Rikthimi i sferave të influencës në Euroazi

Postuar në 24 Maj, 2020 15:56
Emil Avdaliani - Universiteti i Tbilisit

 

Tendencat gjeopolitike të dy dekadave të fundit tregojnë se shtetet kryesore në Euroazi po punojnë për të rikrijuar zonat e tyre të ndikimit. Në këtë mënyrë, ato po sfidojnë SHBA-të, që nënkupton një sfidë korresponduese për rendin ekzistues botëror. Megjithëse Uashingtoni do të jetë në gjendje të kufizojë ambiciet e disa fuqive, ai ka pak mjete me të cilat mund të pengojë ambiciet e Rusisë, Kinës dhe Iranit.

Fundi i Luftës së Ftohtë i solli shpresë Perëndimit se bota kishte evoluar në konceptin e sferave të ndikimit. Nuk mendohej më, që shtetet e mëdha euroaziatike do të përpiqeshin të ndërtonin territore për zgjerimin e ndikimit të tyre gjeopolitik. Por sferat e ndikimit janë një koncept i vazhdueshëm. Ato kanë vijuar gjatë gjithë historisë dhe ka të ngjarë të kthehen në dekadat e ardhshme.

Një konstante gjeopolitike është që shfaqja e sferave të ndikimit përkon me ndjekjen e një fuqie në rritje ose rishfaqjen me një status më të lartë në çështjet ndërkombëtare. Kjo zakonisht merr formën e një fuqie që përpiqet të arrijë një nivel të caktuar ndikimi mbi shtetet fqinje ose territoret e largëta.

Disa shtete të mëdha euroaziatike po aspirojnë drejt një ndikimi më të madh gjeopolitik mbi super-kontinentin. Për shembull, Kina po përpiqet të shtrijë një kontroll të padiskutueshëm mbi ishujt në Azi-Paqësor dhe fqinjët e saj në Azinë Juglindore. Dhe përmes iniciativës Belt&Road, ajo planifikon të zgjerojë ndikimin e saj përtej rajonit të saj të ngushtë në atë që Pekini e quan "Azia Perëndimore", e njohur ndryshe si Lindja e Mesme.

India, e cila ka frikë nga fuqia në rritje e Kinës në Azi, po ndjek gjithashtu një sferë ekskluzive ndikimi në Azinë Jugore dhe Juglindore. Pozicioni gjeografik i Indisë, ekonomia dhe ushtria mund t'i japin asaj një rol kryesor në rajon dhe ta pozicionojë Nju Delhin si faktor kyç për strategjinë Indo-Paqësore - koncepti rival për nismën kineze Belt&Road.

Më tej në lindje, Irani, megjithëse në madhësi më të vogël dhe me fuqi ekonomike dhe ushtarake, po ndjek me energji axhendën e tij për të zgjeruar ndikimin gjeopolitik, edhe pse vetë nën sanksione dhe çështje të tjera. Megjithëse i shtrënguar nga Perëndimi (veçanërisht SHBA), regjimi i Teheranit nuk ka hequr dorë as nga lëvizja e tij rajonale hegjemonike, qoftë drejtpërdrejt ose përmes rrjetit të tij të gjerë të milicive me shiitë, nuk e ka braktisur shpresën për përhapjen e mesazhit islam sa më larg dhe në një hapësirë sa më të gjerë të jetë e mundur.

Në perëndim të Iranit është Turqia, e cila është përfshirë shumë si në Siri dhe Irakun verior. Këto aktivitete kanë shtuar frikë te Perëndimi se Ankaraja synon të krijojë sferën e vet të ndikimit përgjatë kufijve të saj jugorë dhe juglindorë. Sidoqoftë, mund të argumentohet se nga të gjithë pretendentët euraziatikë, Turqia është ndoshta më pak e mundshme ta arrijë këtë qëllim, madjeekziston mundësia që as të mos e ketë një qëllim të tillë. Ka pasur raste kur Perëndimi i atribuonte ambicie jorealiste gjeopolitike udhëheqjes turke.

Më pas vjen Rusia, e cila në dy dekadat e fundit ka punuar për të shtrirë ndikimin e saj në Euroazi, kryesisht në të gjithë hapësirën e ish-Bashkimit Sovjetik. Këto zona konsiderohen nga Moska si sfera e saj e ligjshme dhe ekskluzive e ndikimit. Krijimi i Unionit Ekonomik Eurasiatik (EEU) dhe organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) pasqyron qëllimin gjeopolitik të Rusisë për të përfshirë territorin e saj me aleatë ushtarakë dhe ekonomikë të lidhur ngushtë.

Këto shtete thelbësore euroaziatike kanë një gjë të përbashkët. Aktiviteti i tyre gjeopolitik në rritje gjatë dy dekadave të fundit ishte rezultat i një magnitude alternative krizash përgjatë kufijve të tyre përkatës ose një dëshirë e madhe për madhështinë e tyre perandorake të paharrueshme.

Le të marrim përsëri shembullin e Turqisë. Ky vend kufizohet në pesë rajone gjeografike me rëndësi të ndryshme gjeopolitike: Detin e Zi, Ballkanin, Mesdheun, Kaukazin e Jugut dhe Siri-Irak. Ajo që këto rajone kanë të përbashkët janë krizat e niveleve të ndryshme që ndikojnë drejtpërdrejt në kufijtë e Turqisë. Kjo është çështje e thjesht gjeografike, jo një axhendë mbivendosëse perandorake (siç mendojnë shumë), që ka kushtëzuar politikën e jashtme aktive të Ankarasë në Lindjen e Mesme nga të paktën fillimi i vitit 2010.

