Greqia kërkon nga ShBA shtimin e prezencës ushtarake me tre baza të reja

Postuar në 10 Tetor, 2018 12:23

Greqia i ka kërkuar zyrtarisht ShBA-së që të shtojë praninë ushtarake në vend përmes disa bazave të reja në Volos, Alexandroupoli dhe në Larisa. Kërkesa i është bërë sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis, nga ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos gjatë një vizite në Pentagon. 

Është shumë e rëndësishme për Greqinë që ShBA të dislokojë asete ushtarake në Greqi në më shumë baza permanente jo vetëm në gjirin e Souda, por edhe në Larisa, Volos dhe Alexandroupoli

citon gazeta greke “Kathimerini” ministrin grek. 

Po kështu sekretari amerikan i Mbrojtjes nuk ka premtuar gjë, por ka falënderuar Greqinë për mbështetjen e dhënë për bazën në Souda, si dhe për reagimet ndaj atyre që i quajti “aktivitete malinje ruse”.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.