Diplomaci pa hequr dorë nga interesat/Burgosja e Navalnyt nuk kushtëzon Nord Stream 2

Postuar në 05 Shkurt, 2021 17:57

Gjermania nuk duhet të heqë mbështetjen për projektin e gazsjellësit Nord Stream 2 nga Rusia, pavarësisht qëndrimit në lidhje me burgosjen e liderit të opozitës ruse. Armin Laschet, njeriu që ka më shumë shanse të bëhet kancelari gjerman i radhës, thotë se në politikë duhet të jesh realist.

"Ne duhet ta marrim botën siç është, në mënyrë që ta bëjmë atë më të mirë".

Laschet, i cili muajin e kaluar fitoi drejtimin e CDU-së, post të cilin për shumë vite me radhë e ka mbajtur Angela Merkel, thotë se diplomaci duhen parë edhe vlerat, edhe interesat.

"Moralizimi dhe parullat nuk janë politikë e jashtme", tha Laschet, i cili aktualisht mban postin e kryeministrit të shtetit gjerman të Nordrhein-Westfalen.

Intervista hodhi dritë mbi pikëpamjet e tij pak të njohura mbi çështjet ndërkombëtare.

I pyetur drejtpërdrejt nëse Gjermania duhet të ndryshojë kurs dhe të heqë dorë nga tubacioni i gazit natyror Nord Stream 2, Laschet u përgjigj:

“Për 50 vjet, madje edhe në periudhat agresive të Luftës së Ftohtë, Gjermania ka blerë gaz nga Bashkimi Sovjetik, tani nga Rusia. Qeveria gjermane po ndjek kursin e duhur”.

Gjermania po përballet me presion në rritje për të braktisur mbështetjen për Nord Stream 2 mbi çështjen Navalny. Nga brenda janë kundër Të Blertët - partnerë të mundshëm të koalicionit për CDU të Laschet - ndërsa jashtë vendit, presioni vjen nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës.

Alexey Navalny u dënua të martën me 3 vjet e gjysmë burg pasi gjykata e Moskës e shpalli fajtor për shkeljen e lirimit me kusht. Ai u arrestua më 17 janar, sapo u kthye në Rusi nga Gjermania ku u trajtua për disa javë pas helmimit me një agjent nervor.

Moska i ka kërkuar Perëndimit të qëndrojë larg çështjeve të saj të brendshme.

Laschet theksoi se ai kishte kritikuar sulmin ndaj Navalny dhe burgosjen e tij dhe gjithashtu mbështeti sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Rusisë mbi krizën e Ukrainës.

"Ne duhet të garantojmë interesat gjeopolitike të Ukrainës dhe të sigurojmë furnizimin tonë të energjisë përmes këtij projekti të sektorit privat", tha ai për Nord Stream 2.

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.