Rastësi dhe koiçidenca në lirimin e Tahirit

Postuar në 29 Maj, 2018 21:34

Lirimi i Saimir Tahirit përveçse i paralajmëruar lidhet me disa koiçidenca që e bëjnë edhe më të dyshimtë vendimin e Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda. 

Kështu treshja gjykuese e kryesuar nga Saida Dollani, Sokol Binaj dhe Fehmi Petku, që shfuqizuan arrestin e shtëpisë për ish-ministrin e Brendshëm, është po e njëjta trupë që dhjetorin e kaluar i zhbllokoi pasaportën Tahirit. 

Rastësi ose jo, janë të njëjtët gjyqtarë kanë liruar biznesmenin Orest Sota kundrejt garancisë pasurore në Janar 2018. Sota u kap me 863 mijë euro të pajustifikuara në makinë që sipas Prokurorisë kanë lidhje me Saimir Tahirin.

Para seancës ambasadori amerikan, Donald Lu foli për presione dhe rryshfet që u ishte ofruar gjyqtarëve. 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.