Interpol refuzon kërkesën e Turqisë për gulenistët. Si do ta ndihmojë Shqipëria Ankaranë?

Postuar në 31 Korrik, 2019 14:35

Interpoli ka refuzuar kërkesën e Turqisë për të lëshuar mandate arresti ndërombëtar për pjesëtarët e organiztës FETO.

Heqja e disa terroristëve, përfshirë të ashtuquajturit zyrtarë të YPG  që është një degë e organizatës terroriste Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, në Siri nga njoftimi i kuq dhe mos lëshimi i një njoftimi të kuq për disa terroristë të FETO-s do të dëmtojë rëndë luftën kundër terrorit në nivel global sikurse qëllimin e themelimit të Interpol

thuhet në njoftimin e bërë pas takimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Turqi.

Shqetësimi i Turqisë lidhet me një situatë politike të ndërlikuar që kulmoi me grushtin e shtetit siç quhen ngjarjet e vitit 2016 nga partia në pushtet e presidentit Erdogan.

Refuzimi i Interoplit vë në pikëpyetje edhe angazhimin e fundit të Shqipërisë për goditur gulenistët që veprojnë në vendin tonë, siç u njoftua nga takimet e ministrit të Brendshëm turk me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Nuk ka aktualisht një bazë ligjore për të pranuar kërkesat turke në këtë drejtim, ndonëse ministri turk u shpreh optimist. Shqipëria nuk mund t’I lejojë vetes gafën e rëndë të Kosovës që lejoi rrëmbimin me forcë dhe mandje deportimin e gjashtë shtetasve turq nën akuzën e pjesëmarrjes në FETO.

Mediat turke pranë presidentit Erdogan arritën deri aty sa të sulmonin në vijimësi ish-kreun e Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Burçaj, që në disa raste ishte shprehur hapur për presione nga Turqia.

Comments

Submitted by Aqif (not verified) on

Une nuk e di se perse redaksia juaj e quan "gafe" deportimin dhe dorezimin e elementeve guleneste tek autoritetet turke, kur dihet hapur se qeveria turke dhe shteti turk jane miq tane, duan apo nuk duan disa qarqe slovene.
Turqia eshte alert paresor ne trajnimin e forcave policore dhe ushtarake te rep se Shqiperise dhe rep banane te Kosoves. Por ja qe disa grupe kane interes ne ndezjen e zjarrit ne Turqi.
Mgjth ate, Shqiperia eshte kthyer tashme ne hambar te ketyre grupeve si MKO e FETO, ka ngelur pa strehuar PEYAK, PKK & YPG tashme. Pak a shume kurdet dhe kosovaret jane nje rrace dhe nje fare por shqiptareve c'fare iu intereson sepse po mos te jete Turqia, greket zorret e ketyre te pareve i bejne lidhese kepucesh.
Te pakten politikanet tane nuk duhet te perdorin karrem i perendimit qe strehon FETO dhe kumbari e saj Fetullah

Submitted by Une e di perse (not verified) on

Dukesh qe mban flamurin turk ne shtepi dhe jo ate shqiptar. Shqiperia nuk ka fare te beje me luften qe Erdogu do te eskportoje ne Ballkan. Po eshte faji i ketij Ramazonit qe shkon per kafe nje e dy tek Baba. Ne do te shkojme drejt Europes. Ti shkon ne Turqi po deshe. Populli Turk do ta heqe qafe dhe kete diktator thjesh ceshtje kohe. Ke te drejte per Kosoven sepse si republike bananesh dorezoi 6 turq te mjere tek “KGB” tuke.

Submitted by Aqif (not verified) on

Drejt evropes ke shkuar pa breke ne byth, i sfilitur dhe pa dinjitet. Pa krenari kombetare sepse llum e keni bere kudo.
Sa per flamurin, ne 1997 njerez si ty kane fshire menderen me ate te Shqiperise, ne emer te Evropes. Dhe ne emer te kesaj e keni bere Shqiperine han pa porta, prandaj keni 30 vjet demografi.
Se fundi, mos be gajlen e Turqise dhe te udheheqjes se saj se sorrollopi yt nuk ka as cerekun e krenarise kombetare sic e kane turqit. Hale e keni kthyer Shqiperine e pusete fekalesh ku shkel soji yt.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.