Almudena Grandes: Asgjë nuk rregullohet vetë

Postuar në 23 Shkurt, 2020 19:41

 

Gratë e brezit tim nuk kanë pasur modele. Ne e nisëm udhëtimin tonë në moshën madhore, pa shenja orientuese. Ne kemi ecur përpara duke marrë vendimet e duhura, por kemi bërë edhe gabime. Ne përparuam, megjithëse nganjëherë ishte vështirë", rrëfen Almudena Grandes, shkrimtarja më e shitur spanjolle. Intervista është dhënë për Aleksandra Lipczak, revista “PrzeKroj”.

Ne po e bëjmë këtë intervistë një ditë pas zhvarrosjes së Frankos.
Jam pak e çorientuar, sepse për mua ishte një përvojë e çuditshme. Pas gjithçkaje që kam shkruar dhe thënë, pasi të gjithë dokumentarët ku u përfshiva, e kalova në Krakov ditën kur u zhvarros Franko. Në fakt, jo aq në Krakov, sa në aeroplan.

Sot, gjatë mëngjesit, pashë të gjitha videot dhe lexova komentet. Çfarë mendoj? Unë mendoj se lidhet e gjitha me anomalinë spanjolle. Fakti që diktatori ishte varrosur në një vend që mirëmbahet me fonde publike, ku cilido mund të bëjë një selfie në varrin e tij, e ka bërë atë në një anomali folklorike. Sidoqoftë, ky nuk është thelbi i problemit.

Atëherë, çfarë është?
Fakti që, gjatë transformimit, ata zgjodhën për një slogan i cili dukej vërtet shumë mirë: "Që të ecim përpara, duhet të harrohet".
Spanja vendosi të rindërtojë demokracinë e saj nga e para. Pa njohjen e traditave të mëparshme demokratike, dhe pa prishjen e lidhjeve me diktaturën. Ne nuk do ta prekim atë temë; ne nuk do të flasim për këtë. Do të shohim nëse problemi rregullohet vetë. Kjo ishte qasja. Vetëm se, asgjë nuk rregullohet vetë. Një diktaturë që zgjat 40 vjet formon ndjenjat, proceset e mendimit dhe ndërgjegjen e të gjithë vendit. Katër dekada indoktrinimi dhe manipulimi nuk zhduken brenda natës nëse themi: "Që këtej e tutje ne jemi demokratë, dhe demokratët më të mirë madje".

Fakti që trupi i Frankos deri tani ishte varrosur në Luginën e Dëshmorëve ishte pjesë e kësaj strategjie. Ne nuk e diskutuam këtë, sepse ndërkohë kishim ecur përpara. Siç themi në Spanjë, ne u përpoqëm të bëjmë tortila pa thyer vezët. Më lejoni të jem e qartë: është e pamundur kjo gjë.
Zhvarrimi është një imazh shumë i fuqishëm. Erdhi shumë vonë pas 40 vjetësh, por kjo nuk është arsye për të mos e bërë. Mbi të gjitha e shoh këtë si një formë dëmshpërblimi për viktimat e luftës dhe diktaturës. Më shumë se njëqind mijë njerëz në Spanjë janë ende të varrosur në anët e rrugëve, në varre masive dhe në pyje.

Spanja është e dyta në botë pas Kamboxhias për sa i përket numrit të njerëzve që u zhdukën gjatë kohës së luftës. Dhe gjyqtarët tanë nuk kanë shpenzuar fare pak kohë për të ndihmuar familjet e të zhdukurve pasi ata kanë mbështetur familjen Franck në përpjekjet e tyre për të bllokuar zhvarrosjen. Më në fund, zhvarrimi i diktatorit është hapi i parë drejt adresimit të duhur të çështjes së varreve masive.

U befasova kur mësova se gjysma e popullsisë spanjolle ishte kundër zhvarrimit.

Por nuk është e vërtetë!

Gjeta dy sondazhe që e mbështesin këtë.
Ky është një lloj manipulimi parazgjedhor i të dhënave. Askush në parlament nuk ishte kundër vendimit të zhvarrosjes, madje as e djathta, që abstenoi nga votimi. Më pak se treqind njerëz shkuan në rivarrimin e Frankos në varrezat El Pardo të Madridit - dhe ne po flasim për një qytet me gjashtë milionë njerëz.
Nëse do të kishte ndonjë grup të rëndësishëm në Spanjë kundër zhvarrosjes, e djathta nuk do të kishte ngurruar të fillonte ta shfrytëzonte këtë për qëllime elektorale; nuk ka dyshim për këtë. Sigurisht, ka njerëz që janë kundër qeverisë aktuale socialiste dhe kundër idesë se udhëheqësi i tyre, Pedro Sánchez, do ta bënte kapital politik duke hequr trupin e Frankos nga Lugina e Dëshmorëve. Ata besojnë se ka çështje të tjera më të rëndësishme që duhen zgjidhur dhe se Sánchez po përpiqet t'i largojë njerëzit nga problemi i tij: formimi i një qeverie. Megjithatë, numri i njerëzve që mendojnë se Franco duhet të qëndrojë në Luginë është me të vërtetë shumë i vogël.