Më pas vjen Irani. Politika e jashtme agresive e këtij vendi pasqyron ndryshimin e situatës gjeopolitike përgjatë kufijve të tij, gjë që i lejon të minojë praninë ushtarake amerikane në Afganistan dhe Irak duke kryer operacione klandestine kundër forcave dhe pasurive amerikane.

Argumente të ngjashme vlejnë për Indinë, Rusinë dhe Kinën. Të tre reagojnë ndaj pasigurive të ndryshme përgjatë kufijve të tyre, ndërsa njëkohësisht ndërtojnë ambiciet e tyre të politikës së jashtme mbi një dëshirë për madhështinë e dikurshme.

Siç thamë më sipër, ndjekja e sferave të ndikimit ka qenë një faktor gjatë gjithë historisë. Një faktor tjetër interesant është gjeografia. Meqenëse shtetet e lartpërmendura euroaziatike janë kryesisht fuqi kontinentale (qoftë tokësore apo detare), ekziston një frikë e vazhdueshme midis elitave të tyre politike të pushtimit të tokës, një prerje e rrugëve tregtare dhe përhapje përtej territoreve kufitare.

Gjeografia kryesisht shpjegon pse nocioni i ndjekjes së sferave të ndikimit nuk mund të nxirret kurrë nga gjeopolitika. Gjeografia është gjithashtu në zemër të konfliktit të përhershëm midis fuqive tokësore dhe detare dhe kryesisht shpjegon pse fuqitë detare (Britania e Madhe në kulmin e saj; SHBA sot) kanë punuar gjithmonë për të kufizuar krijimin e sferave të ndikimit.

Gjatë 100 viteve të fundit, Uashingtoni ka luftuar vazhdimisht kundër krijimit të sferave të ndikimit në Euroazi. Kjo nuk do të thotë se ia ka dalë gjithmonë. Gjatë epokës së Luftës së Ftohtë, për shembull, SHBA u ndal nga rebelimet në Hungari (1956) dhe Çekosllovaki (1968). Një ftohtësi e ngjashme ishte e dukshme në vitin 2008, kur Rusia pushtoi Gjeorgjinë dhe në 2014 gjatë krizës së Ukrainës dhe lëvizjeve ushtarake të Moskës në Krime.

SHBA ka mbajtur gjithnjë barrën e lundrimit midis realitetit të vështirë gjeopolitik në terren dhe përjashtimeve në politikën e saj të jashtme. "Realpolitika", megjithëse shumë e përbuzur nga establishmenti politik amerikan, ka tendencë të mbizotërojë. Në dekadën e ardhshme, ndërsa përballet me shtetet euroaziatike që po përpiqen në mënyrë aktive të hyjnë në sferat e ndikimit, SHBA do të duhet të përshtatet me ndryshimin e rrethanave në terren.

Megjithëse tensionet në Euroazi ka të ngjarë të rriten më tej, Uashingtoni ende posedon mekanizma të politikës së jashtme me të cilat mund të kufizojnë zgjerimin e sferave të tyre të ndikimit të aktorëve euroaziatikë. Një aleat primar mund të jetë India, e cila ka frikë nga përpjekjet e Kinës për të rritur ndikimin e saj në Pakistan, si dhe të shtrijë fuqinë e saj ushtarake në Oqeanin Indian. Për Nju Delhin, i cili kufizohet nga veriu dhe veriperëndimi nga një Lindje e Mesme e paqëndrueshme dhe një Azi Qendrore e varfër ekonomikisht, rajoni i pasur i Azisë Juglindore dhe si pasojë konkurrenca me Pekinin paraqet përparësinë më të mundshme të politikës së jashtme në dekadat e ardhshme. Vendimmarrësit e politikës së jashtme amerikane duhet të jenë në gjendje të përdorin rezistencën e Indisë ndaj Kinës për të mbajtur nën kontrollin projektin kinez ambicion, “Belt&Road”.

Një mundësi tjetër është që SHBA të ndërtojë marrëdhënie më të ngushta me Turqinë duke përdorur marrëdhëniet e sikletshme të Ankarasë me Moskën për aktivitetet e saj ushtarake në Siri dhe mbështetjen për Bashar Asadin. Duke marrë parasysh divergjencën e interesave të Turqisë dhe Rusisë për shumë çështje (përveç Sirisë), siç është militarizimi i Moskës për Detin e Zi, konfliktet territoriale në Kaukazin e Jugut dhe politika në Ballkan, Ankaraja ka nevojë për mbështetje amerikane.

Në ndryshim nga Turqia, SHBA ka disa mekanizma të politikës së jashtme me të cilat mund të kufizojë ambiciet e Kinës, Rusisë dhe Iranit. Të tre janë të motivuar për të kufizuar ndikimin e SHBA-së në Euroazi, e cila herë pas here i afron ata më afër. Por tre shtetet kryesore të Euroazisë gjithashtu ndahen për një sërë çështjsh që do të shfaqen përsëri pasi SHBA të pushojë së qeni përparësi në politikën e tyre të jashtme.

Kontinenti euroaziatik i 2020-s do të jetë një hapësirë ​​e fuqive që rikthehen apo ngrihen për herë të parë, ose duke ndjekur ide të mëdha historike ose thjesht duke iu përgjigjur krizave përgjatë kufijve të tyre. Uashingtoni do të duhet të përshtatet në një nivel të caktuar të sferave të shfaqjes së ndikimit, duke përkeqësuar debatin shqetësues aq karakteristik për vendimmarrjen e politikës së jashtme të SHBA-së: përjashtimin amerikan dhe mohimin e sferave të ndikimit si mbetje e politikës perandorake të fundshekullit XIX dhe fillimshekullit XX, e përgatitur kundër të papërballueshmes "realpolitikë”. 

Burimi: besacenter.org

Përktheu për ResPublica: Gazmira Sokoli

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.