetarin qe e mbron po ne qe paguajme taksa cte bejme kujt ti drejtohemi .. Me rrespekt nje qytetar nga Kamza .. Faleminderit

Submitted by .... (not verified) on

Te pallati sportit asllan rusi te stacioni autobuzave japin garaci false per gerqi dhe mashtrojn qytetaret te sporteli 12 bashpunim me sportelin 2 nga 15 € garancia qe nk ben pun

Submitted by Toni (not verified) on

Dua te denoncoj ELVIS TOMININ.banon ne rrugen memo meto tirane (mbrapa restorant durrsit)sepse i jep femijeve lek me fajde.dhe ja mer nepermjet kercenimeve

Submitted by Arifi (not verified) on

Dua te denoncoj zotin Flamur Kacellari qe si arkeolog vjedh pasurite e vendit dhe I
Shet..jashte shtetit...kriminel I kultures sone kombetare

Submitted by luto (not verified) on

Dua te denoncoj barin e vendosur brenda tatimeve te VLORES,pa dokumenta te lejes per shfrytezim toke,toka eshte e tatimeve,pa çertifikate pronesie.Sa here vemi ne tatime per pune e gjejme lokalin plot me tatimore,ne orar te punes pine kafe e fërnet,asnjehere nuk leshon kupon tatimor ,çmimet nuk i ka te afishuara ,dhe mbi te gjitha i ka ne stratosfere ,shume te larta.Si ushtron aktivitet ne ambjentet e institucionit kur nuk ka certifikate pronesie?dhe nuk leshon asnjehere kupon tatimor?Shpresoj te meret per baze denoncimi im.

Submitted by eni (not verified) on

Dua te denoncoj farmacine Laureta Gjoka me Nipt K36616217O ne Vlore, tek Bulevardi Vlore skele, tek 2Palmat
pasi nuk leshon kupon tatimor me artikuj.Jam nje qytetar qe blej rregullisht ilace ketu.Kuponi tatimor lexon Barna pa emrin e ilacit.Dje bleva Rispolept, pardje loperamid,Magnez, Diazepam,dhe asnjehere nuk jane me artikuj.Ne me te shumten e rasteve nuk te jep as kupon,thote ben kaq dhe pikë.Shpresoj qe denoncimi im te mos bjere ne vesh te shurdher.

Submitted by mira (not verified) on

Dua te denoncoj inspektoren e Tatimeve te VLORES Mirela Bejo pasi ne menyre arbitrare iu ben rivleresime subjekteve te Vlores per Tatim Fitimin e Vitit 2019.Ne cilin ligj mbeshtetet kjo inspektore,shkova ne zyre qe te më sqaronte ,por ajo me arrogance me tha drejtohu Apelimit tatimor ne Tirane.Nga informacionet qe kam kjo inspektore arrogante iu ben rrivleresime vetem atyre subjekteve qe nuk i japin leke,sepse jo te gjith subjekteve u ka bere rivleresime,kjo gje shume lehte e verifikueshme.Shpresoj qe denoncimi im mos te bjeri ne vesh te shurdher.faleminderit

Submitted by roland (not verified) on

Jam nje punetor qe punoj prej vitesh tek subjekti YLVIJE MUKA me Nipt K46410203J, me aktivitet dyqan peshku ne Skele , prane pastiçeri Likaj ne Skele, afer Dyqanit te Globit ne Skele.Pronarja nuk me siguron pasi ekonomiste te firmes ka inspektoren Doreida Fejzo punonjese te kontrollit ne Tatimet e Vlore,Qe te mos dali vet kjo inspektore ka shenuar si ekonomist burin e saj Bledar Fejzo.Si i lejon shteti qe inspektoret e tatimeve te punosohen privat ,por edhe ta mesoje e mbroje subjektin qe te shkeli Ligjin.Subjekti yne as kupon tatimor nuk leshon pasi i thote Doreida qe te mos paguash shume tatime e xhirro mos e shtyp.Para nje muaji bera aksident ne pune por pronarja as raportin nuk me pagoi pasi nuk isha i siguruar.Shpresoj qe kjo situate te zgjidhet dhe ne te na paguhen sigurimet per vite pensioni.