Është një vend jashtëzakonisht rrënqethës.
Një monument fashist. Pas luftës këto u rrëzuan nëpër Evropë, por në Spanjë ato u ruajtën. Unë kam qenë atje shumë herë, sepse mblidhja materiale kërkimore për një nga romanet e mia. Unë nuk jam në favor të rrëzimit të mauzoleut në Luginën e Dëshmorëves, sepse kjo na kushtoi shumë. Është ndërtuar në vitet 1940, kur shumë spanjollë po vdisnin nga uria. 

Unë mendoj se duhet të mbetet i paprekur në mënyrë që spanjollët e së ardhmes të mund të gjykojnë Fransisko Frankon dhe si ai dëshironte të mbahej mend nga ata.

Dhe Lugina e Dëshmorëve duhet të mbetet një vend për t'u vizituar me një ekspozitë që shpjegon kontekstin. Unë nuk jam dakord me idenë për ta kthyer atë në një qendër pajtimi, siç dëshirojnë disa të bëjnë - kjo nuk ka kuptim fare - sepse është një monument që glorifikon fitimtarët e luftës civile, dhe nuk do të ndalojë kurrë së qeni i tillë.

Çfarë imazhi të vjen në mendje kur dëgjon emrin Franko?
Unë isha 15 vjeç kur vdiq, kështu që nuk pësova veçanërisht pasoja direkte nga sundimi i tij. Por kam ndjekur një arsim frankoist në shkollë, nga murgeshat. Jam rritur për të jetuar në një botë që ishte zhdukur në kohën kur u bëra e rritur. Edukimi im nuk shërbeu për asgjë dhe për pjesën tjetër të jetës sime mu desh të improvizoja.

Mbaj mend Spanjën e fëmijërisë time. Veçanërisht, imazhet e pseudoparlamentit frankist janë djegur në kujtesën time. Në vitet 1950, Franko krijoi diçka që i ngjan një parlamenti, anëtarët e të cilit ai i zgjodhi vetë. Ai përbëhej nga burra me kostume e kravatë, pa asnjë grua mes tyre. Më kujtohet gjithashtu frika që ndieje kur takoje një polic në rrugë. Në shtëpi fëmijëve u thuhej: nëse një polic ju ndalon, ju duhet t’i thërrisni "Sir". Dhe me respekt. Mbaj mend një vend nën forcë, të frikësuar, megjithëse gjatë fëmijërisë sime kishte një kundërshtim mjaft të fortë ndaj Frankos. Kushëriri im më i madh u burgos disa herë, vëllai më i vogël i babait tim kaloi Pirenejtë në mënyrë të paligjshme; ai ishte një njeri i kërkuar. Aktiviteti nën rrogoz ishte gjithashtu një burim i vazhdueshëm frike mbi atë që mund t’u ndodhte njerëzve të afërt dhe më të dashur. Por gjëja që mbaj mend më së miri është ngjyra: një gri e kudogjendur. Dhe mungesa e grave në jetën publike.

A ishte koha e studimeve ajo kur ju zbuluat se historia e vonë spanjolle ishte, siç thoni ju, një “minierë e vërtetë” kur bëhet fjalë për romane?
Kjo ndodhi shumë më vonë. Unë gjithmonë kisha dashur të shkruaja dhe e kam bërë këtë për aq kohë sa mund të kujtoj. Pas universitetit, fillova të shkruaj tekste të shkurtra të porositur nga botues të ndryshëm dhe njëkohësisht shkrova librin tim të parë.

Romani erotik “Mosha e Lulusë”.
Ishte një bestseller. Ai ende shitet mjaft mirë sot, edhe pse tashmë ka 30 vjet. Ky roman më dha jetën që doja. Unë arrita të bëhem shkrimtare pikërisht falë këtij libri dhe zhurmës që provokoi. Më dha aq shumë, sa ndonjëherë kam ndjesinë se ishte nëna ime. I jam mirënjohëse asaj, megjithëse më është dashur të punoj mjaft për të mbajtur këmbët në tokë pas suksesit që solli.

