Tubim i madh antiqeveritar në Shkup

Postuar në 03 Qershor, 2018 11:30

Partia opozitare e VMRO DPMNE në Maqedoni zhvilloi një mbledhje të madhe anti-qeveritare në Shkup. Kreu i saj, Hristo Mickovski bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme dhe paralajmëroi aksione kundër ndryshimit të emrit.
"Le t'i ndalojmë para se të jetë tepër vonë, duhet të bëjmë zgjedhje të parakohshme në të njëjtën kohë me ato presidenciale, të formojmë një qeveri teknokratike 100 ditë përpara sondazheve dhe le të shohim nëse njerëzit pajtohen me atë që Zoran Zaev dhe partia e tij po bëjnë",- tha Hristian Mickovski .

Ai gjithashtu vuri në dukje se vendi po përjeton momente historike dhe se kërkohet përgjegjësi dhe vendosmëri.
"Mesazhi është vetëm një: mjaft, mjaft. Premtimet e Zaevit janë bërë anekdota. Ai tha se "nuk do të kishte bisedime identiteti" por ne pamë se ai përfundimisht vendosi të tijën. Ai tha se ndryshimi i Kushtetutës nuk është një ndryshim identiteti, por Kushtetuta është libri i lindjes sonë. Zaev kërkon të shkaktojë dëme të pariparueshme, nga të cilat nuk do të ketë kthim mbrapa. VMRO nuk do të mbështesë një rishikim në Kushtetutës për të ndryshuar emrin".

Mickovski lëshoi ​​një sulm të ashpër kundër qeverisë duke e akuzuar atë për dështimet ekonomike, premtime të rreme, pensionet reduktimin, rënies së sistemit shëndetësor, etj dhe argumentoi se kriminelët po lirohen dhe patriotët janë në burg.

I "pranishëm" në tubim ishte edhe  kryeministri hungarez Viktor Orban, i cili iu drejtua protestuesve përmes videos, duke thënë: "Në kohë të vështira, udhëheqësit kanë nevojë për guxim, ju përgëzoj për qendresën e partisë, mund të mbështeteni te ne për ta kthyer vendin në rrugën e duhur ".

Comments

Submitted by Anonymous (not verified) on

Pse i madh?

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.