Submitted by armando (not verified) on

Dua te denoncoje subjektin Pavllo Diamanti farmaci ne Vlore tek Kali i Trojes pasi nuk leshon kupon tatimor,por edhe kur jep kupon e ka pa emrin e ilacit qe blen, por lexon Barna te ndryshme.Dje bleva 2 tajlolhot dhe nje Diazepan dhe kuponi thote barna te ndryshme.Me respekt nje qytetar nga Vlora

Submitted by Ramie Isufi (not verified) on

Jam nje qytetar nga Vlora.Dua te denoncoje Farmacine Laureta Gjoka ne Vlore ngjitur me Barin e 2 Palmat ,pasi ushtron aktivitet ne te njejtin ambjent me Depon Farma Vlora , depo fatmaceutike.Si e lejojne inspektoret e tatimeve qe 2 biznese te ushtrojne aktivitet ne te njejtin ambjent,pra nje Depo farmacie dhe nje Farmaci ne te njejtin ambjent.Farmacistja Laureta Gjoka nuk leshon kupon tatimor mbasdite,por edhe kur e leshon e ka pa artikuj.Ne daten 18.02.2019 ora 19:09 bleva Rispolept dhe kuponi thote Barna 1x250,kasa eshte BN06016225.
Me respekt nje qytetar nga Vlora

Submitted by Vali (not verified) on

Jam nje qytetar nga durresi doja te denoncja ndertim pa leje ne zonen e plazhit te durresit tek vila 9 ku madje ndertohet me punojsesit dhe makinat e shtetit te komunales pasi pronari Eri Kapllani punon ne komunale eshte pergjegjes dhe shfrytezon detyren dhe asnje nuk vepron madje dhe polici i zones eshte i korruptuar qe e lejon. Dhe aktualisht eshte duke ndertuar dhe asnje nuk mer mas qytetaret e shkrete jane te pafuqishem ju lutem te merret mas faleminderit

Submitted by Anonymous (not verified) on

Prsh me ja qit njeri foton time ne fb seafarers mund te ne ndimoni ju lutem

Submitted by Eduart bardhi (not verified) on

Doja te beja nje denoncim me ka humbur patenta

Submitted by gimi (not verified) on

Firma ndertuse Noli shpk , perdor nenkontraktor firma falimentise , nga Drejtoria e Tatimeve Tirane nuk eshte kryer as nje kontroll.

Submitted by Anonymous (not verified) on

Pershendetje! Eshte e disat here qe ulem ne lokalin besniku tek ish sheshi Shqiponja dhe asnjehere nuk jam paisur me kupon tatimor. Jo vetem.kaq por ne munges te kuponit kamarjeri abuzon me cmimin dhe ne momentin qe i kerkoj kuponin largohet pa pergjigje. Mashtrimi qe behet ketu eshte shume i madh sepse ndodhet ngjitur me gjithe linjen e autobuzeve te jugut. Uroj qe dikush ta verfikoj dhe denoj sipas ligjit sepse jan taksat tona

Submitted by Ana (not verified) on

Pallati vdekja i Enver Shala Shaba vetem shton Kate punime cdo dite e ky shtet hesht. Po rrezikohet jeta e njerzve dhe shteti hesht. Donit tepsine ky popull dele ta dha, po shtet ska. Nje kriminel mbi shtet eshte me kerkim gjoja po po shton kate cdo dite. O zot ku kemi Lindur e ku po jetojme mes hienave dhe katrahures. O shtet po ndertohet pa leje, po rrezikohet jeta e cdo njeriu. Hap syte, mos bashkpuno me kriminelet me veprat e tyre.

Submitted by Suela likometa (not verified) on

Para 2 muajsh Me vollen adresen e fb ku meditation e mia personale hapen dhe adrese fallco duke ne ofeduar dhe shqetesuar si mua dhe familjaret e mi.E kam denoncuar personin qe e ka bere kete krim por der tani Asgje asnje mase nuk eshte marre.

Submitted by Anonimo (not verified) on

doja te beja nje denencim per nje Person qe Ka hapur rrjetin social Tik Tok me emrin @demaskime.al Duke vjedhur vidiot nje shokut Tim e Duke i perdorur ne menyr vidio banale Duke ofenduar shokun tim i cili quhet Klevis Mile ....dua qe ky denencim te Kryhet sa me par dhe ky Person te mari denimin e merituar.....

Submitted by Tirane (not verified) on

Une qe shkruaj jam nje emigrant qe dua te denoncoj petmbaruesin Altin Kaso dhe ndertuesen Vjollca Izeti (Hoxholli ).ne 9 .3.2020 .shkuan dhe prishen deren pa pranine time ne appartamentin ku e kam blere ne vitin 2006. Shkuan te shoqeruar nga 5 police te komisiariatit num 4 shqyen deren dhe dhunuan mamane 75-vjecare duke e nxjerre me agresion dhe force dhe nga stresi i madh i bie te fiket ne komisiariat .dhe komisiariati nuk pranon kallezim penal duke u fshehur oficerat.Ndertuesja Vjollca sh.p.k Jon ka shitur perseri per her te dyt ne 2016 dhe i dorezon certifikaten e pronesise personit tjeter ne menyre te padrejte qe nderkohe ne jemi ne proces gjyqesor me ndretuesen ne gjyjkaten w Tiranes .
Cfare behet keshtu ku eshte drejtesia si mund te dale permbaruesi mbi gjykaten kushtetuese .si mund te dhunojne nderkohe une kam jetuar shume vite ne ate shtepi dhe e kam porositur qe ne grope kam zgjedhur pllakat vet .nderkohe qe Avokati im Ardian Cela ndjek ceshtjet gjyqesore.
Ju lutem shum shtetit drejtesise shqiptare te me japin zgjidhje dhe te denohen mashtruesit qe snjofin drejtesine

