Lëvizje të KFOR në veriun e Kosovës (Video)

Postuar në 04 Gusht, 2018 10:20

Situata në Kosovë duket të jetë tejet delikate pas deklaratave të presidentit Hashim Thaçi për bashkim me Preshëvën.

Mediat serbe dhe ato kosovare shkruajnë se liqeni dhe Hidrocentrali i Ujmanit (Gazivodës) afër Zubin Potokut në veri, që nga mesnata, janë marrë nën kontroll të plotë të forcave KFOR-it.Ushtarët e KFOR-it janë vendosur në fillim të digës së Liqenit të Ujmanit, kurse automjet dhe  e KFOR-it kanë bllokuar të gjitha rrugët.

 “Ushtarët janë të armatosur dhe nuk lejojnë as gazetarët të afrohen ndërsa brenda në Zubin Potok çdo gjë është e qetë”- shkruan Kurir. Ndërsa gjatë natës thuhet se kanë fluturuar helikopterët e KFOR. Tanjug raporton pwr trupa amerikane me xhipa. Sipas KFOR nuk bëhet fjalë për bllokadë por pjesën e lëvizjeve  të planifikuara të misionit ndërkombëtar.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.