Turqia nis ofensivën në veri të Sirisë

Postuar në 08 Tetor, 2019 08:53

Ushtria turke ka filluar të bombardojë pozicionet kurde në veri të Sirisë. Mediat raportojnë se ministria turke e mbrojtjes ka njoftuar përfundimin e të gjitha përgatitjeve për operacionin ushtarak në zonë.

Daily Sabah raporton se Njësitë e Mbrojtjes Popullore (YPG) bombarduan zonat e Malikiyah pa dhënë detaje të tjera. Stacioni televiziv Al-Haddad raportoi për sulme ajrore në një zonë afër kufirit Siri-Irak ku shkatërruan dy ura.

Artileria turke ka në shënjestër grupet e armatosura kurde që i përkisnin aleancës anti-qeveritare të Forcave Demokratike Siriane (SDS) në provincën veriore të Raqqa. Aktualisht nuk ka raporte për viktima në radhët kurde. Ministria turke e mbrojtjes vuri në dukje se krijimi i një "zone të sigurt" konsiderohet thelbësore për stabilizimin dhe paqen në rajon dhe për sirianët për të jetuar në mënyrë të sigurt.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.