Briatore: Me Covid-19 u sulmuan politikisht të pasurit dhe diskot e të djathtës

Postuar në 17 Shtator, 2020 10:47
Intervistoi: Candida Morvillo

 

Biznesmeni i njohur Italian Flavio Briatore ia doli të mposhtë koronavirusin. Tashmë kanë kaluar tri javë dhe ai tregon eksperiencën e tij me Covid-19 për Corriere.it. 70-vjeçari Briatore gjithashtu është shprehur se qeveria italiane duhet të mbështesë biznesin dhe jo ta godasë atë. Ai tregon sesi i sulmuan politikisht lokalin "Billionaire", që ia mbyllën pasi u raportua se pati një shpërthim të madh virusi.

Flavio Briatore, si tri javë pasi keni kaluar Covid-19 dhe pas dy tamponëve negativë?

Mirë, sapo kam bërë pothuajse pesë kilometra ecje. Jam në Monaco dhe kam rinisur punën normalisht si më parë.

Çfarë simptomash kishit?

Vitin e shkuar, me pneunomi kam qenë shumë më keq se tani. Tani, përveç problemeve me prostatën, arsyeja që më çoi të shtrohesha në spital, kam pasur vetëm dy ditë temperaturë 38. Por e di që jo të gjithë e kalojnë kështu.

Si ishte karantina në shtëpinë e Daniela Santanche?

Problemi ishte si të kaloje shumë orë vetëm. Lexoja gazetat, bëja telefonata, shikoja televizor. Vetmia sigurisht ka qenë e vështirë, sidomos pamundësia për të parë djalin tim.  

Nga çfarë trembeshit më shumë kur mësuat se ishit pozitiv?

Nuk është se kisha frikë, mbase sepse nuk ndihesha shumë keq, por fakti që isha infektuar sigurisht që më surprizoi. Isha larguar nga Sardenja më datë 18, bëra një test dhe isha negativë, ndërsa tamponi i datës 19 më çoi drejt shtrimit në spital. Por unë në jetën time kam kaluar shumë kohë i shtruar në spital dhe në operacione dhe i besoj fatit, momenti vjen ose nuk vjen. E gjeta veten të shtruar në San Raffaele Milano, një qëndet shëndetësore ku kujdesi i mjekëve dhe infermierëve është maksimal dhe ky fakt më bëntë që të isha më i qetë.  

Ju ishit nga ato persona që nuk e besonit Covidin, keni ndryshuar ide?

Unë vetëm i dhashë të drejtë doktor Alberto Zangrillo kur tha se virusi ishte klinikisht inekzistent, jo se nuk ekzistonte si virus. Gjithashtu kam thënë se mjekët sot njohin më mirë trajtimin se sa vetë Covid-in. Më pas u infëektova vetë dhe e konfirmova. Nuk kam thënë kurrë që të mos kemi kujdes, pork am thënë që mund të izolohet vendi.

Mendon ende se virologët kanë terrorizuar Italinë?

Për një temë delikate si shëndeti, kemi nevojë për ekspertë që thonë të njëjtën gjë, dhe jo ekspertë që thonë njëherë e verdhë, njëherë blu, jeshile etj..

Si janë punonjësit e Billionaire?

Çdo gjë shkon mirë, 80 % ishin asimtomatik, edhe një prej djemve që kishte më shumë probleme tashmë po del nga terapia intensive. Pozitivë ishin 30 dhe jo 100 ose 120 siç u shkrua në media.

Mund të bënit një deklaratë...

Do të kishte qenë e padobishme: çështja e Sardenjës ishte një sulm mediatik i orkestruar politikisht dhe Billionaire u shfrytëzua sepse është i njohur në të gjithë botën. Mesazhi ishte që të gjithë këtu kishin virus dhe zero në Emilia: vetëm diskotekat e krahut të djathtë kishin Coronavirus, të majtët jo."

Kur thoni "sulm politik dhe mediatik" po përdorni fjalët e Guvernatorit Christian Solinas.

“Sigurisht: ishte një sulm ndaj një guvernatori të krahut të djathtë, duke përdorur Costa Smeralda ku shkojnë të pasurit dhe duke përdorur Briatoren. Në vend të kësaj, Solinas kishte një ishull pa Covid, ai kërkoi testin e negativitetit për ata që hynë dhe ata nuk ia dhanë atij ".

Për Ministrin Francesco Boçia, "rregullat funksionuan kudo përveç në Sardenjë".

Ishulli kishte dhjetë milion turistë dhe 1,300 pozitivë dhe në media u shfaq si vatër e shpërthimeve, por virusi mbërriti kur fëmijët nga Ibiza dhe Greqia zbarkuan pa kontroll.