Si u kthye në fenomen një roman për Maria Luisan, një adoleshente që zbulonte botën e seksit?
Kam menduar shumë për këtë. Jo sepse ishte një roman erotik - nuk mungonte në treg ajo lloj letërsie në Spanjë. Unë gjithashtu nuk isha gruaja e parë që shkruaja një roman erotik.
Për një kohë të gjatë, besoja se një brez i veçantë identifikohej me këtë histori dhe e ndjeja se ishte pjesë e edukimit të tyre sentimental. Sepse Lulu në njëfarë kuptimi është një roman politik. Jo sepse i dashuri i heroinës është një komunist dhe një ish-i burgosur, por sepse tregon historinë e një vendi që po del nga diktatura dhe ajo vendos të marrë hak për të, duke jetuar pa kufizim. Kur isha e re, seksualiteti ishte një formë rezistence.

Ndoshta ka vetëm një mungesë të letërsisë erotike të shkruar mirë?
Kur “50 Shades of Grey” erdhi në Spanjë, masa të reja vajzash në panaire të librave - dhe dua të them masa - erdhën tek unë duke kërkuar autografin tim dhe duke thënë: "Nëna më tha të lexoja Lulunë në vend të ‘50 Shades’".

Dikush mund të shohë një paralele mes udhëtimit tuaj si shkrimtare me zhvillimin e Spanjës në dekadat e fundit. Së pari keni shkruar për seksin dhe zakonet, para se të kalonit gradualisht në të kaluarën dhe fantazmat e saj.

Kur fillova të shkruaja, mendova se Movida (lëvizja kundër-kulturore e viteve 1980 në Madrid) ishte diçka e jashtëzakonshme dhe se gjenerata ime ishte e jashtëzakonshme dhe se duhej t'u tregoja të gjithëve për këtë. Në vitin 1980, unë isha 20 vjeç. Çdo natë shkoja në të gjitha baret që janë vendet e kultit sot, shumë kohë para se Movida të bëhej Movida, në një kohë kur ende nuk ishin zyrtarizuar të gjitha. Thjesht, kjo ishte rinia ime. Unë e njihja Almodóvarin dhe yjet e tjerë nga shikimi, dhe nuk ishte gjë e madhe. Unë isha adoleshente në një qytet-kryeqytet adoleshent të një vendi adoleshent. Gjithçka ishte e re, përfshirë jetën time dhe jetën e Spanjës. Mbi të gjitha, megjithatë, jeta e grave të brezit tim ishte e re. Shpesh e them këtë publikisht dhe njerëzit mendojnë se e bëj për të marrë duartrokitje, por me të vërtetë mendoj se gratë e brezit tim janë shumë më interesante se burrat. Jetët e burrave janë shumë më të ngjashme me jetën që kanë bërë etërit e tyre sesa jeta e grave me ato të nënave të tyre. 

Romani im i tretë, “Malena është një emër tangoje”, i cila në një farë kuptimi më kapi si “Lulu”, sepse ishte edhe ai një sukses i madh, merret me atë se sa e vështirë qe të ishe grua për gratë e brezit tim. Për mua, vetë të qenit femër ishte problem. Nuk doja të isha si nëna ime dhe nuk mund të identifikohesha me të. Ajo jetoi në shekullin XIX. Të drejtat ligjore të grave në kohën e Frankos ishin saktësisht ajo: një përmbysje prej rreth 100 vjetësh. Nëna ime nuk mund të hapte llogarinë e saj bankare, dhe si një grua e martuar, ajo nuk mund të punonte.

Në një moment të caktuar, historia hyri në librat tuaj.
Për shumë vite u përqëndrova në përshkrimin e Spanjës "xhelatinoze", të paqëndrueshme në të cilën gjithçka po ndryshonte shumë shpejt. Të gjithë në atë kohë kemi menduar se ishim më të mirët: spanjollët e parë pa frikë, të parët që udhëtuan, për të mësuar gjuhë të huaja. Ne menduam se bota ishte gocë deti. Por kur u bëmë 40 vjeç, doli që ne nuk kishim shkuar përtej të shijuarit të saj. Pikërisht në këtë bazohet romani im “Atlasi i gjeografisë njerëzore”. Ai është botuar në vitin 1998 dhe është i fundit në serinë e romaneve të mia mbi besimin.

Nga atëherë, unë nisa të mendoj se duhej të shkruaja për atë sesi kishin qenë gjërat më parë. Sidoqoftë, së pari, unë shkrova një roman në 2002, i cili ka një këmbë në secilin aspekt të ndryshëm të krijimtarisë time, “Era nga Lindja”. Personazhet kryesore janë një njeri që është, si personazhet e mi të mëparshëm, i lidhur me Movida, dhe një femër-peng e luftës civile, e lindur tetë vjet pasi ajo mbaroi. Unë e them këtë, sepse Sara Gomez është çmimi që babai i saj pagoi për lirinë e tij. 

