Trump ndalon importin e makinave luksoze nga Gjermania: Nuk do të shihet asnjë Mercedez në Fifth Avenue

Postuar në 31 Maj, 2018 14:37

Lufta ekonomike dhe tregëtare e presidentit amerikan Donald Trump ka kapur nivele të tjera me publikimin e një raporti që bën me dije se SHBA ka ndërmend të ndalojë importin e makinave luksoze nga Gjermania.

Rrjeti CNBC ka publikuar një material sipas të cilit Trump ka ndërmend të ndalojë importin e makinave luksoze gjermane dhe se këtë gjë ia ka theksuar në takim edhe presidentit francez, Emmanuel Macron, të cilit thuhet se i është shprehur se:

Ndalimi do të vijojë deri sa në Fifth Avenue në New York të mos shihe më Mercedez

Sipas “The Hill” ky veprim i Trump pason urdhërin e tij për sekretarin për Tregëtinë, Wilbur Ross, për hetimin e tarifave të makinave dhe faktit nëse importi i makinave përbvën apo jo kërcënim për sigurinë kombëtare.  

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.