Submitted by Aurora Doko (not verified) on

Pershendetje zoti kryeministër dua të di se çfarë do të bëhet me ne. Unë punoj në fasoneri por edhe ajo është mbyllur për shkak të kësaj epidemi. Dhe ne jemi pa të drejtë rroge. A ka ndonjë zgjidhje për në. Kemi fëmijët për të ushqyer. Ju lutem na ndihmoni. 0694632103. Bashkia
Berat.

Submitted by Arsen (not verified) on

Ne rrugen "Mine Peza " kane filluar punimet per nje ndertese 10 + 2 kate. Ne situaten e koronavirusit Inspektoriati ndertimor nuk kane qene te pranishem ne fillimin e punimeve per te miratuar saktesine e punimeve ne baze te lejes se leshuar nga Erion Velija. Tani po fillojne germimet me sonda goditese qe nuk jemi te sigurte se a do rezikojne strukturat dhe njerzit qe banojne 2 metra larg ne ndertese 9 kateshe. Kerkojme qe pamvarsisht nga spjegimet teknike te kryetarit te bashkise, te rishikohen kushtet teknike dhe teknollogjine qe po aplikohet per tu qetesuar nga nje ndodhi me pasoja vdekje. Frika tek ne egziston per vete faktin se shteti dhe strukturat e tij kane treguar paaftesi dhe neglizhence, pertaci dhe koruptimit te tij te treguar ne termetin e 26 nentorit. Pamvarsisht se nuk kemi qene ne dijeni te projektit te iniciuar nga zoti Velija, nuk jemi kundra ndertimeve por kerkojme qe garancin per saktesine e projektit dhe teknollogji bashkekohore dhe te sigurte te cilen duhet te na e siguroje shteti. Personalisht jam kunder teknollogjise per shpime me tokmak kur ndodhemi vetem 2 meter larg themeleve te nje pallati 9 katesh me nje kat nen toke.. Per kete I kemi kerkuar ndihme dhe Ambasades Amerikane dhe Italiane te japi ndihmen dhe garancine teknike, te cilen nuk e kane refuzuar ne kuadrin e asistences per eleminimni e pasojatve te termetit te Nentorit.

Submitted by Banori (not verified) on

Doja te denancojm nji person qe ka nji bot gazi ne mes te lagjes jemi ne rrezik na momenti ne moment. Kjo ndodhet ne fshatin libofsh te fierit ne pronsi te Ervis Berishes. Ju lutem merni masat per kte person.

Submitted by Irida (not verified) on

Denoncoj parukerite ne rrugen Besim Alla qe ne dite pushimi punojne...
Shtepia bukurise
Expresion
Pa masa mbrojteje per stafin dhe klientet
Ndersa numeri i persona te lejuar gjithmone eshte me i larte dhe pa asnje dezifiktante mbas sherbimit

Submitted by Enkela (not verified) on

Dua te denoncoje kete super market tek rruga Besim Alla afer pallatet Cabej sepse kerkoin na klientet te mbaim maska kur per vete te gjithe punojsit nuk i vendosin dhe neqeoftese nuk ke maske si kliente te kthehen me nje menyre shume te keqe dhe ofenduse per te pendore ato maska qe bein vet ata me fasoleta.
Plus tek banaku i djathit,sallameri,mishit mund te gje miza dhe produkte te shume mbetura.

Submitted by Alban (not verified) on

Dua te dencoj prishjen e pyllit ne fshatin keshtjella ne komune gjergjan rrethi elbasan ku fshataret arrestohen kur kapen me nje gomar dru ndersa nje person hap tok te re duke shkatarruar pyllin me mjet te renda duke korruptuar te plotfuqishmin e zones dhe kryplakun e fshatit

Submitted by Alvaro berisha (not verified) on

Kam porosit disa er disa veshje ne nje faqe llenoshop
Dhe me kan sjell komplet gabim porosin dhe esht nje faqe e rreme me 2 mi follorsa qe mashtrron te gjith shiptaret duke i sjell gjera te ndrryshme kjo faqe duhet lajmeruar direkt nga policia kosoves sps esht dikush qe e ka apur ate faqe dhe po mashtrron njerzit

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.