Në retrospektivë, çfarë keni bërë keq me punonjësit?

Ne kemi një mijë në botë. Çfarë faji kam dhe çfarë faji kanë nëse punojmë? A duhet të pushoj nga puna një mijë njerëz? Në Montekarlo, në Londër, ne kemi qenë gjithmonë të hapur. A duhet të kërkoj falje që kam dhënë punë? Më duket çmenduri.

Atëherë, çfarë nuk funksionoi në diskotekë? Ju kishit programuar vetëm darkë dhe spektakël. Më pas erdhi drita jeshile për lejimin e kërcimit, do kishte qenë më mirë të mos hapej kërcimi?

Unë nuk diskutoj për rregullat. Menaxherët tanë kanë respektuar rregullat e autoriteteve dhe raste me të infektuar ka pasur në diskoteka në Sardenjë, në Emilia, Toskana, Pulia etj..

Domethënë, autoritetet nuk duhet të ndalonin as kërcimin më 17 gusht?

Unë them këtë: nëse diskotekat nuk hapen, ku do të shkonin të rinjtë? Do kishin shkuar në plazhe, ose në shtëpinë e njëri-tjetrit me 1 centimetër distancë.

Për Corriere, Antonio Polito tregoi një Itali të ndarë midis mohuesve të djathtë dhe të majtëve të matur, midis atyre që duan të prodhojnë dhe atyre që duan të mbrojnë. A është kështu?

Ne i kemi harruar problemet reale. Ne duhet të përdorim maska ​​dhe kështu me radhë, por duhet të rifillojmë ekonominë.

Njoftimet dhe shifrat duhet të jepen një herë në javë, duke u dhënë atyre çdo ditë frikë, kjo heq vëmendjen nga papunësia, varfëria, vonesat në disbursimin e përfitimeve dhe paaftësia e qeverisë. Njerëzit janë akoma duke pritur pushimet nga puna në prill dhe maj, por unë kisha Covid dhe unë jam në zyrë duke punuar. Në Francë, ata e kanë ulur karantinën në shtatë ditë dhe këtu në Monako mund të shoh se po funksionon. Në Itali, diskutimi nëse duhet ta zvogëlojmë atë nga 14 në 10 ditë më duket një ide e mirë.

Këtë verë, ju thatë se do të propozoni një peticion për të kërkuar dëmshpërblim për qeverinë që po shkatërron vendin dhe se, nëse nuk mbërrijnë grante, mijëra protestues do të shkojnë në Palazzo Chigi. A jeni kandidat për kreun e lëvizjes?

"Ne kemi një PBB të pjerrët dhe, nëse nuk fillojmë të prodhojmë përsëri, nëse nuk ka vizion politik për njëzet vjet, nëse nuk investojmë në kërkime dhe zhvillim, por vetëm në mirëqenie, do të duhet të bëjmë diçka. Gjithmonë e kam treguar fytyrën, nuk e hedh gurin dhe nuk e tërheq dorën. Pastaj, duhet të shoh kushtet, duke pasur parasysh urrejtjen e shkaktuar nga shtrimi në spital. Ata gjithashtu folën për “drejtësinë hyjnore”.

Këtë e bëri Këshilltari Bolognese i Partisë Demokratike Claudio Mazzanti?

Ju as nuk keni pse t'u përgjigjeni të varfërve, unë nuk uroj as sëmundjen e armikut tim më të keq. A ka mbetur të tregojmë mllef mbi dikë në telashe? Unë shoh zili, inat dhe njerëz që nuk do të shkojnë shumë në qeveri.

Çfarë planesh bëni për bizneset tuaja?

Në ushqim dhe pije do të ndryshojë shumë, pasi udhëtimi ka ndryshuar pas Kullave Binjake. Unë jam duke studiuar trendin për dhjetë vitet e ardhshme, ofertat që do të bëhen në Evropë, në Riad, Abu Dhabi, Miami, New York ... Shfaqja e darkës do të jetë e ardhmja shumë më tepër sesa diskotekat e brendshme. Do të ketë tarraca dhe do të kërcehet vetëm jashtë.

Keni folur me Silvio Berlusconi?

Ende jo, i uroj vetëm të mira.

A u gjetën gjurmë të klientëve të Billionare që kishin lënë të dhëna të rreme?

Ka hetime, po kontrollojnë, por ne jemi gjithmonë "plotësisht të rezervuar" dhe çdo pasdite ne kontaktojmë me klientët për konfirmim dhe i kemi gjetur gjithmonë.

Në fund, siç sugjerojnë shumë, mendoni se duhet të kërkoni falje?

Kujt? Përse? Pse punësoj? Duhet të jetë qeveria që t’i kërkojë falje sipërmarrësve.

TvT

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.