Një grua që i përkiste një grupi mbështetësish të Frankos që i shpëtuan jetën gjatë luftës, por në këmbim ajo kërkoi të drejtën për të rritur vajzën e tij. Sara është bërë një njeri nga askundi, i cili nuk e di se nga vjen ose kush është. Ishte karakteri i saj që çimentoi vendimin tim për të shkruar për kujtesën komplekse të Spanjës. Në një farë mase e kisha bërë gjithmonë këtë, përveç që e fillova këtë roman nga fundi. Së pari, u bëra gati për të shkruar pjesën e dytë dhe vetëm atëherë u ktheva te pjesa e parë.

Kështu lindi seria “Episode nga një Luftë e Përjetshme”, e cila tregon historinë e viteve të pasluftës dhe rezistencën ndaj Frankos.
Të gjitha romanet nga kjo seri janë në thelb të njëjtën histori. Çështja e kujtesës në Spanjë është një çështje e "kujtesës" së brezave. Kjo është fjalë kyçe për njerëzit e moshës time. Ne u rritëm në shtëpi plot me foto të njerëzve të panjohur. "Kush është ai?", pyetëm. "Xhaxhai yt i madh, xhaxhai ashtu dhe kështu", dëgjonim. "Pse nuk i njoh ata?" pyetëm përsëri. "Sepse ata vdiqën shumë kohë më parë." "Si?" "Shkoni dhe bëni detyrat tuaja të shtëpisë," na thoshin duke shtuar "mos fol me askënd për këtë jashtë shtëpisë."
Sapo u bëmë 40 vjeç, filluam të bëjmë pyetje. Ne menduam: Por ne jetojmë në një demokraci, pse ndodh kjo? Sidoqoftë, askush nuk dëshironte të përgjigjej. Pra, shkrimtarët filluan të adresojnë temën e kujtesës në librat e tyre, dhe regjisorët në filma. Pjesa tjetër fliste për këtë në shtëpi.

Duke u rikthyer te tema e grave: me sa duket u befasove shumë kur more vesh që ti je gruaja e tetë në afro 100 vjet që ka fituar Premio Nacional de Narrativa (Çmimi Kombëtar i Letërsisë për Narrative).
E shtata. Një zonjë - një autore shumë pro-Frankos - e fitoi atë dy herë. Një vit pas meje edhe një grua tjetër e fitoi; një shkrimtare e re, Cristina Morales. Pra, tani janë tetë prej nesh, dhe unë mendoj se kjo është një shenjë se gjërat po përmirësohen.

Ka të bëjë me ato që thoja më herët. Ne nuk kemi modele; ne improvizuam dhe doli mjaft mirë. Kur shoh mbrapa, jam e mahnitur me atë që kemi arritur të arrijmë. Më befasoi kur, rreth 40 vjeç, zbulova se gratë spanjolle janë me të vërtetë mjaft të ngjashme me bashkëkohëset e tyre nga Evropa Perëndimore, përkundër faktit se ne kemi arritur gjëra në një gjeneratë që kishin marrë shumë më tepër kohë në vendet e tjera. Ndoshta edhe kemi shkuar më tej. Spanja ka kaluar disa nga ligjet më përparimtare sociale, dhe feminizmi sot po kalon nga forca në forcë. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me fushata si #MeToo, ose protesta kundër ngacmimit dhe dhunës në familje. Bëhet fjalë për një lëvizje, një forcim të përgjithshëm dhe fuqizim të grave. Kjo po shkon shumë, shumë mirë sot në Spanjë.

Kohët e fundit shohim një zgjim të nacionalizmit spanjoll. Spanja është plot me flamuj kombëtarë.
Ky është një reagim ndaj nacionalizmit katalan. Qeveria e ka trajtuar çështjen katalanase thjesht në mënyrë të tmerrshme. Ne jemi në prag të një katastrofe sepse për shumë vite Rajoy (Marian Rajoy, ish-kryeministri i krahut të djathtë) adoptoi qasjen e pasivitetit mjeshtëror. Doli që kjo i siguroi votat. Puigdemont (Carles Puigdemont, ish-kryeministri i Katalonjës) tha: Fantastike, në këtë rast unë nuk do të bëj asgjë dhe prapë do të marr vota.
Kështu kemi arritur në gjendjen aktuale. Por tani është bërë aq absurde sa që pothuajse më jep shpresë. Ne kemi rënë aq poshtë sa që disa zgjidhje duhet të shfaqen në fund.

 
Përkthimi për ResPublica: Gazmira Sokoli

Burimi: https://przekroj.pl/en/culture/nothing-fixes-itsef-aleksandra-lipczak?fb...

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.